Dodana: 26 kwiecień 2018 14:11

Zmodyfikowana: 26 kwiecień 2018 14:11

Patriotycznie, familijnie, koncertowo w SOK-u

Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza na majówkę, która w tym roku zapowiada się wyjątkowo interesująco, a swoją różnorodnością ma szanse zaspokoić oczekiwania suwalczan i gości, którzy długi wiosenny weekend będą spędzać na Suwalszczyźnie.

Ilustracja do artykułu spring-2276402_960_720.jpg

Rozpoczynamy muzycznie, we wtorek, 1 maja koncertem Suwalskiej Orkiestry Kameralnej z cyklu Filharmonia Suwałk z udziałem suwalskiej mezzosopranistki Natalii Ołów, wyjątkowo w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach, o godzinie 19.00. Wstęp wolny. Koncert uświetni inaugurację Roku Jubileuszowego 350-lecia przybycia kamedułów nad Wigry. W programie utwory Giovanni Pergolessiego, Jana Sebastiana Bacha, Gulio Cacciniego, Franza Schuberta i Wolfganga Amadeusza Mozarta. Wieczorem warto wybrać się na plac Marii Konopnickiej, gdzie o godz. 20.00 suwalska formacja MUV zainauguruję Muzyczną Majówkę z SOK. Grają razem od dwóch lat, w ubiegłym roku otrzymali specjalną nagrodą za gitarę i wokal od Marka Piekarczyka podczas białostockich Rockowań. Zespół sprawnie porusza się zarówno w funky, jazzie, rocku, jak i disco, czy reggae, tworząc własny, niepowtarzalny styl.

 

W środę, 2 maja na palcu Marii Konopnickiej zaprezentuje się znakomity szczeciński zespół Chorzy. Muzycy urzekli samego Stanisława Soykę swoimi tekstami. Mają na koncie trzy albumy, zagrali blisko 400 koncertów w Polsce i poza granicami. Wyróżnia je niespożyta energia na scenie i profesjonalizm wykonania. Sięgają do wielu gatunków muzycznych, niektóre pastiszują, do innych podchodzą bardzo poważnie, co docenia publiczność.

 

Muzyczną majówkę zakończy w czwartek, 3 maja Dino Jazz Band, zespół działający w Suwalskim Ośrodku Kultury pod kierunkiem Wiesława Jarmoca. Koncert poprzedzą uroczystości patriotyczne związane z obchodami 227. rocznicy uchwalenia konstytucji majowej z 1791 roku. Rozpocznie je msza w intencji Ojczyzny przed konkatedrą pw. św. Aleksandra, wystąpienia okolicznościowe pod Dębem Wolności w parku Konstytucji 3 Maja i koncert Miejskiej Orkiestry Dętej pod batutą Tomasza Kierejszy z udziałem mażoretek z SOK. Po uroczystościach patriotycznych uczestnicy obchodów będą mogli zapozować do wspólnego zdjęcia wykonanego dronem i wziąć udział w rodzinnej majówce z licznymi atrakcjami. W programie między innymi koncert zespołu Ocean Życia, a także wspólne wykonanie poloneza, który poprowadzą tancerze Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”, zdobywcy tegorocznej Podlaskiej Marki Konsumentów. Równie interesująco zapowiada się trzeciomajowy wieczór. Oprócz koncertu na placu Marii Konopnickiej, w konkatedrze pw. św. Aleksandra usłyszymy i zobaczymy sopranistkę Marlenę Borowską w I koncercie kameralnym „Intende Voci” z towarzyszeniem Zbigniewa Stępniaka (bas) i Dalii Jatautaite (organy).

 

To jednak nie koniec atrakcji. Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza na rozgrzewkę przed nadchodzącym Dniem Dziecka. W piątek, 4 maja od godz. 16.00 razem z panem Mietkiem, prowadzącym Alfabet Wyobraźni ze Sztuką i jego gośćmi – Anną Szulc i Janem Malinowskim będzie można odwiedzić egzotyczną Japonię. W programie m.in.: pokaz japońskich sztuk walki, przygotowanie tradycyjnych „latawców karpi” oraz hełmów samurajskich techniką origami. Wykonane podczas warsztatów latawce zostaną wyeksponowane na wystawie-instalacji w patio SOK. Wstęp wolny. Mile widziane przebranie w japońskim stylu.

 

źródło: Suwalski Ośrodek Kultury
fot.pixabay

facebook