Dodana: 2 październik 2018 12:45

Zmodyfikowana: 2 październik 2018 12:55

„Popiełuszko” w Stalowej Woli

Spektakl „Popiełuszko” Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zostanie zaprezentowany w kolejnym mieście w Polsce. Tym razem przedstawienie zobaczą widzowie w Stalowej Woli.

Ilustracja do artykułu Popieluszko fot. Bartek Warzecha (11).jpg

Premiera spektaklu „Popiełuszko” odbyła się w październiku 2017 roku. Sztuka, którą wyreżyserował Jan Nowara, to misterium życia i śmierci Księdza Jerzego, zbudowane z okruchów jego życia i bolesnych splotów jego męki. To, jak mówi reżyser, „przedstawienie o człowieku, nie o ikonie”. Spektakl został wysoko oceniony przez widzów oraz przez rodzinę księdza Popiełuszki.

- Cieszę się, że spektakl "Popiełuszko" będą mogli obejrzeć widzowie w kolejnym mieście. Pierwotnie planowaliśmy zagrać przedstawienie tylko raz - z okazji rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego, dlatego jestem niezwykle szczęśliwy, że sztuka ta spotkała się z tak dobrym przyjęciem ze strony widzów i że spektakl grany jest nie tylko na stałe w Białymstoku, ale i prezentowany w różnych częściach Polski – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

Sztuka autorstwa Konrada Szczebiota, Janiny Żukiewicz oraz Jana Nowary powstała z inicjatywy Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”, przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Tytułową rolę gra Jakub Lasota.

Spektakl Teatru Dramatycznego do tej pory był prezentowany w Rzeszowie, Zabrzu oraz w Zielonej Górze. 3 października przedstawienie zostanie zaprezentowane w Stalowej Woli, dzięki zaproszeniu ze strony Zarządu Regionu Ziemi Sandomierskiej NSZZ „Solidarność”. Białostoccy artyści zagrają w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli dwukrotnie. O godz. 12.00 przedstawienie obejrzą: młodzież i seniorzy. Wieczorem, o godz. 19.00 odbędzie się kolejny spektakl.

13 października o godz. 19.00 przedstawienie „Popiełuszko” ponownie będzie można obejrzeć w Białymstoku. Dwa dni później (15 października) odbędzie się – pierwsza w historii Teatru Dramatycznego – emisja spektaklu w Teatrze Telewizji Polskiej na antenie TVP1.

„Popiełuszko”
Autorzy sztuki: Konrad Szczebiot, Janina Żukiewicz, Jan Nowara
Reżyseria: Jan Nowara
Scenografia: Marek Mikulski
Wizualizacje: Maciej Mikulski
Choreografia: Tomasz Dajewski
Opracowanie muzyczne: Jan Nowara i Tomasz Dajewski

Obsada:
Danuta Bach - Koleżanka , Kobieta 1
Jolanta Borowska - Siostra – Pielęgniarka
Krystyna Kacprowicz-Sokołowska - Pani sołtys, Pani wójt, Towarzyszka z KW, Urzędniczka, Kobieta 2

Ewa Palińska – Matka
Katarzyna Siergiej - Prokuratorka, Esbeczka
Jolanta Skorochodzka - Biografka, Studentka
Jakub Lasota (gościnnie) - Ksiądz Jerzy
Krzysztof Ławniczak - Ojciec, Hutnik, Mecenas
Sławomir Popławski - Generał, Kapitan SB
Marek Tyszkiewicz - Kolega, Plutonowy, Esbek
Franciszek Utko - Proboszcz, Rektor, Ksiądz Piasecki

materiał Teatr Dramatyczny w Białymstoku

facebook