Dodana: 20 sierpień 2018 10:45

Zmodyfikowana: 20 sierpień 2018 12:49

W Białowieży można było podziwiać wystawę twórczości Marzanny Szkuty „Droga do Raju”

„Droga do Raju” to obraz pierwszego, najtrudniejszego etapu w rozwoju artystycznym na drodze do twórczego spełnienia. Jednocześnie jest to wyraz głębokich refleksji towarzyszących autorce wystawy w pokonywaniu przeciwności i efekty łączenia nauki ze sztuką – od 13 lipca do 13 do sierpnia w Białowieskim Parku Narodowym można było podziwiać wystawę twórczości Marzanny Szkuty „Droga do Raju”.

Ilustracja do artykułu droga dor raju (15).jpg

Marzanna Szkuta – specjalista ochrony środowiska, artysta plastyk, twórca „biżuterii z głębią”. Absolwentka Białostockiej Szkoły Biznesu, Politechniki Białostockiej i Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Były pracownik m.in. Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk i Stacji Geobotanicznej Uniwersytetu Warszawskiego. Wychowała się w sercu Puszczy Białowieskiej skąd czerpie większość inspiracji. Tworzy miniaturowe dzieła, w których zwraca uwagę na różnorodność biologiczną i cechy charakterystyczne poszczególnych gatunków lub płci oraz środowisko ich życia. Zainspirowana historią Coco Chanel wartości poszukuje w prostocie i tworzy z tego, co ma w zasięgu ręki korzystając z dobrodziejstw lasu. Jej pasje muzyczne i współpraca z muzykami zaowocowały pisaniem tekstów utworów muzycznych i pomysłem na tworzenie kolekcji biżuterii artystycznej inspirowanych muzyką. W swojej twórczości łączy naukę ze sztuką wypracowaną techniką autorską starając się zainspirować innych do stosowania niekonwencjonalnych metod nauczania na różnych poziomach kształcenia.

 

„Droga do Raju” to obraz pierwszego, najtrudniejszego etapu w rozwoju artystycznym na drodze do twórczego spełnienia. Jednocześnie jest to wyraz głębokich refleksji towarzyszących autorce wystawy w pokonywaniu przeciwności i efekty łączenia nauki ze sztuką. Ekspozycja składa się z:

  • miniaturowych dzieł sztuki inspirowanych bogactwem przyrodniczym Puszczy Białowieskiej i człowiekiem pozostającym w silnej współzależności z przyrodą
  • poezji w niecodziennej szacie graficznej, zawieszonej na koronie drzewa jako instalacja przestrzenna
  • fotografii ukazujących kobietę ozdobioną prezentowaną biżuterią i samą biżuterię w plenerze
  • wideo ze zdjęciami dzieł w naturze i utworem muzycznym pt. „Droga do Raju” (słowa: Marzanna Szkuta, muzyka i wokal: Voytek Golbiak) jako streszczenie wystawy, które pozostanie w sieci po jej zakończeniu

 

Różnorodnością form przekazu spójnych treści artystka nawiązuje do bioróżnorodności jako najcenniejszej wartości dzikiej przyrody. Taką formą wystawy chce podkreślić wartość współpracy i zachęcić do budowania relacji międzyludzkich opartych na wzajemnym szacunku i uznaniu. Do współpracy przy przygotowaniu wystawy zaprosiła innych artystów (Joanna Dudkowska, Urszula Ginszt, Voytek Golbiak, Maciej Lipiński, Krzysztof Onikijuk, Hubert Pulik, Magdalena Właszek) budując „Platformę Sztuki Pięknej Współpracy i Komunikacji”.

 

Joanna Dudkowska – basistka, pedagog, muzyk sesyjny, kompozytorka, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu. Znalazła się w czołówce Blues Top ogłoszonej przez radiową „Trójkę". Laureatka konkursów muzycznych. W 2015 roku ukazała się na okładce ogólnopolskiego magazynu BASISTA. Grała na największych festiwalach w Polsce i za granicą (Bliuzo Naktys - Litwa, Blues Alive – Zlin, International Blues Challenge 2015 Memphis TN, USA. Bass&Beat Festival Wrocław 2017, 54 Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki Opole 2017 i inne).

 

Urszula Ginszt – artystka, która daje upust swoim emocjom poprzez malarstwo i grafikę komputerową. Jej wielką pasją jest szukanie harmonii w otaczającym ją świecie i relacjach z drugim człowiekiem, a źródłem inspiracji jest przyroda Puszczy Białowieskiej, architektura podlaskiej wsi, dzieci, konie i góry. Plastycznie rozwija się w Klubie Plastyka Amatora StArt w Hajnowskim Domu Kultury. Jej prace uczestniczyły w wystawach m.in. Przegląd Sztuki Nieprofesjonalnej Ziemi Hajnowskiej  gdzie otrzymywała wyróżnienia.

 

Voytek Golbiak – gitarzysta i wokalista, współzałożyciel londyńskiego zespołu Metasoma, członek prestiżowej grupy muzyków Blackstar Artists. Koncertuje także akustycznie w solowym repertuarze rockowo-bluesowym. Pochodzi z Radzynia Podlaskiego, a na stałe mieszka w Londynie.

 

Maciej Lipiński (Invidia Me) – przygodę z fotografią rozpoczął w 2010 roku, odkąd sukcesywnie rozwijał swoją pasję. Najbardziej inspiruje go człowiek i jego profesja. Jest fanem muzyki rockowej i techniki militarnej, co znajduje swoje odzwierciedlenie w jego pracy twórczej. Mieszka w Poznaniu.

 

Krzysztof Onikijuk (Studio - Image) – fotograf przyrody od zawsze związany z Puszczą Białowieską, która jest źródłem jego fotograficznych inspiracji. Na swoich fotografiach pokazuje dzikość Puszczy, zaskakując bogactwem pomysłów i kompozycji obrazu. Specjalizuje się w fotografii ptaków, spędzając przy tym mnóstwo czasu na obserwacjach i poznawaniu leśnych gatunków. Żubr jest głównym i tytułowym bohaterem pierwszego autorskiego albumu "Bison bonasus". Jest autorem wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą oraz współautorem publikacji albumowych.

 

Hubert Pulik (HRP Studio) – urodził się i wychował w Radzyniu Podlaskim. Jest przede wszystkim pasjonatem fotografii i wideo oraz projektantem graficznym i ilustratorem. Doświadczenia gromadził jako fotoreporter i grafik w lokalnej prasie. Obecnie współpracuje z agencją brandingową Plus Brand oraz dzieli się swoją widzą z zakresu fotografii i grafiki w nowoczesnym centrum szkoleniowym Future Design Academy. Ma za sobą dwie autorskie wystawy fotografii krajobrazowej. Prywatnie jest wielbicielem siatkówki, a każdą wolną chwilę spędza z aparatem w dłoni.

 

Magdalena Właszek – artystka, która przez pryzmat obiektywu opisuje piękno dzikiej przyrody i natury szeroko pojętej. Fotografią zajmuje się od dekady. W swoich pracach ukazuje  osobisty stosunek do przyrody, jak i skłonność do zagłębiania się w piękno otaczającego ją świata. Potrafi wydobyć kwintesencję obrazów dotykanych wszystkimi kobiecymi zmysłami. Prezentowała swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych oraz w National Geographic. Jest laureatką wielu wyróżnień w konkursach fotograficznych.

 

Wernisaż wystawy odbył się 13 lipca i zakończył koncertem zespołu Joanna Dudkowska feat. KOVA pt. „Music & Visual Experience”. 

 

Wystawa została objęta Patronatem Honorowym Prezesa Polskiej Akademii Nauk, Marszałka Województwa Podlaskiego, Wojewody Podlaskiego, Starosty Powiatu Hajnowskiego.

Patronaty medialne: TVP3 Białystok, Telewizja Podlasie, Polskie Radio Białystok, Radio Akadera, Radio Prorock, Magazyn Gitarzysta, Obcasy Podlasia i Bstok.pl.; inne patronaty: Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna, Lokalna Organizacja Turystyczna „Region Puszczy Białowieskiej”; sponsorzy: Lasy Państwowe, Restauracja Parkowa, Białowieski Express, Cukiernia „U Lecha”, Strefa Relacji, Miodowa Kolonia, Galeria Trunków Wschodu.

 

Wystawę artystka dedykuje swojemu ojcu.

Fot.: Magdalena Właszek

 

facebook