Dodana: 1 marzec 2019 18:47

Zmodyfikowana: 1 marzec 2019 18:47

„Obława” – szukanie prawdy wśród duchów

W Teatrze Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku pierwsza z tegoroczna premiera - „Obława” w reżyserii Jana Nawary już w piatek, 1 marca br. o godz. 19.00.

Ilustracja do artykułu Obława w Teatrze Dramatycznym (6).JPG

 

  • Spektakl jest próbą zmierzenia się z tematem Obławy Augustowskiej – ludobójstwa dokonanego w lipcu 1945r. na żołnierzach podziemia niepodległościowego i ludności cywilnej Suwalszczyzny.
  • „Obława” będzie mieć swoją premierę zarówno w Białymstoku (1 marca br.), jak i w Suwałkach (10 marca br.).
  • – Chcemy, by spektakl poruszał i jątrzył, by ta historia nie została zapomniana i nie pozostała bez wyjaśnienia – powiedział reżyser Jan Nawara na spotkaniu prasowym.

Autorzy scenariusza - Jan Nawara i Jagoda Skowron, po przeczytaniu powieści Adama Białousa „Śmierć przyszła w lipcu”, doszli do wniosku, że najlepiej opowiedzieć tę tragiczną i do dziś nie wyjaśnioną historię w wymiarze duchowym, stąd pomysł na formułę obrzędu.  W „Obławie” spotykają się więc duchy ofiar, ich bliskich, a także oprawców, m.in. duch dowódcy radzieckiego kontrwywiadu „Smiersz” -  generała Wiktora Abakumowa, który  w tajnej depeszy do szefa NKWD, Ławrientija Berii, ujawnił swój plan „likwidacji zatrzymanych w lasach augustowskich bandytów”.

Z  jednej strony scenarzyści postanowili wywołać duchy tej tragicznej przeszłości, a z drugiej wzięli na warsztat dokumenty - wojskowe polskie i rosyjskie, ale także wspomnienia zebrane przez lokalnych dziennikarzy od bliskich ofiar.

- Obława jest wielką zagadką i traumą w historii podziemia niepodległościowego, a także w losach bardzo wielu ludzi, dlatego poprzez nasz spektakl chcielibyśmy oddać hołd ofiarom Obławy Augustowskiej. Chcemy podnieść dramat tych osób do rangi wielkiej literatury, dlatego w przedstawieniu obok dokumentów pojawiają się „Dziady” Adama Mickiewicza – będące wielkim, literackim aktem na temat polskiego pragnienia wolności – mówił Jan Nawara.  

- Kiedy rozpoczęły się próby do spektaklu i zaczęliśmy zagłębiać się w tę historię, chyba każdy z nas uświadomił sobie, że nie jest to opowieść stworzona w wyobraźni, tylko materia, która jest oparta na losach prawdziwych ludzi. Pracując przy tego typu spektaklu inaczej podchodzi się do roli. Trudno jest nie myśleć o tym, że stojąc na scenie odgrywa się realną postać, realne sytuacje, które – w nieco innej formie, ale naprawdę się wydarzyły – dodał Bernard Bania.
W spektaklu „Obława” zagrają: Danuta Bach, Jolanta Borowska, Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Agnieszka Możejko-Szekowska, Ewa Palińska, Katarzyna Siergiej, Jolanta Skorochodzka, Urszula Szmidt, Bernard Bania, Marek Cichucki, Patryk Ołdziejewski, Marek Tyszkiewicz, Piotr Szekowski, Sławomir Popławski oraz gościnnie: Franciszek Utko i Mateusz Sacharzewski.

Dopełnieniem warstwy tekstowej będzie muzyka wykonywana na żywo przez zespół w składzie: Adam Białous – gitara elektryczna (ignoto Deo), Adam Galimski – wokal (ignoto Deo), Adam Radziszewski – perkusja, Piotr Chociej – bass. Muzykę komponuje Adam Białous. Przygotowaniem wokalnym i współpracą muzyczną zajmuje się Piotr Szekowski.

Scenografię i wizualizacje do przedstawienia przygotowuje Marek Mikulski, a kostiumy Maciej Mikulski. Za choreografię odpowiada Tomasz Dajewski.

Sponsorem spektaklu „Obława” jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku oraz nadleśnictwa: Augustów, Głęboki Bród, Płaska, Pomorze, Suwałki i Szczebra.

Premiera przedstawienia w Białymstoku odbędzie się 1 marca o godz. 19.00. Bilety na premierę oraz spektakle grane 2 i 3 marca dostępne są w kasie oraz w sprzedaży internetowej: bilety.dramatyczny.pl.

Premiera suwalska odbędzie się 10 marca o godz. 19.00 w Suwalskim Ośrodku Kultury. Bilety na spektakl dostępne są w kasie SOK-u.
facebook