Dodana: 10 czerwiec 2019 19:25

Zmodyfikowana: 10 czerwiec 2019 19:25

Stowarzyszenie „MIG-iem” zaprasza na spektakl „Nie jestem Głuchy na Moniuszkę” z udziałem osób niesłyszących

Przedstawienie inspirowane twórczością wybitnego polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki będzie można zobaczyć 13 i 14 czerwca br. o godz. 18:00 na Scenie Kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej ( ul. Odeska 1). Wstęp wolny! (ograniczona liczba miejsc).

Ilustracja do artykułu ikona.jpg

„Nie jestem Głuchy na Moniuszkę” to projekt edukacyjno - kulturalny realizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Niesłyszącym MIG-iem dofinansowany ze środków Zarządu Województwa Podlaskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Moniuszko 2019 – Promesa”.

W efekcie warsztatów prowadzonych pod okiem instruktorów – Izabeli Marii Wilczewskiej i Krzysztofa Zemło, których uczestnikami były osoby niesłyszące i niedosłyszące oraz ich słyszący przyjaciele, powstał niezwykły pokaz finałowy pn. „Nie jestem Głuchy na Moniuszkę”, oparty na bogatej kolekcji pieśni i ballad Stanisława Moniuszki (m.in. „Prząśniczki”, „Dziad i baba”, „Złota rybka”, ale także w oparciu o pozostałe utwory tego kompozytora. Dzieła te ukazane zostały przez niesłyszących aktorów w sposób niezwykły z wykorzystaniem języka migowego i z ogromną dawką humoru, bo też i takie właśnie były utwory do których pisał muzykę Stanisław Moniuszko.

W ramach realizacji projektu niesłyszący uczestnicy za pomocą dobrze im znanych form ekspresji, czyli teatru formy, teatru cieni oraz śpiewu migowego, przedstawią w jaki sposób odbierają dźwięki, zobrazują utwory tego wybitnego kompozytora w sposób, w jaki je sami widzą i czują. Muzyka dla niesłyszących przez odczuwanie drgań i odbiór wzrokiem przeobrazi się w jakąś inną, ciekawą strukturę.

Spektakl zostanie opowiedziany „poza słowami” – językiem gestu, nie wymagającym tłumaczenia, wyobraźni, emocji, dzięki czemu będzie bardzo dobrze zrozumiały dla osób nie znających języka migowego.

Nad oprawą muzyczną całego przedsięwzięcia będą czuwali muzycy – Marcin Mickiewicz i Łukasz Prokopowicz, którzy podczas występu będą grali na żywo.

Na scenie będziemy mogli także zobaczyć Chór Dziecięcy Opery i Filharmonii Podlaskiej, który wzbogaci spektakl wykonując kilka utworów Stanisława Moniuszki wspólnie z migającym chórem niesłyszących. Zapowiada się naprawdę niezwykle ciekawe widowisko.

Zasoby projektu dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa - Na Tych Samych Warunkach 3.0 Polska. Licencja dostępna pod adresem https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/

Partnerem zadania jest Opera i Filharmonia Podlaska, Europejskie Centrum Sztuki.

Wsparcie w realizacji przedsięwzięcia: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.

 

mat.org.
oprac.ak

 

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook