Dodana: 11 marzec 2018 15:09

Zmodyfikowana: 11 marzec 2018 15:09

Spotkanie z Marcinem Podolcem - w ramach festiwalu ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT?

Białostocki Ośrodek Kultury i DKF "GAG" - w ramach festiwalu ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? - zapraszają na spotkanie z Marcinem Podolcem, grafikiem, rysownikiem, autorem komiksów i filmów animowanych, okładek płyt i ilustracji prasowych, twórcą teledysków, a także twórcą tegorocznej oprawy wizualnej festiwalu!

Ilustracja do artykułu Marcin Podolec_Bajka.jpg

Marcin Podolec - Absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej (wydział operatorski, specjalizacja: film animowany). W czasie studiów zrealizował pięć etiud szkolnych, z których dwie („Dokument”, „Olbrzym”) prezentowane były szerokiej publiczności międzynarodowej. Poza Szkołą reżyserował animacje do obrazów Adama Sikory („Bruno Schulz”), Szymona Uliasza i Magdaleny Gubały („Ucho wewnętrzne”), Władysława Jurkowa („Barry – pies z Treblinki”) oraz Leszka Gnoińskiego („Fugazi – centrum wszechświata”).
Brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie, Radomiu, Rzeszowie, Tel Awiwie, Londynie, Strasbourgu, Pradze, Monachium. Prowadził warsztaty komiksowe w bibliotekach i centrach kultury. Współpracował m.in. ze „Zwierciadłem”, „Polityką”, „Przekrojem”, Instytutem im. Fryderyka Chopina, Teatroteką Szkolną, marką Playboy. Chętnie nawiązuje kontakty z muzykami, ponieważ to właśnie muzyka jest jego głównym źródłem inspiracji i energii.
Za swoją twórczość komiksową i filmową dwukrotnie został finalistą Talentów Trójki. Również dwukrotnie był nominowany do nagrody im. Jana Machulskiego w kategorii Film animowany. Za krótkometrażowy komiks „Pretekst” (scenariusz Robert Popielecki) zdobył drugie miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi. Album „Czasem” (scenariusz Grzegorz Janusz) został dwukrotnie uhonorowany tytułem Polskiego Komiksu Roku (nagroda Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego i publiczności MFKiG w Łodzi).
Za punkty zwrotne uważa album „Fugazi Music Club”, który był jego pierwszym komiksem opublikowanym we Francji, Włoszech, Niemczech i Hiszpanii oraz film „Dokument”, który zebrał pozytywne recenzje i nagrody na całym świecie.

Marcin Podolec: KOMIKS VS. ANIMACJA

11 marca 2018, godz. 16:00
klub FAMA, wstęp wolny

Wystawę komiksów Marcina Podolca "Bajka na końcu świata" od 9 marca można oglądać w Foyer kina Forum.

facebook