Dodana: 20 maj 2018 20:32

Zmodyfikowana: 20 maj 2018 20:32

Zielone Świątki w Skansenie - sezon letni w PKML uważa się za otwarty

„Chodzenie z królewną”, czy „Wodzenie kusta” – obrzędy towarzyszące kiedyś Zielonym Świątkom, dziś już zapomniane, można podziwiać w niedzielę (20.05) w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Festyn etnograficzny związany z obchodami tego ludowego święta organizowany jest już po raz dziesiąty.

Ilustracja do artykułu Attachment22.jpeg

 - To wydarzenie otwiera sezon letni w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej – mówił podczas otwarcia imprezy wicemarszałek Maciej Żywno – Od dziś, co tydzień na odwiedzających Skansen będzie czekało mnóstwo atrakcji. Zapraszam serdecznie w imieniu swoim i pracowników Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej do odwiedzania tego wyjątkowego miejsca. Życzę wszystkim wspaniałej zabawy.

Zielone świątki w Skansenie przyciągnęły nie tylko rzesze mieszkańców Bialegostoku i okoli. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej odwiedzili też Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, Członek Zarządu Stefan Krajewski i Marszałek  Województwa Podlaskiego Adam Struzik

-   Zielone świątki to dla nas ludowców ważny dzień, bo Zesłanie Ducha św., to również dzień Święta Ludowego – przypominał Adam Struzik – Przekazuję Państwu serdeczne pozdrowienia w tym szczególnym dniu i od siebie i od wszystkich mieszkańców województwa mazowieckiego.

Marszałek Jerzy Leszczyński również podkreślał, że Zielone Świątki to ważny dzień dla Polskiego Stronnictwa Ludowego
- To święto dla nas ludowców ma podwójny wymiar – religijny i związany z tradycją ruchu  ludowego – mówił  – Cieszę się, że organizowany od lat festyn etnograficzny ukazujący tradycje zielonoświątkowe budzi tak ogromne zainteresowanie wśród społeczności naszego regionu. Życzę wspaniałej zabawy, a Podlaskiemu Muzeum Kultury Ludowej dziękuję za przygotowywanie imprezy.

Natomiast członek zarządu Stefan Krajewski  zachęcał marszałka Struzika do propagowania podlaskiego produktu regionalnego wśród mieszkańców Mazowsza.
- Zapraszamy naszych sąsiadów do nas na zakupy. Niech przyjeżdżają i poznają urok regionu, smak podlaskich przysmaków i... niech kupują nasze produkty – chyba nigdzie nie znajdą lepszych.

Jerzy Leszczyński przypomniał również o dzisiejszym meczu Jagiellonia Białystok - Wisła Płock.
- Marszałek Struzik, co zrozumiałe,  będzie kibicował mazowieckiej drużynie, my Jagiellonii. A choć bardzo wierzymy w zwycięstwo żółto-czerwonych, to zgodnie z etyką sportową niech wygra lepszy.

***

Zielone Świątki to potoczna nazwa święta Zesłania Ducha Świętego ale tradycja radowania się wiosną, odrodzoną po zimie przyrodą sięga czasów przedchrześcijańskich. Najbardziej charakterystycznym  spośród zielonoświątkowych zwyczajów jest strojenie domów i budynków gospodarskich zielonymi gałązkami. Powszechnym zwyczajem jest zatykanie ich w strzechę, czy w ściany budynku mieszkalnego, rzadziej rozrzuca się gałęzie po podwórku. Młode drzewka brzozowe, które  Słowianie uznawali za święte, mieszkańcy wsi ustawiają przy drzwiach. Wewnątrz domu ozdabiają okna, obrazy i ikony. Do dekoracji używa się także tataraku, głównie ze względu na jego aromatyczny zapach.

Najważniejsze z przyczyn, dla których ludzie świętowali i wciąż świętują nadejście wiosny to ponowna możliwość wypasu bydła na łąkach i chęć ochrony upraw. Stąd zwyczaj pędzenia przez wieś zwierząt przystrojonych wiankami z brzozy i polnych kwiatów, a także „chodzenia z królewną” czy „wodzenia kusta”, czyli uroczystego obchodzenia pól by przepędzić stamtąd złe duchy i zapewnić sobie urodzaj.   Z tych samych przyczyn na Podlasiu w Zielone Świątki ludzie palili kiedyś ogniska, które miały strzec obsiane pola przed czarownicami.

W tym roku w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej znów można  poczuć dawną atmosferę tego święta. Zespoły ludowe odtwarzają  na terenie skansenu zielonoświątkowe zwyczaje: Chodzenie z królewną i Wodzenie Kusta. Na scenie prezentują się grupy artystyczne z Knyszyna, Moniek i Trzciannego,  zespół Hamanina z Mińska na Białorusi.
Jak co roku ich prezentacjom  towarzyszy kiermasz rękodzieła ludowego, degustacja i sprzedaż potraw regionalnych, warsztaty garncarskie i plecionkarskie, które poprowadzą mistrzowie tych rzemiosł.
Można też odwiedzić otwartą dziś wystawę  „Zielone Świątki w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej – 10 lat”.

Zielone Świątki to również święto polskiego ruchu ludowego obchodzone od 1931.

Zielone Świątki w Skansenie

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

20 maja 2018 r.

godz. 12.00-18.00

wstęp - 3 zł

PROGRAM 

Program:

 

12.00 – 12.30 Hamanina (Mińsk), Żemerwa (Bielsk Podlaski)

12.45 – 13.00 Wodzenie kusta  (Hamanina, Żemerwa)

13.15 – 13.45 Zespół śpiewaczy Rospuda z Filipowa i Piotr Szymanowski

14.00 - 14.30 wernisaż wystawy „Między pokoleniami. Etnografia i dziedzictwo” + projekcja filmu „Kaliśnie życie” (Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna, Warszawa)

14.45 – 15.15 Chodzenie z królewną (Knyszynianki, Pogodna Jesień, Tęcza, Wrzosy, Trzciannianki, Kompania Męska, Młodzieżowy Amatorski Teatr Tradycji z Knyszyna)

15.30 – 16.00 Knyszynianki (Knyszyn), Pogodna Jesień (Mońki), Tęcza (Trzcianne), Wrzosy (Mońki), Trzciannianki (Trzcianne), Kompania Męska (Kalinówka Kościelna)

16.15 – 16.45 Zespół Pieśni i Tańca Ranok (Bielsk Podlaski)

17.00 – 17.30 Zespół Pieśni i Tańca Kurpie Zielone (Białystok)

 

facebook