Dodana: 29 grudzień 2017 13:41

Zmodyfikowana: 29 grudzień 2017 15:27

Teatr swój widzę ogromny – Stowarzyszenie Kulturalne Pocztówka prowadziło warsztaty dla młodzieży

Zakończyły się właśnie niezwykłe warsztaty teatralne w trakcie których kilkaset uczniów z czterech podlaskich miejscowości: Hajnówki, Bielska Podlaskiego, Orli i Kolna poznawało tajemnice teatru a nawet pracowało nad własnymi spektaklami.

Ilustracja do artykułu DarekWorkshop (3).JPG

 

To była niezwykła szansa dla tych młodych ludzi by pracować z prawdziwymi profesjonalistami – warsztaty prowadził bowiem Dariusz Skibiński ze Stowarzyszenia Kulturalnego „Pocztówka”, któego podlascy miłośnicy teatru kojarzą z organizowanego od wielu lat Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Wertep” (który w 2018 roku obchodzić będzie dziesiątą rocznicę powstania). Chętni adepci pochodzili ze szkół i domu kultury.

- Spotykaliśmy się czasami nawet dwa razy w tygodniu i muszę przyznać, że były to bardzo ciekawe spotkania – przyznaje Dariusz Skibiński. - Zaczęliśmy od historii teatru, wspólnie odbyliśmy podróż po gatunkach i najważniejszych dramaturgach. I to już od samej dynamiki grupy zależało jak te warsztaty przebiegały i czym się kończyły – mogły to być wprawki, albo i całe przedstawienie. W Orli na przykład uczniowie postanowili stworzyć na koniec swoje własne przedstawienie oparte o historię swojego miasta. Za każdym razem jednak jeszcze raz okazywało się, jak olbrzymmią siłę ma teatr, jak silnie potrafi oddziaływać na młodych ludzi. Wierzę bowiem, że nawet jeśli większość z nich nie będzie miała w przyszłosci styczności z teatrem, dramatem – to wiedza zdobyta w ich trakcie przyda im się.

Dariusz Skibiński to reżyser, aktor i wykładowca, w Podlaskiem znany jest jako twórca Teatru A3 i Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Wertep”, który każdego roku przez dwa (a w ostatnim roku nawet trzy) weekendy pokazuje w kilku podlaskich miejscowościach przegląd przedstawień dla dzieci i dorosłych.

Ale Dariusz Skibiński to także współzałożyciel i aktor kultowego już Teatru CINEMA. Od 1990 roku prowadzi cykl warsztatów teatralnych dla aktorów, młodzieży oraz profesjonalnych grup zawodowych.

- Takie spotkania to za każdym razem tajemnica. Chociaż zajmuję się nimi od lat, to ciagle z wielką ciekawością czekam czym się tym razem zakończą, kto zachwyci się teatrem, jak rozwinie się to wspólne poszukiwanie – przyznaje Dariusz Skibiński. - Dla nas wszystkich: dla mnie jako prowadzącego i słuchaczy – to też olbrzymie wyzwanie, ale i szansa na lepsze poznanie siebie i swojego potencjału.

Zajęcia w Kolnie, Orli, Hajnówce i Bielsku Podlaskim trwały kilka miesięcy. Przynajmniej w niektórych z nich będą kontynuowane też po nowym roku.

Warsztaty zrealizowano w ramach: Projekt sztuka bez granic - Art Edukacja w Puszczy Białowieskiej finansowany przez Narodowe Centrum Kultury

 

facebook