Dodana: 19 sierpień 2017 00:17

Zmodyfikowana: 19 sierpień 2017 08:12

Paleta Kultur Podlasia – piękno różnorodności na jednej scenie w Supraślu

I to już w przyszły weekend – od piątku 18 sierpnia do niedzieli 20 sierpnia – w Supraślu. W piątek z tej okazji zorganizowano konferencję prasową. Z dziennikarzami spotkali się: Cezary Mielko, Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury i główny organizator tego wydarzenia, Maciej Żywno, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego (samorząd współfinansował to wydarzenie), Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla i Wojciech Przygoński, Pełnomocnik Wojewody ds. mniejszości narodowych i etnicznych.

Ilustracja do artykułu P1230165.jpg

- To impreza prezentująca piękno naszych mniejszości. W piątek rozpoczniemy trochę rockowym brzmieniem a gwiazdą wieczoru będzie zespół Enej. W sobotę swoje umiejętności zaprezentują różne zespoły: romskie, tatarskie, ukraińskie i białoruskie. W niedzielę zaś głównym punktem programu będzie wspólne gotowanie z Honorowym Ambasadorem Województwa Podlaskiego – Karolem Okrasą.

- Myślę, że to wydarzenie pięknie wpisuje się w krajobraz naszego regionu, że to wspólnie z mniejszościami tworzymy całość – podkreśla Maciej Żywno. – To także okazja dla mieszkańców naszego regionu i turystów do przyjemnego spędzenia czasu. Cieszę się, że tak cenną inicjatywę – poza Samorządem Województwa – wsparło Narodowe Centrum Kultury. To wydarzenie w końcu ważne dla naszych mniejszości narodowych, które mogą pielęgnować kulturę, ale przede wszystkim – to genialne wydarzenie kulturalne.

Podczas trzydniowej imprezy WOAK będzie zapraszać do aktywnego poznawania wielokulturowości północno-wschodniej Polski – smaków, zapachów, kolorów, wzorów, tańców, muzyki i obrzędów.
Na rozgrzewkę, w piątek 18 sierpnia, podczas pierwszego dnia Palety Kultur Podlasia na supraskiej scenie zagości muzyka rockowa z pogranicza alternatywy gitarowej i akustycznych brzmień z tekstem w języku białoruskim, hard-rock’a z domieszką metalu i punka oraz folku. Podczas kolejnych dwóch dni imprezy nie zabraknie prezentacji zespołów mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących nasze tereny. Zobaczymy dobrze znany publiczności zespół taneczny Lowzar, litewską kapelę ludową Klumpe z Puńska, tańce tatarskie w wykonaniu Zespołu Dziecięco - Młodzieżowy Buńczuk, czy ukraiński folklor w wykonaniu Rodyny i ZPiT Ranok. Na scenie zaprezentuje się białoruski zespół Żemerwa, a folklor Romów będzie można zobaczyć w wykonaniu grupy  Cygańskie Serca.  Gościnnie w Supraślu wystąpią aktorzy Teatru Żydowskiego prezentując przedwojenne szlagiery żydowskie.

- Supraśl jest idealnym miejscem na tego typu wydarzenia – nie ma wątpliwości Radosław Dobrowolski, burmistrz tego miasta. – Nasze miasto od 500 lat jest miejscem styku wielu narodów, tu różne mniejszości narodowe miały swoje miejsce, odcisnęły swój historyczny ślad. To w Supraślu odkryto Kodeks Supraski, najstarszy zabytek języka starocerkiewnosłowiańskiego, tu tłoczono księgi liturgiczne dla starowierów. Supraśl jest najlepszym miejscem do promowania wieloaspektowego dziedzictwa dawnej Rzeczpospolitej.

Pełnomocnik wojewody ds. mniejszości i etnicznych Wojciech Przygoński zwrócił uwagę, że jego rolą  jest przekazywanie wiedzy i szacunku do mniejszości. – Dlatego kiedy w ubiegłym roku wojewoda powołał mnie na pełnomocnika, to polecił sprawdzić, czy we współpracy z samorządem istnieje możliwość zorganizowania wyjątkowego wydarzenia kulturalnego, gdzie w jednym miejscu i czasie spotkaliby się przedstawiciele wszystkich mniejszości mieszkających na Podlasiu.

Paleta Kultur Podlasia wydaje się spełniać wszystkie te oczekiwania. Dodatkowo organizatorzy zaplanowali warsztaty, podczas których instruktorzy tanecznym krokiem przeprowadzą uczestników przez choreografie charakterystyczne dla tańców kultury litewskiej, żydowskiej, ukraińskiej, białoruskiej i tatarskiej. Sobotni sierpniowy wieczór zakończy się w biesiadnym klimacie potańcówki, podczas której pozytywną dawką wschodniej muzyki na żywo uraczy nas zespół Prymaki.

Tych, którzy chcieliby smaki  Podlasia poznać w sposób dosłowny,  WOAK zaprasza na warsztaty kulinarne. Uczestnicy pod okiem fachowców będą mieli możliwość poznania smaków i tajników kuchni mniejszości narodowych oraz uczestniczenia w show kulinarnym Karola Okrasy. A wszystko to w akompaniamencie kapeli Chłopców z Nowoszyszek. Współczesne mutacje tradycyjnych tkanin zaprezentują projektanci ze studia projektowego AZE design, by w trakcie dwudniowych warsztatów designu organizowanych przez WOAK w Supraślu zaprojektować nowe sposoby wykorzystania ornamentu tradycyjnych tkanin ludowych. A na zwolenników tradycyjnego rękodzieła będzie czekał jarmark twórców ludowych. Paleta Kultur Podlasia to alternatywa na spędzenie jednego z ostatnich wakacyjnych weekendów w towarzystwie podlaskiej kultury w urokliwym supraskim plenerze.

Program Palety Kultur Podlasia dostępny na stronie www.woak.bialystok.pl

 

facebook