Dodana: 9 styczeń 2019 09:29

Zmodyfikowana: 9 styczeń 2019 09:29

OiFP. Piotr Beczała w transmitowanej z MET „Adrianie Lecouvreur”

W sobotę, 12 stycznia w „Adrianie Lecouvreur” F. Cilèa, premierze sezonu The Metropolitan Opera transmitowanej w OiFP na żywo z Nowego Jorku, zobaczymy Piotra Beczałę, polskiego tenora o międzynarodowej sławie, który osiągnął już chyba wszystko, co możliwe w karierze śpiewaka operowego – występował m.in. w Metropolitan Opera (debiut w operze Giuseppe Verdiego Rigoletto 19 grudnia 2006), Covent Garden Theatre, San Francisco Opera, w Hamburgu, Berlinie, Frankfurcie nad Menem, Monachium i mediolańskiej La Scali.

Ilustracja do artykułu AdrianaLecouvreur_PiotrBeczala.jpg

Sobota, 12 stycznia 2019 r.| Scena kameralna OiFP, ul. Odeska 1 | godz. 18.55 | PREMIERA SEZONU

Kulisy teatru, intryga, miłość i postać wielkiej XVIII-wiecznej paryskiej aktorki Adrienne Lecouvreur to składniki idealnego libretta operowego. Gwiazda francuskiej sceny teatralnej rzeczywiście była nie tylko cenioną za naturalność i wdzięk aktorką, ale także kochanką marszałka Maurycego Saskiego, syna Augusta Mocnego. Powstała legenda, że Lecouvreur została otruta przez swą rywalkę, panią Bouillon przy pomocy bukietu fiołków nasączonych trucizną, w rzeczywistości jednak umarła na dyzenterię.

Na podstawie tej legendy Francesco Cilea stworzył operę "Adriana Lecouvreur", która dziś uważana jest za największe dzieło kompozytora i sztandarową operę włoskiego weryzmu.

W nowej inscenizacji Sir Davida McVicara w roli tytułowej wystąpi Anna Netrebko, która niedawno dołączyła tę partię do swojego repertuaru. Maurycym, synem Augusta Mocnego, będzie Piotr Beczała.

 

Francesco Cilèa

„Adriana Lecouvreur”

Transmisja z MET

 

dyrygent: Gianandrea Noseda

reżyseria: Sir David McVicar

scenografia: Charles Edwards

kostiumy: Brigitte Reiffenstuel

światło: Adam Silverman

Obsada:

Anna Netrebko jako Adriana Lecouvreur

Anita Rachvelishvili jako Księżna de Bouillon

Piotr Beczała jako Maurizio

Carlo Bosi jako Ksiądz de Chazeuil

Ambrogio Maestri jako Inspicjent Michonnet

Maurizio Muraro jako Książę de Bouillon

 

Czas trwania ok. 3 godz. 40 min.

 

Fot. MET

facebook