Opera i Filharmonia Podlaska

 • W piątek orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej zagra pod batutą Macieja Koczura

  Miniaturka artykułu
  2018-05-21 11:29:29

  Maciej Koczur to zwycięzca VI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku w 2016 r. 25 maja w Białymstoku usłyszymy niezwykle efektowne utwory Astora Piazzlli i André Waignein w pierwszej części koncertu, w drugiej części – V Symfonię Es-dur op. 82 Jeana Sibeliusa. Na saksofonie zagra Łukasz Dyczko, jeden z najbardziej utalentowanych saksofonistów młodego pokolenia.

 • Sprawa Kaptuka Cz. Opera i Filharmonia Podlaska w niedzielę, 13 maja zaprasza na premierę niezwykłej bajki

  Miniaturka artykułu
  2018-05-13 09:02:23

  Współczesną wersję bajki o Czerwonym Kapturku napisała Marta Guśniowska, zawodowa baśniopisarka, współpracująca z większością teatrów lalek w Polsce, a także w Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Od 2007 roku związana z Białostockim Teatrem Lalek. Pisarka ma na swoim koncie sto tekstów, które w inteligentny, pełen humoru sposób mówią o przyjaźni, odmienności, byciu sobą, przełamywaniu stereotypów. Autorka w oryginalny sposób przetwarza baśniowe motywy i schematy, bawi się słowem.

 • „Once Upon a Time…”, czyli „Dawno, dawno temu…” - wernisaż wystawy estońskiej ilustracji dla dzieci

  Miniaturka artykułu
  2018-05-10 12:00:50

  Tuż przed premierą „Sprawy Kapturka Cz.” Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na wernisaż wystawy estońskiej ilustracji dla dzieci stworzonej na motywach baśni braci Grimm „Once Upon a Time…”, czyli „Dawno, dawno temu…”, który odbędzie się w niedzielę, 13 maja o godz. 11.30.

 • W sobotę 28 kwietnia w Operze i Filharmonii Podlaskiej Kopciuszek zaśpiewa głosem Joyce DiDonato – w bajecznej inscenizacji Metropolitan Opera

  Miniaturka artykułu
  2018-04-24 13:45:37

  Podobno koś policzył, że istnieje około 700 wersji historii o dziewczynie-sierocie gnębionej przez macochę i złe siostry. Do najpopularniejszych na gruncie europejskim należy oczywiście baśń Charlesa Perraulta z tomu „Bajki babci Gąski”. Na jej podstawie powstały późniejsze opracowania wątku dla dzieci, także Kopciuszek baletowy do muzyki Prokofiewa oraz operowe wersje Kopciuszka, m.in. Rossiniego i Julesa Masseneta. To ostatnie dzieło miało swoją prapremierę w 1899 roku w Opéra-Comique w Paryżu. Opera odniosła ogromny sukces, bo była grana ponad 50 razy tylko w pierwszym sezonie prezentacji. W tytułowej roli w transmitowanym spektaklu usłyszymy Joyce DiDonato, która zasłynęła jako wykonawczyni partii Kopciuszka także w wersji Rossiniego, a którą mogliśmy podziwiać w cyklu „The Met: Live in HD” jako Elenę w „La donna del lago”.

 • "Sideways Rain" w choreografii Guilherme’a Botelho w Operze i Filharmonii Podlaskiej

  Miniaturka artykułu
  2018-04-24 11:00:31

  Międzynarodowy Dzień Tańca, który w tym roku przypada 29 kwietnia, Opera i Filharmonia Podlaska świętować będzie w czwartek 26 kwietnia. W ramach 15. edycji Festiwalu Kalejdoskop o godz. 19.00 na dużej scenie zobaczymy spektakl taneczny "Sideways Rain" w choreografii Guilherme’a Botelho.

facebook