Dodana: 9 kwiecień 2018 09:01

Zmodyfikowana: 9 kwiecień 2018 09:01

„Balladyna” przyjęta owacyjnie w Indiach

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprezentował spektakl „Balladyna” na 8. Olimpiadzie Teatralnej w Indiach. Publiczność w Mumbaju nagrodziła białostockich artystów owacjami na stojąco.

Ilustracja do artykułu Balladyna w Mumbaju 4.jpg

W czwartkowy wieczór (5 kwietnia) Teatr Dramatyczny zagrał przedstawienie w Nehru Centre w Mumbaju. Do kasy ustawiła się długa kolejka widzów, którzy chcieli obejrzeć „Balladynę” w reżyserii Katarzyny Deszcz. W trakcie spektaklu publiczność kilkakrotnie nagradzała aktorów brawami, a na koniec owacjami na stojąco.

- Pobyt w Indiach jest jednym z cudowniejszych doświadczeń. Ogromne wyzwanie, spotkanie z inną kulturą i mentalnością, zupełnie odmienną. Hindusi są bardzo otwartymi ludźmi, kochającymi teatr, czego dowód dali nam poprzez cudowne przyjęcie. Chętnie tutaj powrócę – mówi Monika Zaborska. 

Dwa dni wcześniej (we wtorek, 3 kwietnia) aktorzy zagrali w New Delhi. Widzowie zgromadzeni w Kamani Auditorium także przyjęli ciepło artystów z Polski.

- Indyjska publiczność przyjęła nas bardzo serdecznie. Przybyli widzowie oglądali spektakl w ogromnym skupieniu, z ciekawością przypatrując się kolejnym scenom, by w końcu nagrodzić nas gromkimi brawami. Usłyszeliśmy wiele komplementów i zachwytów. W tej egzotycznej scenerii nasza polska, romantyczna historia zinterpretowana przez Katarzynę Deszcz poruszyła wyobraźnię i serca festiwalowej publiczności – mówi Justyna Godlewska-Kruczkowska.

Białostocki zespół otrzymał liczne dowody sympatii, nie tylko od organizatorów, ale również od lokalnych teatromanów.

- Niech za przykład posłuży historia porannej rozmowy z recepcjonistą hotelu Ashok w Delhi, który jako widz spektaklu wyraził swoje najwyższe uznanie dla kunsztu i talentu polskich artystów. Od rana poszukiwał „polskiej księżniczki”, której historia bardzo go wzruszyła aby na jej ręce złożyć gratulacje i podziękowania całej polskiej ekipie „Balladyny” – dodaje aktorka.

Olimpiada Teatralna to międzynarodowy festiwal teatralny, w trakcie którego swoje osiągnięcia prezentują najwybitniejsi twórcy z całego świata. Wydarzenie ma na celu wzmocnienie i przywrócenie znaczenia współczesnego teatru na świecie. Spektakle prezentowane na festiwalu wybierane są przez Komisję Konkursową, w skład której wchodzi grono międzynarodowych selekcjonerów - wybitnych osobistości związanych z teatrem, uczonych oraz krytyków. Udział Teatru Dramatycznego w tym wydarzeniu możliwy był  dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

facebook