Dodana: 26 wrzesień 2018 10:32

Zmodyfikowana: 26 wrzesień 2018 10:32

Polski Teatr Tańca na scenie OiFP

Polski Teatr Tańca z Poznania zagości na scenie kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej ze spektaklem "Niech żywi grzebią umarłych" w choreografii Aleksandry Dziurosz i reżyserii Tomasza Szczepanka. Przedstawienie odbędzie się w środę 26 września o godz. 19.00.

Ilustracja do artykułu niech zywi grzebia umarlych.jpg

Spektakl powstał jako owoc współpracy duetu artystycznego: choreografki prof. Aleksandry Dziurosz, pomysłodawczyni i dyrektor Warszawskiego Teatru Tańca,dyrektor Warsaw Dance Days, obecnie zastępcy dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca, oraz reżysera teatralnego Tomasza Szczepanka. Autorką muzyki elektronicznej, która stanowi warstwę dźwiękową spektaklu jest Aldona Nawrocka, kompozytorka, improwizatorka i pianistka.

 

Inspiracją dla twórców była tradycja romantyczna, przede wszystkim "Dziady" Adama Mickiewicza. Na scenie pojawią się wszyscy tancerze PTT, w czarno-białych kostiumach, po czym jeden zniknie. Tancerze, a z nimi widzowie, zmierzą się z pytaniami o nasze postawy wobec ostatecznego końca. Jak radzimy sobie z faktem śmierci na poziomie emocjonalnym, religijnym, moralnym? Jak wyglądają i przebiegają rytuały żałoby? Jak zachować zmarłych w pamięci, jednocześnie pozwalając im odejść? Jak przezwyciężyć ból po stracie, znaleźć oparcie w żywych?

 

 

Produkcję spektaklu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Projekt realizowany we współpracy z Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2018.

Trzecia Scena Opery jest formułą, pozwalającą na swobodny dobór szeroko pojętego repertuaru rozrywkowego. Oddajemy głos artystom, a naszym widzom gwarantujemy udział w wydarzeniach, które zapewniają całkowicie nowe doznania artystyczne.

 

źródło: rzecznik OiFP

 

facebook