Dodana: 11 sierpień 2017 15:00

Zmodyfikowana: 11 sierpień 2017 15:00

Przed nami ostatni weekend z Wertepem. Wyjątkowe polskie produkcie teatralne do zobaczenia

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Teatralny WERTEP cieszy się w tym roku bardzo dużym zainteresowaniem publiczności. Tłumy widzów gościły w orlańskiej synagodze na koncercie Elżbiety Rojek i Karoliny Cichej, oklaskiwało akrobatyczne popisy La Cirque Jaffarson, brało udział w wyjątkowej paradzie Dance Macabre przygotowanej przez mieszkającą w Puerto Rico nowozelandkę Deborah Hunt. Ale to jeszcze nie koniec – na ostatni weekend Wertepu w sobotę w Kleszczelach, a w niedzielę w Białowieży – organizatorzy przygotowali przegląd najlepszych ulicznych produkcji polskich.

Ilustracja do artykułu IMG_0250.JPG

Spotkać Deborah Hunt i wziąć udział w jej paradzie Dance Macabre będzie można jeszcze i w Kleszczelach oraz Białowieży. Na ulicznych scenach tych miast wystąpią tego dnia także m.in. Muzikanty, A3Teatr i ceniony Teatr Feta z Gdańska.

Miłośników teatru z pewnością zainteresuje „Plan lekcji” A3Teatr. To spektakl, który świadomie nawiązuje, wchodzi w polemikę z wybitnym przedstawieniem Tadeusza Kantora  „Umarła klasa”. Oczywiście, jak to w przypadku teatru A3 podane jest to w typowej dla ich przedstawień i jego głównego wizjonera – Dariusza Skibińskiego – konwencji. W spektaklu Teatru A3 „Plan lekcji” ożywa śmiechem wariata i mnogością kolejnych obrazów – wspomnień – szkolnych historyjek, lekkich i sentymentalnych, ale i gorzkich w smaku. A to wszystko zobaczyć można dzięki trzem głównym bohaterom, którzy po latach – ponownie trafiają do szkoły. Szkoła jest w tym spektaklu metaforą wszystkich doświadczeń, które nas formują. A może deformują?

Teatr FETA na Podlasie przywiezie dwa spektakle: „Mene, tekel, fares”  (,Policzono, zważono, rozdzielono) oraz „Gość z planety 326”.

„Mene, tekel, fares” (Policzono, zważono, rozdzielono) - Inspiracją do stworzenia tego spektaklu plenerowego był „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga, wybitne dzieło malarstwa gotyckiego, najcenniejszy eksponat Muzeum Narodowego w Gdańsku. Ten obraz o niezwykle burzliwej historii stał się pretekstem do zastanowienia, co dla współczesnego człowieka znaczą takie słowa, jak „piekło”, „niebo”.

Przedstawienie rozpoczyna dźwięk trąb anielskich, które symbolizuje rozpoczęcie walki dobrego ze złem, walki o każdą duszę. Baczenie na wszystko ma złoty Archanioł Michał, na którego wadze można sprawdzić wartość duszy, wartość ludzkiego żywota. I tak jak na obrazie, tak i w spektaklu - anioły są kolorowe, z pięknymi skrzydłami pokrytymi pawiami piórami, ale diabły - uosobienie ludzkich grzechów - nie ustępują urodą aniołom.

Gość z planety 326 – To propozycja trochę dla dzieci, trochę dla dorosłych. O wyobraźni, przyjaźni, a może o podróżach w kosmosie. O czymś co zdarzyło się naprawdę, albo wcale się nie zdarzyło, ale przecież zdarzyć się może. Mieniące się gwiazdy, kuliste planety a wśród nich kosmita - taki „Mały Książe” , który przybył z jeszcze nie odkrytej planety, zadziwił się Ziemią, ale powrócił do swojego, ukrytego wśród gwiazd świata. 

Poniżej szczegółowy plan ostatniego weekendu festiwalu:

 

 

12.08 (sobota) KLESZCZELE
Miejsce: Park, Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji

16.00 „Futerko z obłoków”  A3Teatr / PL – spektakl familijny (45 min., plener)
16.30 „Impresje z baniek mydlanych” Sztuka Tworzenia / PL (cyklicznie do 18:00, plener)
17.00 „Gość z planety 326” Teatr Feta / PL – spektakl familijny (45 min., plener)
18.00 „Objazdowe Nieme Kino – Bajki” Muzikanty / PL (60 min., plener)
19.00 „Dance Macabre” Deborah Hunt / PR – parada (30 min., plener)
20.00 „Plan lekcji” A3Teatr / PL (60 min., plener)

 

13.08 (niedziela) BIAŁOWIEŻA
Miejsce: Park Pałacowy, Ośrodek Edukacji Przyrodniczej

15.00 „Futerko z obłoków”  A3Teatr / PL – spektakl familijny (45 min., plener) *
15.30 „Impresje z baniek mydlanych” Sztuka Tworzenia / PL (cyklicznie do 18:00, plener)
16.00 „Gość z planety 326” Teatr Feta / PL – spektakl familijny (45 min., plener)
17.00 „Punch i Judy” A3Teatr / PL – spektakl familijny (60 min., plener) *
18.00 „Dance Macabre” Deborah Hunt / PR – parada (30 min., plener)
19.00 „Objazdowe Nieme Kino – Bajki” Muzikanty / PL (60 min., plener)
20.00 „Policzono, zważono, rozdzielono” Teatr Feta / PL (45 min., plener)
21.00 „Plan lekcji” A3Teatr / PL (60 min., plener) *

 

facebook