Dodana: 28 sierpień 2018 13:52

Zmodyfikowana: 28 sierpień 2018 14:00

Piotr Tomaszuk został powołany na dyrektora Teatru Wierszalin na kolejnych pięć sezonów artystycznych

Taką decyzję podjął na wtorkowym posiedzeniu (28 sierpnia) Zarząd Województwa Podlaskiego. Umowa podpisana przez marszałka Jerzego Leszczyńskiego, wicemarszałka Macieja Żywno i Piotra Tomaszuka obowiązywać będzie od 1 września 2018 roku do 31 sierpnia 2023 roku.

Ilustracja do artykułu IMG_2505.jpg

Teatr Wierszalin w Supraślu to jedna z najbardziej znanych, cenionych i nagradzanych instytucji kultury w Podlaskiem. Zespół od początku, jeszcze jako Towarzystwo Teatralne Wierszalin – od 1991 roku – rezyduje w Supraślu. Od 2006 roku jest on Instytucją Kultury Województwa Podlaskiego współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wraz z podpisaniem umowy na kolejnych pięć sezonów Piotr Tomaszuk zaprezentował też program swoich działań. Wśród głównych założeń programu znajduje się nadanie Teatrowi Wierszalin charakteru instytucji zajmującej się wszechstronnym teatralnym "badaniem" twórczości Adama Mickiewicza. Jak podkreśla Piotr Tomaszuk – w nadchodzących sezonach artyści chcą się nadal mierzyć się z repertuarem romantycznym, przede wszystkim z literacką spuścizną Adama Mickiewicza, ale również Słowackiego, Norwida i Wyspiańskiego, także m.in. Marlowe’a i Schillera.

Szczegółowe plany repertuarowe na sezon 2018/2019:

  1. „Tragiczne dzieje doktora Fausta”

autor oryginału: Christopher Marlowe

autor scenariusza: Piotr Tomaszuk

reżyseria: Piotr Tomaszuk

scenografia: Mateusz Kasprzak

muzyka: Jacek Hałas, Adrian Jakuć-Łukaszewicz, Piotr Tomaszuk

premiera: 27 października 2018

  1. „Ballady i romanse”

autor oryginału: Adam Mickiewicz

autor scenariusza: Piotr Tomaszuk

reżyseria: Piotr Tomaszuk

scenografia: Mateusz Kasprzak

muzyka: Jacek Hałas

premiera: marzec 2019

(opr.mk)

 

facebook