Dodana: 19 czerwiec 2018 15:31

Zmodyfikowana: 19 czerwiec 2018 15:31

W Białymstoku rozpoczyna się 9. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA

Odbywający się od 2002 roku festiwal LALKANIELALKA prezentuje dokonania studentów szkół lalkarskich, a także przedsięwzięcia artystyczne profesjonalistów. Jest okazją do przedstawienia szerszej publiczności innowacyjnego podejścia do sztuki lalkarskiej i teatru ożywionej formy. Organizatorami festiwalu są: Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza Wydział Sztuki Lalkarskiej, Białostocki Teatr Lalek, Białostockie Stowarzyszenie Artystów Lalkarzy.

Ilustracja do artykułu 0x0 (3).jpg

Podczas tegorocznego festiwalu odbędą się pokazy 11 szkół lalkarskich z kraju i zagranicy. Zobaczymy przedstawienia dyplomowe studentów z Łotwy, Ukrainy, Rosji, Czech, Węgier, Niemiec, Słowacji i Polski. Artyści profesjonalni z Niemiec, Słowenii, Macedonii, Słowacji, Grecji, Izraela, Francji i Polski zaprezentują 12 spektakli. Młodzi mieszkańcy Białegostoku będą mogli spróbować swoich sił podczas warsztatów z aktorstwa i animacji lalek, prowadzonych przez wybitnych artystów. Zaplanowano też wystawy, koncerty, wydarzenia interdyscyplinarne. Gospodarz wydarzenia – Białostocki Teatr Lalek – pokaże spektakle z bieżącego repertuaru: „Słomkowy kapelusz”, „Ony”, „Puszczańskie opowieści”. W trakcie festiwalu i Dni Miasta teatr będzie świętował jubileusz 65-lecia działalności. Łącznie w trakcie pięciu dni trwania imprezy (do 23 czerwca) odbędzie się blisko 70 wydarzeń.

Dla Białostockiego Teatru Lalek to podwójne święto, bo placówka obchodzi 65-lecie istnienia. Historia Białostockiego Teatru Lalek rozpoczyna się w 1953 r., kiedy Ministerstwo Kultury i Sztuki przyznało mu subwencję i status sceny profesjonalnej. Jednak prawdziwe początki tej instytucji sięgają znacznie wcześniej, czasów sprzed II wojny światowej. Już wtedy grupa zapalonych miłośników teatru z Piotrem Sawickim na czele założyła Międzyszkolny Teatr Lalek. Dzięki niezwykłej pasji tych ludzi idea sztuki lalkarskiej po wojnie została w Białymstoku wskrzeszona i z czasem – przekształcona w profesjonalny teatr, który przyciągał najwybitniejszych twórców i aktorów sztuki lalkarskiej i nie tylko. W 1972 roku została tu powołana do życia – jako jedna z pierwszych w kraju zorganizowanych w teatrze lalek – scena dla dorosłych. Osiem lat później teatr przeniósł się do własnej siedziby przy ul. K. Kalinowskiego 1.  

 

źródło: UM Białystok

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook