Dodana: 17 grudzień 2018 10:34

Zmodyfikowana: 17 grudzień 2018 10:45

Jest już płyta „Tribute to Musical” - nagranie live z koncertu w Operze i Filharmonii Podlaskiej

W styczniu 2017 r. w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbyły się dwa niezwykłe koncerty pod tytułem „Tribute to Musical”. Zorganizowane z inicjatywy Damiana Aleksandra, prezentowały najpiękniejsze, najbardziej znane, najbardziej wzruszające hity musicalowe w historii. Do współpracy artysta zaprosił niesamowitych gości: królową opery Małgorzatę Walewską, gwiazdę muzyki pop Kayah, niekwestionowaną mistrzynię musicalu Edytę Krzemień i wspaniałą aktorkę kabaretową Joannę Kołaczkowską, a także dyrygenta, aranżera i pianistę Krzysztofa Herdzina, który poprowadził Orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej. Całości dopełniły głosy Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej, przygotowanego przez Violettę Bielecką. Teraz tym fantastycznym muzycznym wydarzeniem Opera i Filharmonia Podlaska dzieli się z szerszą publicznością, prezentując nagranie live z koncertu.

Ilustracja do artykułu Tribute okladka.jpg

– Minęło 20 lat, odkąd musical na dobre zagościł w moim życiu – mówi Damian Aleksander. – W czasie tej arty­stycznej drogi wydarzyło się wiele pięknych, niezapomnianych, choć czasem trud­nych doświadczeń, dzięki którym niezmiennie kocham swoją pracę. Wyrazem tej miłości jest właśnie ta płyta – hołd, który razem ze wspaniałymi gośćmi oddałem jednemu z najbardziej rozwijających się gatunków teatru. Parafrazując słowa przeboju Johna Milesa: „Music(al) was my first love. And it will be my last”.

– Damian Aleksander przygotował autorski koncert, w którym oddaje hołd ulubio­nemu gatunkowi – mówi Daniel Wyszogrodzki. – Samodzielnie wybrał repertuar, aranżera oraz specjalnych gości. Koncert został wykonany na deskach Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskie­go Centrum Sztuki w Białymstoku, instytucji, która łączy działalność opery, filhar­monii, teatru i sceny estradowej. Tylko tu mógł odbyć się recital tak zróżnicowany, jak zróżnicowana jest muzyka z musicali. Nowych aranżacji materiału muzycznego na orkiestrę symfoniczną podjął się Krzysztof Herdzin, twórca działający na scenie jazzowej, ale także popularnej i poważnej (jest kompozytorem muzyki współcze­snej). A zarazem tradycyjnie już wybierany „najlepszym aranżerem” w dorocznym plebiscycie magazynu „Jazz Forum”. Pracując przy koncercie „Tribute to Musical”, Krzysztof Herdzin zmierzył się z materią uskrzydlającą, ale nie zapominajmy, że on sam skomponował musical „Cyrano” (2015) i o teatrze muzycznym wie wszystko.

Goście Damiana Aleksandra to artystki reprezentujące zupełnie inne muzyczne światy, ale łączy je jedno: są absolutnymi perfekcjonistkami w tym, co robią, każda z nich jest gwiazdą pierwszej wielkości na swojej scenie: operowej, musicalowej, kabaretowej, popularnej. Role, jakie przydzielił im gospodarz wieczoru, nie tyl­ko pokazują talent wokalistek, ale umożliwiają jemu samemu szersze możliwości interpretacyjne. Damian Aleksander nie wyobraża sobie musicalu bez duetów czy scen zbiorowych, nie ma bowiem teatru bez iskrzenia pomiędzy aktorami.

Płyta „Tribute To Musical” jest już do kupienia w kasach OiFP (35 zł), a od stycznia będzie dostępna w dobrych sklepach muzycznych.

 

„TRIBUTE TO MUSICAL”

„Aquarius” z musicalu „Hair” – D. Aleksander, Kayah
Muz. G. MacDermot, sł. J. Rado, G. Ragni

„Daj mu żyć” z musicalu „Les Misérables” – D. Aleksander
Muz. i sł. Alain Boublil, Claude-Michel Schonberg, Herbert Kretzmer, tekst polski Daniel Wyszogrodzki

„Upiór opery” z musicalu „Upiór w operze” – D. Aleksander, E. Krzemień
Muz. A. Lloyd Webber, sł. Ch. Hart, R. Stilgoe, tekst polski Daniel Wyszogrodzki

„Don’t Cry for Me, Argentina” z musicalu „Evita” – M. Walewska
Muz. A. Lloyd Webber, sł. Tim Rice

„’Til I Hear You Sing” z musicalu „Love Never Dies” – D. Aleksander
Muz. A. Lloyd Webber, sł. G. Slater

„Over the Rainbow” z musicalu „Czarnoksiężnik z krainy Oz” – Kayah
Muz. H. Arlen, sł. E.Y. Harburg

„Forsa” z musicalu „Cabaret” – D. Aleksander, J. Kołaczkowska
Muz. J. Kander, sł. F. Ebb, tekst polski W. Młynarski

„New York, New York Theme” z musicalu „New York, New York” – D. Aleksander
Muz. J. Kander, sł. F. Ebb

„To świt, to zmrok” z musicalu „Skrzypek na dachu” – wszyscy
Muz. J. Bock, sł. S. Harnick, tekst polski A. Marianowicz


Wykonawcy:
Damian Aleksander
Małgorzata Walewska
Kayah
Edyta Krzemień
Joanna Kołaczkowska
Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej
Krzysztof Herdzin – dyrygent, fortepian
Piotr Matuszczyk – fortepian
Bartosz Szetela – gitara basowa
Cezary Konrad – perkusja
Violetta Bielecka – przygotowanie chóru

Pliki do pobrania

facebook