Dodana: 31 lipiec 2018 11:45

Zmodyfikowana: 31 lipiec 2018 11:45

Uroczyste obchody jubileuszu 350-lecia przybycia Kamedułów nad Wigry

Tegoroczne obchody wpisują się w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i związane są z organizacją wielu wydarzeń o charakterze patriotycznym, religijnym, kulturalnym, naukowym oraz turystycznym. Uroczystości organizowane są przy wsparciu samorządu województwa podlaskiego.

Ilustracja do artykułu KOnferencja prasowa Klasztor Kamedułów Wigry 30.07 (7).jpg

- Pokamedulski Klasztor w Wigrach to jedna z perełek naszego regionu – podkreśla Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk. – Chcieliśmy przy okazji tego jubileuszu o tym przypomnieć i zainteresować mieszkańców naszego regionu i turystów do liczniejszych odwiedzin tego tak wyjątkowego miejsca. Warto przyjechać na północ naszego województwa i dlatego jako samorząd aktywnie włączamy się w szereg przedsięwzięć artystycznych, turystycznych czy inwestycyjnych.

Uroczyste obchody rozpoczęła majowa sesja naukowo-historyczna poświęcona Ojcom Kamedułom. W kolejnych miesiącach planowane są wydarzenia promujące dziedzictwo kulturowe oraz aktywne formy spędzania wolnego czasu dla dzieci, młodzieży, mieszkańców województwa podlaskiego oraz turystów.

- Bardzo się cieszymy, że za sprawą tego jubileuszu możemy zaznaczyć i pokazać jak wiele ważnego nam przywieźli ojcowie Kamedułowie i jednocześnie pozostawili nam zadanie żebyśmy to dziedzictwo kulturowe kontynuowali i przekazywali dalej, w związku z tym wszystkie te uroczystości i wydarzenia mają temu służyć – mówi ks. Jacek Nogowski, prezes Fundacji Wigry Pro.

Kalendarz imprez jest bardzo bogaty i  każdy może znaleźć w nim coś dla siebie, ponieważ są zarówno rajdy, wystawy, koncerty, kino plenerowe, jak i sesje popularno-naukowe, plenery rzeźbiarskie i malarskie. Nie można zapomnieć też o jarmarku wigierskim 15 sierpnia i dożynkach wojewódzkich 26 sierpnia.

- W działalności Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku jednym z priorytetów jest ochrona dziedzictwa kulturowego i narodowego. Większość jubileuszowych propozycji właśnie temu służy. Pielęgnujemy i popularyzujemy podlaską obrzędowość i zwyczaje podczas dożynek, tradycyjne rękodzieło podczas jarmarku, sztukę ludową podczas plenerów. Chcemy żeby w tym szczególnym roku dwóch jubileuszów słowo tradycja stało się wśród mieszkańców naszego regionu słowem modnym, popularnym i bliskim sercu – podkreśla Cezary Mielko, dyrektor WOAKuSZCZEGÓŁOWY KALENDARZ WYDARZEŃ ARTYSTYCZNYCH:

 • 04.08.2018 – Plener rzeźbiarski na 100-lecie odzyskania niepodległości Polski – ogrody klasztorne
 • 11.08.2018 – Inscenizacja zdarzeń z zakończenia I wojny światowej i odrodzenia się Państwa Polskiego – mała galeria/ogrody klasztorne
 • 15.08.2018 – Odpust Wniebowzięcia NMP i Jarmark Wigierski
  godz. 13:00 – msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem Wojska Polskiego oraz występ orkiestry kameralnej i chóru mieszanego w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – kościół/ogrody klasztorne
 • 18.08.2018 – Kino plenerowe: projekcja filmu fabularnego „Florian” o tematyce niepodległościowej – ogrody klasztorne
 • 25.08.2018 – Prelekcja: „Bohaterowie Suwalszczyzny 1918-1920” – mała galeria
 • 26.08.2018 – Dożynki wojewódzkie, powiatowe, gminne i parafialne
 • 09.09.2018 – Koncert orkiestry kameralnej i chóru pod kierownictwem Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – kościół
 • 15-16.09.2018 – Europejskie Dni Dziedzictwa
 • 15.09.2018 – Konferencja „ Pokamedulski Klasztor w Wigrach kolebką dziedzictwa kulturowego Suwalszczyzny” w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa
 • 23.09.2018 – Koncert zespołu Trio A’tre w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości – kościół
 • 24-30.09.2018 – Plener malarski z prof. Andrzejem Strumiłłą
 • 14.10.2018 – Obchody Dnia Papieskiego – koncert zespołu Zdążyć Przed Północą – kościół
 • 21.10.2018 – Koncert zespołu Trio A’tre w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości
 • 11.11.2018 – Msza św. w intencji Ojczyzny w 100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę

Pokamedulski Klasztor w Wigrach z XVII wieku jest jednym z najważniejszych obiektów dziedzictwa kulturowego Polski i Europy. Wpisany jest do rejestru zabytków, który posiada wyjątkową wartość historyczną, artystyczną, religijną oraz naukową. Klasztor położony jest na półwyspie w centrum Wigierskiego Parku Narodowego. Przez Wigry przebiega szlak św. Jakuba, który od 1993 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO oraz dwa szlaki papieskie (Szlak Papieski Tajemnice Światła Ełk-Wigry oraz Kajakowy Szlak Papieski Tajemnice Zawierzenia Wigry-Studzieniczna).

Za: WOAK

facebook