Dodana: 9 sierpień 2018 15:23

Zmodyfikowana: 9 sierpień 2018 15:29

Święto Suwałk - Jarmark Kamedulski 2018

10 sierpnia rozpoczyna się trzydniowe święta Suwałk. Podczas Jarmarku Kamedulskiego wystąpią Kasia Moś z zespołem, Pektus i Natalia Szroeder. Oprócz tradycyjnego jarmarku z rzemiosłem, rękodziełem i lokalnymi przysmakami, w programie również moc atrakcji dla najmłodszych, „Kartki z historii miasta”, występy lokalnych zespołów i odsłonięcie nowego muralu.

Ilustracja do artykułu jk.jpg

Tegoroczny jarmark rozpocznie piątkowy koncert Kasi Moś z zespołem. Pochodząca ze Śląska wokalistka to finalistka muzycznego show „Must be the music – tylko muzyka”. W ubiegłym roku reprezentowała Polskę w 62. konkursie Piosenki Eurowizji. Artystka ma na koncie współpracę takimi artystami, jak Kelly Osbourne, Mya, Carmen Electra, Eva Longoria, czy bliska suwalczanom Orkiestra AUKSO. W Suwałkach wystąpi z koncertem podczas tegorocznej Gali Włóczni Jaćwingów. Koncertowo będzie również na Dywaniku u Marii, gdzie zagra suwalski MUV.

W sobotę, 11 sierpnia od rana organizatorzy zapraszają do parku Konstytucji 3 Maja na kiermasz rękodzieła, sztuki ludowej i tradycyjnej oraz jadła kresowego. Oprócz zakupów i degustacji będzie okazja obejrzeć występy lokalnych zespołów – prezentacje artystyczne rozpoczną się o godz. 12.30. Zanim ze sceny popłynie muzyka, rozstrzygnięta zostanie 12. edycja popularnego konkursu Suwalskie Limeryki Latem (godz. 12.20). Najmłodsi z pewnością wezmą udział w specjalnie im dedykowanym atrakcjom (od godz. 13.00), a nieco starsi, już od godz. 12.00, skorzystają z oferty Pogodnej Strefy Aktywnych Seniorów. W Suwałkach pojawi się także nowy mural upamiętniający patronkę Szkoły Podstawowej nr 2, związaną z miastem Aleksandrę Piłsudską – uroczyste odsłonięcie o godz. 11.30. Organizatorzy zachęcają także do włączenia się w barwny korowód, który przejdzie pod Galerię Jednego Obrazu, obchodzącą 10-lecie istnienia, gdzie otwarta zostanie wystawa znakomitego artysty fotografika Stanisława Wosia, którego zdjęcia stanowiły pierwszą prezentację w Galerii.

Wieczorem przy miejskim parku rozbrzmi muzyka. Na plenerowej scenie pojawi się uznawana za jedną z najzdolniejszych i najbardziej popularnych wokalistek młodego pokolenia Natalia Szroeder. Gwiazdą wieczoru będzie zespół PECTUS, laureat Słowika Publiczności na Sopot Festiwal 2008, dwóch Super Jedynek w 2013 roku oraz zdobywca trzech Złotych Płyt. Nie zabraknie największych przebojów braci Szczepaników takich, jak: To, co chciałbym Ci dać, Jeden moment, Barcelona, czy Iluzja. Wieczór zakończy widowiskowy pokaz sztucznych ogni.

 Niedzielny poranek skierowany jest do najmłodszych, organizatorzy zapraszają na Niedzielny Poranek Teatralny (godz. 11.00). Dzieci młodsze i starsze obejrzą „Przygody Pirata Drabinki” Teatru Kubika. Po spektaklu zaś blok animacji i pokaz wielkich baniek mydlanych. Drugiego dnia święta Suwałk będzie można wykazać się także sportowym zacięciem. Majster Festiwal Siły Pojedynek Gigantów Suwałki 2018 odwiedzi między innym pierwszy siłacz Polski – Mariusz Pudzianowski. Impreza odbywa się nad zalewem Arkadia, start o godz. 12.00. Jarmark potrwa, podobnie jak w sobotę, od godz. 10.00 do 19.00, i także w niedzielę, od godz. 14.00, będzie można skorzystać ze strefy zabaw dla dzieci  i posłuchać prezentacji artystycznych, wystąpi m.in. ZPiT Suwalszczyzna.

Tradycyjnie podczas Jarmarku Kamedulskiego nie zabraknie akcentów historycznych. O godz. 20.00 zzaprezentowany zostanie happening teatralny „Kartki z historii miasta” – w tym roku będziemy uczestniczyć w Wizycie Marszałka Józefa Piłsudskiego w Suwałkach. To już czwarta odsłona popularnego cyklu. Organizatorzy zapraszają mieszkańców Suwałk i wakacyjnych gości do aktywnego współuczestnictwa i wystąpienia w roli ówczesnych suwalczan witających Komendanta na Kasztance i jego konną świtę. Chcących się wyciszyć przed spektaklem, zapraszają także na Letni koncert przy fontannie w wykonaniu muzyków Suwalskiej Orkiestry Kameralnej. Początek o godz. 19.00. Niedziela zakończy się muzycznie – na wieczornej scenie wystąpi zespół The Way, który rozbuja słuchaczy bluesowymi i jazzowymi kompozycjami – plac Marii Konopnickiej o godz. 21.00.

wydarzenia plenerowe – wstęp wolny.

materiał Suwalski Ośrodek Kultury

facebook