Dodana: 10 sierpień 2018 11:48

Zmodyfikowana: 10 sierpień 2018 11:48

Tatarzy w Niepodległej

Tatarzy w Niepodległej to temat dwudziestej Letniej Akademii Wiedzy o Tatarach, która rozpocznie się 25 sierpnia w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.

Ilustracja do artykułu tatarzy.jpg

Podczas międzynarodowej konferencji, zorganizowanej z okazji jubileuszu przedsięwzięcia oraz stulecia odzyskania przez Rzeczpospolitą niepodległości, naukowcy z Polski i zagranicy podzielą się swoją wiedzą o życiu mieszkającej tu społeczności tatarskiej i jej roli w tworzeniu wolnego państwa.

Letnia Akademia Wiedzy o Tatarach to przedsięwzięcie, które organizuje Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej. Miejscem tych spotkań jest zwykle Sokółka i tam właśnie obradować będą uczestnicy i goście międzynarodowej konferencji „Tatarzy w Niepodległej” w niedzielę, 26 sierpnia. Pierwszy dzień spędzą w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.

Naukowcy z Polski, Białorusi, Ukrainy i Rosji będą rozmawiać o życiu mniejszości tatarskiej w odrodzonym państwie Polskim i jej roli w odzyskaniu niepodległości. Przedstawią wyniki badań nad tą społecznością w polskiej, białoruskiej i litewskiej historiografii. Opowiedzą o wojskowości Tatarów, ich udziale w drugiej wojnie światowej, relacjach z państwem polskim w XX i XXI wieku.

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej jest w tym roku współorganizatorem Letniej Akademii Wiedzy o Tatarach. W jednym z najstarszych zabytków na terenie skansenu, dworze z Bobry Wielkiej, odbędzie się uroczyste otwarcie i pierwsza część konferencji. W sobotę 25 sierpnia, w godzinach 10.00 – 18.00 można będzie tam wysłuchać wystąpień dziesięciorga prelegentów i wziąć udział w dyskusji o polskich Tatarach w Niepodległej.

Pliki do pobrania

facebook