Dodana: 29 wrzesień 2018 08:10

Zmodyfikowana: 29 wrzesień 2018 08:10

„Zaczarowany Jeleń” na początek sezonu TLiA w Łomży

W sobotę, 29 września Teatr Lalki i Aktora w Łomży rozpoczyna nowy sezon artystyczny 2018/2019. premierą sztuki "Zaczarowany Jeleń". Początek o godz. 17.00.

Ilustracja do artykułu zj.jpg

- Z pewnością będzie to czas nowych nadziei, wyzwań, planów i przede wszystkim radości ze spotkań z publicznością. Łomżyński teatr od zawsze budował wokół siebie przyjazną przestrzeń kulturalną dla różnych pokoleń, poprzez działania artystyczne oraz wartości pomocne w kształtowaniu najmłodszych widzów. Wyznacznik naszych działań od zawsze stanowi bowiem repertuar, który łączy w sobie uniwersalność, ciekawość, różnorodność, czy też odkrywczość  - zapewnia zespół teatru.

„Zaczarowany Jeleń”
Reżyseria: Jarosław Antoniuk
Scenografia: Przemysław F. Karwowski
Muzyka: Bogdan E. Szczepański

Obsada:
– Beata Antoniuk
– Daria Głowacka

– Eliza Mieleszkiewicz
– Marzanna Gawrych
– Tomasz Rynkowski
– Marek Janik
– Michał Pieczatowski
– Rafał Swaczyna

Głos:
– Adam Dąbrowski

Dawno, dawno temu, za górami i za lasami, ale nie w naszej baśni… W królestwie Rusałek żyła piękna Róża, posiadająca moc zaklinania i czarowania, tak jak i jej Królowa. I właśnie tę wyjątkową umiejętność wykorzystała w kluczowym momencie, gdy horda Gnomów atakowała Rycerza. Aby ustrzec go przed niechybną śmiercią, Róża zaczarowała go w Jelenia. Od tamtej chwili ciąg burzliwych wydarzeń nie miał końca…

„Zaczarowany Jeleń” jest baśnią okolicznościową, powstałą z okazji 600-lecia nadania praw lokacyjnych Łomży. To poruszająca historia dzielnego Rycerza zamienionego w Jelenia, dokonującego niebywałych wyczynów. Historia będąca daleko posuniętą interpretacją przekazów, legend, podań ludowych i przypowieści, dotyczących powstania herbu Łomży. Pełna fantazji opowieść o radosnej i beztroskiej krainie Rusałek, gdzie nadrzędną wartością jest dobro i piękno. I o krainie zła, żądzy władzy, podstępu i chciwości, którą władają okrutne Gnomy. To również próba historycznego umiejscowienia Księcia Janusza, nadającego Łomży herb i prawa miejskie. Herb miasta z Jeleniem, znak miejskiej wspólnoty jest do tej pory wielką zagadką. O próbę jego interpretacji pokusił się „Zaczarowany Jeleń”. Baśń jest nacechowana regionalnie, przepełniona kulturą słowiańską, bogatą w bajkowe szczegóły i lokalny koloryt. Spróbujmy więc utożsamić się z tą opowieścią – magiczną, wysnutą z fantazji autora, nierzeczywistą. Spróbujmy uwierzyć…

Teatr rozpoczyna sezon w odnowionym i wyremontowanym budynku, który w godzinach wieczornych rozświetla wielobarwna iluminacja. W trakcie sezonu odbędą się dwie premiery. Pierwszą z nich pt. „Zaczarowany Jeleń”, czyli sztuka okolicznościowa napisana na 600-lecie nadania praw miejskich Łomży. To widowisko teatralne, które wyrasta z kultury, historii i ludowych przypowieści o powstaniu herbu miasta oraz jego legendzie. Drugim spektaklem premierowym będzie „Król Maciuś I” – sztuka na podstawie książki Janusza Korczaka podkreślająca moralne postawy i dylematy małego chłopca, zamknięta w swojej narracji oraz bliska relacji dziecko-rodzic.

Na scenę łomżyńskiego teatru po kilku latach powraca spektakl „Szewc Kopytko i Kaczor Kwak” Kornela Makuszyńskiego w adaptacji Jana Wilkowskiego i reżyserii Stanisława Ochmańskiego. Wznowiony będzie również „Magiczny sklep” w adaptacji i reżyserii Jarosława Antoniuka oraz „Paluchy i szuflady” w reżyserii Przemysław Jaszczaka. W repertuarze znajdą się także: „Karius i Baktus”,” Miś Tymoteusz”, „Pasja”, „Pinokio”, „Pippi Pończoszanka”, „Proces”, „Rosnę” oraz „Skąd Mikołaj wie?”.  Setną rocznicę odzyskania Niepodległości teatr uczci czytaniem performatywnym „Ścieżki obok drogi”, czyli literackich wspomnień Kazimiery Iłłakowiczówny o Marszałku Józefie Piłsudskim.

W październiku Teatr Lalki i Aktora będzie gościem na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek „Spotkania”, organizowanym przez toruński Teatr Baj Pomorski. W nowym sezonie nie zabraknie występów zagranicznych, pierwszy odbędzie się w litewskich Solecznikach. Łomżyński teatr będzie również organizatorem projektów, takich jak: „Dzyń, dzyń, Mikołaju”, „Łomżyńska Noc Muzeów”, „Ferie z Teatrem”, „Dotknij Teatru”, „Letnia Akademia Teatru”, czy „Pasja – Zbliżenia”.

W przyszłym roku odbędzie się natomiast XXXII edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka, który będzie trwał w dniach 12 – 15 czerwca 2019. Łomża ponownie stanie się miejscem, które skupia portatywne teatry lalkowe i szeroko pojęte teatry formy z całego świata. W trakcie festiwalu miasto po raz kolejny stanie się jedynym w swoim rodzaju interdyscyplinarnym forum wymiany myśli, doświadczeń i poglądów dla twórców oraz gości uczestniczących w festiwalu.

za: TLiA w Łomży

facebook