Dodana: 20 wrzesień 2018 10:46

Zmodyfikowana: 20 wrzesień 2018 10:46

Weekend z łucznikami i tradycją w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

Husarskie szarże i rywalizacja łuczników konnych czyli żywa lekcja historii połączona z potężną dawką sportowych emocji. 23 września zapraszamy do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej na VIII Dzień Tradycji Rzeczypospolitej i Zawody Łucznictwa Konnego (Finał Pucharu Tor Polski). Popisom jeźdźców, tych z łukami i tych w strojach z epoki, będzie towarzyszył kiermasz rękodzieła i produktów regionalnych.

Ilustracja do artykułu 0x0 (1).jpg

Łucznikom konnym można będzie kibicować przez dwa dni. Współzawodnictwo rozpocznie się w sobotę około godziny dziesiątej.

Tor Polski to jedna z trzech konkurencji zawodów łucznictwa konnego, obok torów węgierskiego i koreańskiego. Wymyślona przez Polaków kilka lat temu, szybko stała się popularna i od tego roku jest jedną z oficjalnych konkurencji Mistrzostw Świata w Łucznictwie Konnym. Nawiązuje do stylu bojowego. Tak jak na polu walki nie ma tu wydzielonego toru, zawodnik spotyka na trasie liczne przeszkody, strzały oddaje we wszystkich kierunkach. W tegorocznym, pierwszym Finale Pucharu Polski weźmie udział 26 łuczników z Polski, Litwy, Białorusi, Finlandii Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Będą walczyć o zwycięstwo przed dwa dni.

W niedzielę, po zakończeniu zawodów, rozpocznie się Dzień Tradycji Rzeczypospolitej. Wydarzenie odbywa się w województwie podlaskim po raz ósmy, po raz pierwszy – na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Jak zwykle będzie to, atrakcyjnie podana, porcja wiedzy historycznej. Na początek - widowisko historyczno-edukacyjne. W programie między innymi: prezentacja siedemnastowiecznego wojska Rzeczypospolitej, pokaz szermierki polską szablą bojową , musztra piechoty.  Na koniec – „Husaria konta Kozacy” czyli rekonstrukcja bitwy pod Łubniami sprzed trzystu osiemdziesięciu lat. Przypomni krwawe czasy powstań kozackich i ówczesną siłę polskiego oręża.

 

Program VII Dnia Tradycji Rzeczypospolitej i Zawodów Łucznictwa Konnego:


22 września - sobota

10.00-15.00 Zawody Łucznictwa Konnego – Finał Pucharu Tor Polski
17.30 Gawęda o Bitwie pod Łubniami i Żołninem- Husaria kontra Kozacy, dr Radosław Sikora i Dariusz Wasilewski Polskie Centrum Edukacji ORDO, (ul. Jurowiecka 56, Białystok, sala II piętro)

23 września - niedziela

09.00 – 14.00 Zawody Łucznictwa Konnego – Finał Pucharu Tor Polski
14.00 WIDOWISKO HISTORYCZNO-EDUKACYJNE

- salwa i wystrzał armatni
- prezentacja XVII w. wojska Rzeczypospolitej
- pokaz sprawności łuczników konnych
- musztra piechoty
- pokaz szermierki polską szablą bojową
- gawęda i parada husarii
- pokazy husarskie
- pokaz sokolników
- pokaz jeździecki pocztu Dam Husarskich
- nagrodzenie zwycięzców Pucharu Polski – Zawodów Łucznictwa Konnego
16.00 HUSARIA kontra KOZACY - potyczka na kanwie bitwy pod Łubniami

ATRAKCJE TOWARZYSZĄCE:
RĘKODZIEŁO, RZEMIOSŁO, PRODUKTY REGIONALNE

- wyroby piekarnicze, cukiernicze, garmażeryjne
- zioła, miody, sery.
- wyroby drewniane
- biała broń
- antyki i starocie
- rzeźba w drewnie
- zabawki

VIII Dzień Tradycji Rzeczypospolitej,  Polish Track Cup Final
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
Wstęp - 3zł

Organizatorzy: Fundacja Obowiązek Polski, AMM Archery, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

 

 

facebook