Dodana: 20 kwiecień 2017 09:13

Zmodyfikowana: 20 kwiecień 2017 09:13

„Summa”, czyli wszystko o Andrzeju Strumille. Już dzisiaj w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku

20 kwietnia o godz 17.00 zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu „Teatr i Rozmowa”. Tym razem będziemy gościć prof. Andrzeja Strumiłłę. „Summa”, czyli wszystko o Andrzeju Strumille to jubileuszowe spotkanie z wyjątkowym artystą oraz promocja jego ostatnich książek.

Ilustracja do artykułu Andrzej Strumillo_Mackowa Ruda_fot_Piotr Malczewski_7085.jpg

Andrzej Strumiłło urodził się 23 października 1927 roku w Wilnie. Andrzej Strumiłło ukończył Wydział Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, 1950 r. Andrzej Strumiłło wystawiał prace na setkach wystaw zbiorowych i indywidualnych w wielu miejscach świata, w tym: Biennale w Wenecji, Sao Paulo i Bonn, Andrzej Strumiłło posiada prace w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, w Krakowie, Poznaniu i Gdańsku, w Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Muzeum w Radomiu i Zielonej Górze, Muzeum Okręgowym w Suwałkach, muzeach Bratysławy, Pragi, Bukaresztu, Ermitażu w Petersburgu, Muzeum im. A. Puszkina w Moskwie, Muzeum Polonii w Chicago oraz zbiorach prywatnych w Warszawie, Bonn, Berlinie, Bratysławie, Sztokholmie, Wilnie, Nowym Jorku, Chicago, Monachium, Suwałkach i Gołdapi… Andrzej Strumiłło otrzymał szereg nagród i odznaczeń, w tym Krzyż Komandorski Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi Republiki Niemiec, Medal Złotego Grona Ministerstwa Kultury i Sztuki RP. Andrzej Strumiłło wykładał malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Andrzej Strumiłło wiele czasu i trudu poświęcił ochronie krajobrazu i kultury Mazur oraz Suwalszczyzny. Andrzej Strumiłło mieszka we wsi Maćkowa Ruda.

W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku w 1998 roku zaprojektował kostiumy do spektaklu „Ptaki” w reżyserii Andrzeja Jakimca. W 2006 roku stworzył scenografię do przedstawienia „Wiśniowy Sad” w reżyserii Piotra Ziniewicza. „Summa, czyli wszystko o Andrzeju Strumille” to jubileuszowe spotkanie połączone z promocją ostatnich książek profesora.

- To ogromny zaszczyt, że będziemy mogli gościć jednego z najwybitniejszych polskich artystów - twórcę znanego na świecie, o naprawdę ogromnym i różnorodnym dorobku. Tym ciekawsze jest to, że jako miejsce swojej pracy i inspiracji wybrał nasz region. Spotkanie stanie się z pewnością okazją do opowieści o geniuszach awangardy, którzy byli w młodości jego mistrzami, fascynacji kulturą azjatycką i amerykańską, czy dziedzictwie Wielkiego Księstwa Litewskiego – mówi Konrad Szczebiot, Kierownik Literacki Teatru Dramatycznego.

Wydarzenie zostało objęte patronatem Komitetu Honorowego Obchodów Roku Profesora Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim. Spotkanie rozpocznie się w czwartek (20 kwietnia) o godz. 17.00 na Scenie Kameralnej.

 

 

Spotkanie jest częścią obchodów „Roku twórczości Andrzeja Strumiłły”


facebook