Wiadomości

Lista aktualności

 • Piotr Janicki i Krzysztof Czyżewski laureatami Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego

  Miniaturka artykułu
  2019-03-23 19:15:51

  Krzysztof Czyżewski, szef Ośrodka „Pogranicze - sztuk, kultur, narodów” w Sejnach, wojewódzkiej instytucji kultury otrzymał tegoroczną Nagrodę im. Wiesława Kazaneckiego za najlepszą książkę roku 2018 . Jury konkursu uhonorowało go całokształt twórczości ze szczególnym uwzględnieniem ostatniej książki „Żegaryszki”.

 • Piano Day w Łomży – Kuba Płużek solo

  Miniaturka artykułu
  2019-03-22 10:51:58

  Już po raz piąty cały świat świętuje Piano Day dokładnie w 88 dniu roku, ponieważ tyle klawiszy ma fortepian. W Łomży z solowym koncertem wystąpi Kuba Płużek, jeden z najbardziej utalentowanych i kreatywnych pianistów polskiej młodej sceny jazzowej. Koncert 30 marca w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. Początek o godz. 19.00.

 • Drugi weekend z festiwalem kultury niezależnej

  Miniaturka artykułu
  2019-03-21 14:51:33

  Miniature graffiti w mieście, Bardzo Zła Sobota w klubie Fama, filmowy portret Vivienne Westwood, film o czarnym obliczu hodowli przemysłowej wyprodukowany przez Natalie Portman, a także dokument o zburzeniu kultowego domu handlowego i dyskusja o tym, jak zmienia się przestrzeń Białegostoku – wypełnią drugi i ostatni weekend 19. Festiwalu ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT?!

 • Sejneńskie Rozmowy – spotkanie z nauczycielkami

  Miniaturka artykułu
  2019-03-21 13:27:22

  Tym razem gośćmi Sejneńskich Rozmów będą nauczycielki, wychowawczynie, edukatorki pracujące w sejneńskich szkołach. Rozmowa z Barbarą Kukolską, Jolantą Olsztyn i Hanną Tomal odbędzie się 25 marca w Białej Synagodze w Sejnach. Początek spotkania o godz. 17.30. Wstęp wolny.

 • "Królewna na złotym wózku" z nagrodą WOAK-u

  Miniaturka artykułu
  2019-03-21 13:06:25

  Celina Zubrycka z Dobrzyniewa Dużego została laureatką dziewiątej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Tutaj jestem”. Komisja konkursowa wybrała jej pracę pt. „Królewna na złotym wózku” spośród nadesłanych trzynastu projektów wydawniczych. Nagrodą w konkursie jest wydanie opowieści, której redakcją, oprawą graficzną i przygotowaniem do druku zajmie się organizator konkursu - Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. WOAK sfinansuje też druk trzystu egzemplarzy książki.

 • Podlaskie gminy garną się do Oktawy

  Miniaturka artykułu
  2019-03-21 11:16:29

  Podlaska Oktawa Kultur dla wielu gmin jest jedyną szansą by gościć u siebie zespoły muzyczne z całego świata. Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, organizator festiwalu, zaprosił przedstawicieli lokalnych ośrodków kultury z całego regionu na prezentację zespołów, które wezmą udział w tegorocznej Oktawie. Będzie ich 26 z 16 krajów, między innymi z Rumunii, Słowacji, Gruzji, Serbii, Ukrainy, Litwy Łotwy i Włoch. Po raz pierwszy na festiwal przyjadą grupy z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Kamerunu.

 • Międzynarodowy Dzień Teatru z „Hamletem” w OiFP

  Miniaturka artykułu
  2019-03-21 11:07:24

  Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na wspólne świętowanie Międzynarodowego Dnia Teatru (27 marca). Z tej okazji obejrzymy tragedię dramaturga wszech czasów, mistrza, którego geniusz przeniknął uniwersalne prawa teatru życia, czyli „Hamleta” pióra Williama Shakespeare’a. Będzie to retransmisja przedstawienia, które odbyło się 15 października 2015 roku w Barbican Theatre w Londynie.

 • Polska prapremiera „Hobbita” w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku

  Miniaturka artykułu
  2019-03-21 10:47:28

  Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki, jako jedyny w kraju uzyskał prawa do wystawienia sztuki na podstawie powieści J. R. R. Tolkiena „Hobbit czyli tam i z powrotem”. Starania trwały rok, ale premiera odbędzie się już 11 maja br.!

 • Trzecia odsłona Przystanku Historia w Książnicy Podlaskiej

  Miniaturka artykułu
  2019-03-20 10:49:45

  W ramach cyklu odbędzie się promocja albumu „W godzinie próby. Żołnierze podziemia niepodległościowego w Białostockiem po 1944 roku i ich losy” autorstwa Anny Chmielewskiej, Jolanty Drozdowskiej i Justyny Gogolewskiej. Spotkanie z historią odbędzie się 26 marca w Książnicy Podlaskiej.

 • Groby i cmentarze wojenne w kraju – program MKiDN

  Miniaturka artykułu
  2019-03-20 10:01:02

  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zachęca do ubiegania się o środki finansowe w programie wspierającym opiekę nad grobami i cmentarzami wojennymi w kraju, a także wspieranie prowadzenia działań naukowych upowszechniających wiedzę na temat kluczowych wydarzeń z historii Polski związanych z walką i męczeństwem. Wnioski można składać do 29 marca br.

facebook