Dodana: 28 sierpień 2018 10:58

Zmodyfikowana: 28 sierpień 2018 10:59

Uroczysta Inauguracja XIV Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki „Sacrum et Musica”

W niedzielę, 2 września o godz. 13.00 w Łomżyńskiej Katedrze odbędzie się uroczysty koncert inaugurujący XIV Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki "Sacrum et Musica". Wystąpi Grodzieńska Capella z Białorusi pod batutą znanego łomżyńskim melomanom Władimira Bormotowa. Jako soliści wystąpią: Marina Gorowaja (sopran) oraz Władimir Gorowoj (baryton). Wstęp wolny.

Ilustracja do artykułu 2018-09-02.jpg

Grodzieńska Capella powstała w październiku 1990 roku. Od pierwszego koncertu orkiestra przyciągnęła uwagę publiczności, a wszystkie kolejne występy kończyły się zawsze sukcesem. Podstawą orkiestry jest sekcja smyczkowa (22 artystów), która jest poszerzona w niektórych programach o instrumenty dęte.

Orkiestra ma w swoim repertuarze ponad 800 dzieł kompozytorów z różnych epok, szkół i tendencji stylistycznych (Bacha, Mozarta, Haydna, Mendelssohna, Brittena, Czajkowskiego, Szostakowicza, Schnittkego i innych.). Niektóre z dzieł dzięki orkiestrze zabrzmiało na Białorusi po raz pierwszy. Orkiestra występowała na wielu międzynarodowych festiwalach: Europejskie Spotkania Muzyczne (Niemcy), Festiwal muzyki chrześcijańskiej (Norwegia), Jesienna Camerata (Polska), Festiwal muzyki Bacha i Vivaldiego, Muzyka Bacha i klasyków wiedeńskich (Rosja) i wielu innych. Zespół koncertował nie tylko na Białorusi, ale także w Niemczech, Francji, Polsce i innych krajach europejskich.

W ostatnich latach orkiestra współpracuje z niemieckimi chórami i uczestniczy w wykonaniu kantat i oratoriów Haydna, Mozarta, Mendelssohna. Taka współpraca jest dla orkiestry okazją do poszerzania współpracy międzynarodowej oraz możliwością do promowania twórczości kompozytorów narodowych.

Głównym celem, który stawia sobie zespół, to działania kulturalne i edukacyjne. W związku z tym, w każdym sezonie koncertowym orkiestra oferuje młodzieży wiele nowych programów (do 10 rocznie). Orkiestra współpracuje z wybitnymi artystami: V. Kruglov, V. Olovnikov, N. Zavgorodnyaya, S. Krinitskaya, S. Lukashenko, A. Ahmetova, N. Zavgorodny, T. Tischenko, P. Kolomiychuk, laureaci międzynarodowych konkursów: A. Petrov, M. Belashuk, O. Brileva, P. Telepnev, K. Keduk, L. Soloduhina, E. Bormotova i inni. Z orkiestrą wysępują również młodzi artyści reprezentujący najlepsze uczelnie Białorusi, Rosji, Polski i Niemiec.

Grodzieńska Capella razem z Mińskim Baletem stworzyła dwa filmy baletowe do muzyki Vivaldiego i Bondarenko.

Dyrektorem artystycznym i dyrygentem orkiestry jest Władimir Bormotow.

W programie koncertu dzieła między innymi Jana Sebastiana Bacha, Feliksa Mendelssohna, Fryderyka Chopina, Gioacchino Rossiniego, Piotra Czajkowski i Michaiła Glinki.

Koncert odbędzie się w niedzielę 2 września 2018 o godzinie 13:00 w Katedrze Łomżyńskiej pw. Św. Michała Archanioła, ul. Dworna 25. Wstęp wolny.

materiał od organizatorów

facebook