Dodana: 5 listopad 2018 14:09

Zmodyfikowana: 6 listopad 2018 08:54

36. Zaduszki Bluesowe

10 listopada w białostockiej Famie odbędzie się święto fanów bluesa i wstęp do tegorocznej „Jesieni z Bluesem”, czyli „Zaduszki Bluesowe”. Wystąpią Formacja FRU i Dan Patlansky. Bilety już wyprzedane.

Ilustracja do artykułu zaduszki_2018_B1.jpg

godz. 19.00 Otwarcie klubu
godz. 20.00 Formacja Fru
godz. 21.30 Dan Patlansky

Zaduszki Bluesowe zorganizowano po raz pierwszy w listopadzie 1983 roku i poświęcono je pamięci Ryszarda „Skiby” Skibińskiego, lidera Kasy Chorych i pomysłodawcy najstarszego festiwalu bluesowego w Polsce – Jesieni z Bluesem. Od tego czasu impreza odbywa się cyklicznie i cieszy się niesamowitym powodzeniem. Koncerty zespołów z Polski i zza granicy co roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Podczas tego wydarzenia spotykają się kolejne pokolenia fanów bluesa!

Formacja FRU
Grupa założona w 1995 roku przez harmonijkarza Tomka Kamińskiego i basistę Piotra Romaniuka. Występowała z powodzeniem na wielu ważnych ogólnopolskich imprezach, takich jak Olsztyńskie Noce Bluesowe, Rawa Blues (I nagroda w 2000 roku), Jesień z Bluesem czy Festiwal Muzyki Bluesowej i Jazzowej w Gdyni. W roku 1999 do zespołu dołączył Sean McMahon – wokalista z Chicago, z którym zespół zyskał uznanie na festiwalu Rawa Blues. W roku 2002 Formacja wydała płytę, będącą swego rodzaju podsumowaniem ich działalności w latach 1999–2001. Rok później ukazało się wspólne dzieło Tomka i Seana, z gościnnym udziałem innych muzyków Formacji Fru: Piotra Romaniuka i Roberta Panasa – płyta „Where Will You Go?”. W kolejnych latach grupa sporadycznie koncertowała na festiwalach. Ostatnio mieliśmy okazje słuchać Formacji Fru na Jesieni z Bluesem 2016.

Skład zespołu:
Sean McMahon – wokal
Tomek Kamiński – harmonijka
Martyna Zaniewska – wokal
Tomasz Kuźniak – gitara
Piotr Romaniuk – gitara basowa
Robert Panas – perkusja

Dan Patlansky
Z roku na rok muzyk staje się coraz bardziej popularny na całym świecie. Słynie z mistrzowskiego opanowania gitary elektrycznej i akustycznej oraz magicznego głosu. Na tytuł legendy bluesa niezwykle ciężko zasłużyć, a zdobycie tego tytułu w wieku 30 lat wydaje się wręcz niemożliwe. A jednak! Południowoafrykański gitarzysta Dan Patlansky od lat budzi zachwyt słuchaczy i krytyków. Jego twórczość często porównywana jest do muzyki Jimiego Hendrixa i Led Zeppelin. Gdy Selwyn Miller, menadżer m.in. Davida Gatesa, Randy’ego Crawforda czy Petuli Clark usłyszał muzykę Patlansky’ego zaprosił go do Nowego Orleanu, kolebki bluesa. Tam Patlansky miał okazję grać w kultowych miejscach, m.in. Leaf, Rock & Bowl and Checkpoint Charlie. W 2006 roku Patlansky został jednym z zaledwie sześciu endorserów Fendera w RPA. W 2015 został wybrany przez Joe Satrianiego jako gość specjalny podczas swojego europejskiego tournée Shockwave Tour 2015. Jego album „Dear Silence Thieves” uznany został przez Blues Rock Review w USA za najlepszy album 2014 roku.

Skład zespołu:
Dan Patlansky (wokal, gitara)
Felix Dehmel (perkusja, dodatkowy wokal)
Tom Gatza (klawisze, dodatkowy wokal)
Jonathan Murphy (bas)
danpatlansky.com

za: bok.bialystok.pl

facebook