Dodana: 13 październik 2018 21:22

Zmodyfikowana: 13 październik 2018 21:29

Śpiew jest uspokojeniem dla duszy. Jubileuszowy koncert Chóru Kameralnego MediCoro z Białegostoku

Niezwykły jubileusz świętuje białostocki Chór Kameralny MediCoro. To już 10 lat, gdy formacja nie tyko uświetnia swoim śpiewem wydarzenia uczelniane, ale z sukcesami koncertuje w kraju i zagranicą, nagrywa płyty, zdobywa nagrody w konkursach. W sobotę, 13 października w Auli Magna Pałacu Branickich odbył się wyjątkowy, jubileuszowy koncert chóru pod dyrygenturą Bożenny Sawickiej, przy współudziale Zespołu Muzyki Dawnej CONSORT 415. Występ wzbogacił Andrzej Makal przy fortepienie.

Ilustracja do artykułu 10-lecie Chóru MediCoro (21).JPG

Największą wartością białostockiego chóru jest jego skład - to chórzyści, którzy mają za sobą długą drogę, którą przebyli jako studenci - chórzyści akademiccy. Dzisiaj są już lekarzami i naukowcami, ale, jako że pasja śpiewania ich nie opuszcza, pielęgnują ją, tworząc MediCoro. Ten fenomen zespołu akcentowałą w trakcie jubileuszowego spotkania Bożenna Sawicka - wieloletnia dyrygentka zespołu, dziękując członkom chóru za wspólne śpiewanie i przeżywanie.

Tego wyjątkowego wieczoru w Auli Magna zgromadziły się tłumy sympatyków białostockiego chóru, wśród których obecny był Maciej Żywno - wicemarszałek województwa. Marszałek, gratulując MediCoro okrągłego jubileuszu, wręczył Bożennie Sawickiej pamiątkową batutę.

- Ogromnie się cieszę, że mogę ten sobotni wieczór z Państwem dzielić. Reprezentuję nietypowy chór - Sejmik Województwa Podlaskiego, który czasem całkiem zgodnie gra, a czasem zdarza mu się fałszować. Niebawem mamy nowy nabór - 21 października czekają nas przesłuchania i zobaczymy w jakim składzie ten 30-osobowy chór zostanie. Dzisiaj mam ogromną przyjemność w imieniu wszystkich jego członków pogratulować i podziękować Państwu za te 10 lat wspaniałej pracy, dzielenia się z nami pasją i za to, że talent, który poza pracą zawodową Państwo reprezentujecie, nie jest talentem skrywanym w domu, a takim, którym dzielicie się z nami wszystkimi. - podkreślał marszałek Żywno.

W programie mogliśmy usłyszeć przepiękne wykonania utworów J. S. Bacha - Kantata BWV 150 "Nach dir, Herr, verlanget mich" oraz utwory a cappella m.in.: W. Byrda, T. Morleya, O. di Lasso. Zaśpiewali: Hanna Zajączkiewicz - sopran, Aleksandra Pawluczuk - alt, Paweł Pecuszok - tenor oraz Piotr Zawistowski - bas.

***

Chór Kameralny „MediCoro” powstał w 2007 roku i skupia lekarzy-miłośników śpiewu chóralnego. Jego członkowie wywodzą się z Chóru Akademickiego białostockiego Uniwersytetu Medycznego. Repertuar zespołu kameralnego koncentruje się głównie na utworach sakralnych, muzyce dawnej i wykonawstwie motetowo-madrygałowym. Od początku istnienia dyrygentem i kierownikiem artystycznym zespołu jest Bożenna Sawicka - profesor zwyczajny Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Chór Kameralny MediCoro:
DYRYGENT Bożenna Sawicka
SOPRANY: Anna Jancewicz, Dorota Miłek-Kurzątkowska, Ewa Suchowierska, Joanna Zamora
ALTY: Kinga Godlewska, Magdalena Korol, Agnieszka Masiewicz, Beata Zalewska
TENORY: Maciej Cylwik, Łukasz Zdziebłowski
BASY: Andrzej Chomaniuk, Lech Kurzątkowski, Łukasz Łada, Grzegorz Mucha, Adam Jerzy Ostasiewicz

facebook