Dodana: 11 październik 2017 14:27

Zmodyfikowana: 11 październik 2017 14:27

W Teatrze Dramatycznym trwają próby do spektaklu „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” Petra Zelenki

"Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" (w oryginale: „Příběhy obyčejného šílenství”) to wielowątkowa komedia twórcy związanego z czeskim kinem. Operując absurdalnym dowcipem i surrealistycznym poczuciem humoru, Zelenka w niekonwencjonalny sposób opowiada historię ludzi, którzy próbują znaleźć sens życia, szczęście i miłość. Przedstawienie reżyseruje Grzegorz Chrapkiewicz.

Ilustracja do artykułu glowne.JPG

- Pomysł stworzenia przedstawienia na podstawie tekstu Petra Zelenki od początku wydał mi się niezwykle ciekawy. Sztuki tego autora z powodzeniem wystawiane są w wielu teatrach w Polsce. Mam nadzieję, że nasza najnowsza propozycja repertuarowa nie tylko zachęci stałych bywalców do kolejnych wizyt w teatrze, ale również pomoże pozyskać nowych widzów - mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

Spektakl reżyseruje Grzegorz Chrapkiewicz - polski aktor, reżyser teatralny, pedagog, profesor sztuk teatralnych, nauczyciel akademicki Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Ukończył studia na krakowskiej PWST. Na swoim koncie ma liczne kreacje aktorskie. Nie mniejsze sukcesy odnosi jako reżyser w teatrach: Warszawy, Gdańska, Gdyni, Poznania, Bielska-Białej, Olsztyna, Kielc, Kalisza. W białostockim teatrze wyreżyserował „Fantom bólu” Wasilija Sigariewa oraz „Polowanie na łosia” Michała Walczaka. W sezonie 2015/2016 świętował 35-lecie pracy artystycznej i pedagogicznej.

Kostiumy do przedstawienia przygotowuje Aneta Suskiewicz, scenografię zaprojektował Wojciech Stefaniak, muzykę skomponował Szymon Wysocki, a za reżyserię świateł odpowiada Olaf Tryzna. Na scenie zagrają aktorzy Teatru Dramatycznego: Justyna Godlewska-Kruczkowska, Arleta Godziszewska, Urszula Mazur, Monika Zaborska-Wróblewska, Bernard Bania, Patryk Ołdziejewski, Piotr Szekowski oraz gościnnie: Aleksandra Przesław, Łukasz Borkowski, Marek Cichucki i Dawid Malec.

Premiera „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” odbędzie się 4 listopada 2017 r. na Scenie Dużej. Bilety na przedstawienie w cenie: 60 zł (premiera), 50 zł (normalny), 40 zł (ulgowy), 25 zł (studencki - zniżka 50% dla studentów na legitymację do 26 r.ż. oraz dla doktorantów do 35 r.ż.), 20 zł (szkolny), 5 zł (bilet dla osób bezrobotnych) dostępne są w Kasie Teatru oraz w sprzedaży internetowej: dramatyczny.pl/kupbilet.Nota biograficzna autora:

Petr Zelenka

Urodził się w 1967 r. w Pradze, tam też ukończył scenopisarstwo w szkole filmowej FAMU. Już jego debiut reżyserski pt. Mnaga – Happy End (Mňága – Happy end) z 1996 r., o przygodach pewnej kapeli rockowej, zdobył nagrodę na festiwalu filmowym w Pilznie i był pokazywany w kinach za granicą. Guzikowcy (Knoflíkáři) z 1997 roku, drugi film pełnometrażowy, stał się kultowym obrazem dekady w Czechach, który zdobył wiele nagród (w tym Czeskiego Lwa, najważniejszą nagrodę filmową w tym kraju), również na arenie międzynarodowej.

Film z roku 2000 pt. Samotni (Samotáři), którego Zelenka był pomysłodawcą i współscenarzystą, stał się hitem w Czechach i został m.in. nominowany do nagrody FIPRESCI. W 2008 r. Zelenka nakręcił w Polsce (z udziałem polskich aktorów) Braci Karamazow (Karamazovi). Film ten otrzymał nagrodę Czeskiego Lwa dla najlepszego reżysera, nominację do Czeskiego Lwa za najlepszy scenariusz, a także Nagrodę Specjalną Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI). Sztuka Opowieści o zwyczajnym szaleństwie (Příběhy obyčejného šílenství, 2001; w 2005 r. powstał również film), w tłumaczeniu Krystyny Krauze, jest z powodzeniem grana w wielu polskich teatrach. W Czechach sztuka ta otrzymała najważniejszą czeską nagrodę dramaturgiczną – Nagrodę Alfréda Radoka. W Polsce ukazała się w antologii sztuk czeskich Opowieści o zwyczajnym szaleństwie(wydawnictwo ATUT, Wrocław 2006).

Grzegorz Chrapkiewicz - aktor, reżyser, pedagog. Wychowanek krakowskiej PWST. Jako aktor debiutował w krakowskim Starym Teatrze w spektaklu "Mord w katedrze" T. Eliota w reżserii Jerzego Jarockiego. Jednak swe największe kreacje aktorskie stworzył w teatrach Gdańska i Gdyni. Widzowie pamiętają go z takich ról, jak Eskalus w "Romeo i Julii", Jepichodow w "Wiśniowym sadzie", Eutychian w "Irydionie", Henryk Cholawicki w "Opętanych", Hrabia w "Panu Tadeuszu", Max Brod w "Pułapce", Ernst w "Cabarecie", Claude w "Hair" czy Pan Martin w "Łysej śpiewaczce". Pracował jako aktor z takimi reżyserami jak – Jerzy Jarocki, był również asystentem profesora Jarockiego w Starym Narodowym Teatrze w Krakowie, Adamem Hanuszkiewiczem, Tadeuszem Mincem, Kazimierzem Kucem, Krystianem Lupą, Krzysztofem Babickim, Jerzym Gruzą, Krzysztofem Nazarem, Hanną Polony, Krzysztofem Zalewskim, Ryszardem Majorem, Tadeuszem Bradeckim, Jerzym Stuhrem.

Nie mniejsze sukcesy odnosi jako reżyser w teatrach Warszawy, Gdańska, Gdyni, Poznania, Bielska-Białej, Olsztyna, Kielc, Kalisza.

W sezonie 2015/16 mija 35 lat pracy artystycznej i pedagogicznej Grzegorza Chrapkiewicza. Odznaczony Złotą Gloria Artis. Jest profesorem tytularnym, wykładowcą Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

facebook