Dodana: 9 wrzesień 2018 09:31

Zmodyfikowana: 9 wrzesień 2018 09:31

Podlaskie ziołami pachnące

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, po raz kolejny, zaprasza na imprezę plenerową poświęconą ziołom, ich zastosowaniu dawniej i dziś. Festyn „Podlaskie ziołami pachnące” odbędzie się w niedzielę, 9 września o 11.00.

Ilustracja do artykułu pzp.jpg

Siła drzemiąca w ziołach to ich właściwości lecznicze, aromat i smak. Mamy je w zasięgu ręki, ale żeby w pełni wykorzystać zalety roślin zielarskich, potrzebna jest wiedza.

Tradycyjna podlaska kuchnia, to kuchnia ziołami pachnąca: rozmarynem i tymiankiem, chętnie dodawanymi do mięs, miętą, z której można przyrządzać nie tylko orzeźwiający napar, ale też aromatyczne desery i sosy, lubczykiem – znakomitą przyprawą do zup. Warto się przekonać, jak (dodawane umiejętnie) wzbogacają smak i zapach potraw, czy nalewek o działaniu leczniczym.

Zioła, stosowane od wieków w medycynie ludowej, mogą złagodzić każdą dolegliwość. Nasze prababki do leczenia problemów z żołądkiem używały piołunu. Choroby skóry leczyły okładami z rumianku. Rany przemywały naparem z pokrzywy. Nic dziwnego, że przy tylu zaletach, zioła stały się ważnym elementem ludowej tradycji. Nasi przodkowie przypisywali im wręcz magiczną moc. Stały się częścią obrzędowości. Rośliny, poświęcone przez księdza w czasie Oktawy Bożego Ciała albo Święta Matki Boskiej Zielnej, miały chronić dom przed uderzeniem pioruna, zboże przed żarłocznością gryzoni, zwierzęta domowe i uprawy – przed złymi mocami.

Już 9 września w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej kolejna okazja by poznać bliżej podlaskie zioła i ich zastosowanie. Podczas festynu „Podlaskie Ziołami Pachnące” można będzie spróbować ziołowych i leczniczych nalewek oraz posłuchać wykładów o ich produkcji, obejrzeć żywą pasiekę, uzupełnić zapasy miodu, kupić zioła i produkty regionalnej kuchni.

Festynowi, który jest częścią tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, będą towarzyszyć: otwarcie wystawy plenerowej poświęconej wiatrakom, autorstwa Artura Gawła oraz Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych Województwa Podlaskiego „W poszukiwaniu i przekazywaniu folkloru”. Współorganizatorem jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.

Impreza plenerowa
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
9 września w godz. 11.00-17.00
wstęp – 3 zł/os.

Program festynu etnograficznego „Podlaskie Ziołami Pachnące”:
11.00 – Rozpoczęcie imprezy
11.30 – Wernisaż plenerowej wystawy Młyny wietrzne w krajobrazie Podlasia
12.00-15.00 – W poszukiwaniu i przekazywaniu folkloru – Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych z Województwa Podlaskiego (występy konkursowe)
12.00-13.45 – Wykłady i spotkania degustacyjne poświęcone nalewkom (budynek remizy)
13.00 – Uroczyste otwarcie Europejskich Dni Dziedzictwa w Województwie Podlaskim
15.00 – Występ Kompanii Męskiej z Knyszyna – zdobywcy Baszty w kategorii Zespołów Śpiewaczych na 52. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym
15.30 – Występ Zespołu Pieśni i Tańca Kurpie Zielone
16.00 – Wręczenie nagród laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Nalewek Ziołowych i Leczniczych Nalewki dla zdrowotności
16.30 – Wręczenie nagród laureatom Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych z Województwa Podlaskiego

Ponadto:
Możliwość zwiedzania wystawy Pszczelarstwo w gospodarstwie wiejskim na Podlasiu
Prezentacja żywej pasieki
Kiermasz rękodzieła ludowego
Sprzedaż potraw regionalnych, miodów i ziół

facebook