Dodana: 28 lipiec 2018 13:33

Zmodyfikowana: 28 lipiec 2018 13:47

X edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep ruszyła na dobre

To festiwal inny niż wszystkie. Przez kilka letnich weekendów wędrowne trupy artystów wędrują po miastach, miasteczkach i całkiem malutkich wsiach polsko – białoruskiego pogranicza na Podlasiu, by bawić, cieszyć ale i edukować – tak w skrócie można opisać Międzynarodowy Festiwal Teatralny W piątek, 27 lipca Wertep zawitał do Dubicz Cerkiewnych.

Ilustracja do artykułu wertep (3).JPG

Na inauguracyjnym spotkaniu Maciej Żywno – Wicemarszałek Województwa Podlaskiego z okazji jubileuszu wręczył podziękowania Dariuszowi Skibińskiemu (pomysłodawcy i organizatorowi festiwalu) i jego ekipie z pasją za to wyjątkowe przedsięwzięcie kulturalne w naszym regionie.

Tegoroczny program jest niezwykle bogaty, bo znalazło się w nim aż 22 przedstawienia, monodramy i koncerty; nie licząc wydarzeń towarzyszących. Główne wydarzenia zaplanowane są jednak tradycyjnie na ostatni weekend lipca i pierwszy weekend sierpnia.

Już dzisiaj (sobota, 28 lipca) Wertep zawita do Nowego Dworu nad Zalewem Siemianówka (gmina Narewka), a w niedzielę 29 lipca Na Wertep zapraszamy mieszkańców Bielska Podlaskiego i okolic.

Widzowie Wertepu będą mieli okazję zobaczyć m.in. występy artystów Circo Pitanga i to w dwóch spektaklach. W pierwszym "Cyrk" zobaczymy historię powstawania wymarzonego cyrku dwojga bohaterów, gdzie nie ma zwierząt, a mimo to są tresowane lwy, śmieszne małpy i wielki słoń, który puszcza bańki. To wszystko dzięki akrobatycznym popisom artystów, którzy wciągają widzów w proste interakcje. Z kolei „Nuptial Ropes" to akrobatyczna opowieść, któta ma miejsce wysoko nad głowami widzów. Akrobaci wykorzystują dziesiątki lin, by dosłownie i metaforycznie rozplątać historię dziwnej młodej pary - także ubranej w kostiumy z lin.

Jak zwykle na Wertepie nie zabraknie przedstawień dla całych rodzin. Teatr Barnaby zaprezentuje bajkę „Rycerz bez konia" - zabawne przedstawienie marionetkowe o samotnym rycerzu i samotnym koniu, którzy szukają się nawzajem. Podczas tych poszukiwań na swojej drodze spotykają mnóstwo barwnych postaci m.in.: myszo-nietoperza, księżniczkę, czarodzieja, a nawet strasznego smoka. A Deborah Hunt, którą widzowie Wertepu poznali w ubiegłym roku zaprezentuje spektakl "The Message of Macunada" - niezwykłą opowieść z niezwykłymi bohaterami. Oczekujcie eksplozji kolorów, niezwykłych kształtów rodem z Ameryki Południowej. Spektakl lalkowy, ale także spektakl animacji przedmiotu, grany w żywym planie. Ponadczasowy tekst, niecodziennie przedstawiony. Zaprasza lalkowymi przedmiotami dzieci, ale mówi do dorosłych.
W Nowym Dworze czeka nas także możliwość obejrzenia spektaklu „Zabawa” Sławomira Mrożka w wykonaniu Teatru Brama. To historia trzech żądnych rozrywki „parobków”, którzy wdarli się do świetlicy, w której niestety nie ma ani spodziewanej zabawy, ani w ogóle nikogo... To co mozolnie odkrywają półgłówki publiczność spostrzega od razu – stąd pyszne efekty komiczne. A jako że parobcy nie mogą pokonać w sobie irracjonalnej potrzeby rozrywki, mielą logiczne sprzeczności. Żmudne rozpoznanie skupia się wreszcie we frustracji i wybucha zwierzęcą agresywnością. Czy zabawa będzie możliwa?
To tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez organizatorów tegorocznego Wertepu. Poniżej dokładny plan wydarzeń czekających nas w ciagu najbliższych dwóch dni.

28.07 STARY DWÓR
/SOBOTA/ Miejsce: Zalew Siemianówka, gm. Narewka
13:00 „Na wozie” Falko Show /PL – spektakl familijny (45 min., plener)
13:45 „Impresje z baniek” i „Ziarno do ziarna”/ „Design” Sztuka Tworzenia, A3Teatr / PL – animacje familijne (cyklicznie do 18:00, plener)
14:00 „Cyrk sznurkowy” Falko Show /PL – spektakl familijny (45 min., plener)
16:00 „Opowieści z nieistniejących światów” Parparusza Wędrowna Wytwórnia Zdarzeń /PL – spektakl familijny (45 min., plener)
16:00 „Syn Księżyca” Cintia’s Puppet Theatre /EVS/ES/UA – spektakl dla dorosłych (30 min., jurta)
17:00 „The Dreamers” Teatr Vechoria /UA (40 min., plener)
18:00 „Zabawa” Teatr Brama /PL (45 min., plener)
19:00 „The Message of the Macanuda” Deborah Hunt /PUR (30 min., plener)
20:00 „W niemym kinie” Teatr Pantomimy Mimo /PL (45 min., plener)
21:00 „Nuptial Ropes” Cirko Pitanga /CH/IL (45 min., plener)

29.07 BIELSK PODLASKI
/NIEDZIELA/ Miejsce: Park Królowej Heleny „Muszla”
HONOROWY PATRONAT BURMISTRZA BIELSK PODLASKI
LOGO: BIELSK PODLASKI ŁĄCZY LUDZI
14:00 „Na wozie” Falko Show /PL – spektakl familijny (45 min., plener)
14:45 „Impresje z baniek” i „Ziarno do ziarna”/ „Design” Sztuka Tworzenia, A3Teatr / PL – animacje familijne (cyklicznie do 18:00, plener)
15:00 „Sweet Dreams” A3Teatr /PL – happening familijny (cyklicznie do 19:00, plener)
15:30 „Rycerz bez konia” Teatr Barnaby /PL – spektakl familijny (40 min., plener)
16:30 „Opowieści z nieistniejących światów” Parparusza Wędrowna Wytwórnia Zdarzeń /PL – spektakl familijny (45 min., plener)
17:30 „The Dreamers” Teatr Vechoria /UA (40 min., plener)
18:30 „Tradycja” Teatr Rękawiczka /PL (45 min., plener)
19:30 „Circus” Cirko Pitanga /CH/IL (45 min., plener)
20:30 „The Message of the Macanuda” Deborah Hunt /PUR (30 min., plener)
21:00 „W niemym kinie” Teatr Pantomimy Mimo /PL (45 min., plener)
22:00 „Nuptial Ropes” Cirko Pitanga /CH/IL (45 min., plener)

Po Dubiczach Cerkiewnych teatralne  trupy odwiedzą następujące miejscowości: 28.07 (sobota) STARY DWÓR (powiat hajnowski); 29.07 (niedziela) BIELSK PODLASKI; 3.08 (piątek) KLESZCZELE (powiat hajnowski); 4.08 (sobota) ORLA (powiat bielski); 5.08 (niedziela) HAJNÓWKA.


Program Festiwalu jest dostępny TUTAJ  

Szczegóły i opis wydarzeń TUTAJ.

facebook