Dodana: 7 wrzesień 2018 12:38

Zmodyfikowana: 7 wrzesień 2018 12:38

Nowa Mała Scena w Białostockim Teatrze Lalek

Zakończył się remont Małej Sceny w Białostockim Teatrze Lalek. Widzowie będą mogli oglądać spektakle w komfortowych warunkach – dzięki znakomitej akustyce i klimatyzacji, której brak dawało się odczuć przy pełnej widowni. Poprawią się też warunki pracy obsługi technicznej – Teatr zyskał m.in. nowoczesny system kulis, co zapewni komfortowe montowanie dekoracji. W czwartek, 6 września odbyła się konferencja prasowa, podczas której dyrektor BTL Jacek Malinowski i prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski informowali o szczegółach inwestycji.

Ilustracja do artykułu Mała Scena BTL (6).JPG

- Inwestycja obejmowała wymianę i montaż widowni, zamontowano klimatyzatory, zmieniliśmy status akustyczny sali – teraz mamy w ścianach specjalną wełnę akustyczną. Wymienione zostało zadaszenie, oświetlenie techniczne, mamy nowoczesny system sztankietów i kulis - wymieniał dyrektor BTL Jacek Malinowski – Dzięki temu poprawi się jakość pracy na scenie i komfort odbioru spektakli, które tutaj będziemy tworzyć.

Jacek Malinowski wyjaśniał, że dotychczasowy system kulis działający na potrzeby Małej Sceny ograniczał możliwości techniczne, a montaż nowoczesnych urządzeń  zapewnia dużą mobilność dekoracji scenicznej.  
- Każda kulisa obraca się wokół własnej osi oraz ma zapewniony ruch w poziomie w kierunkach równoległym i prostopadłym do osi sceny.

Remont obejmował również montaż klimatyzacji, co przy ogromnym obłożeniu spektakli BTL-u jest bardzo dobra informacją i dla aktorów i dla widzów.
Położono warstwę izolacyjna od dźwięków zewnętrznych.
- Scena została też wygłuszona absolutnie, i żadne dźwięki z zewnątrz nie będą tu docierać. To pozwoli nam zamknąć się  w tym małym świecie teatralnym – podkreślał Jacek Malinowski.

Drugi etap modernizacji Małej Sceny w Białostockim Teatrze Lalek był kontynuacją prac prowadzonych w 2017 r. i kosztował 600 tys. zł.  Teatr otrzymał na jego realizację dotację celową z budżetu miasta.

– Zależy nam na tym, aby jedna z najlepszych scen lalkarskich w Polsce była również sceną nowoczesną, odpowiednio wyposażoną – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Chodzi nam o zapewnienie komfortu aktorom i widzom.

W ramach modernizacji Małej Sceny wykonano dokumentację systemu akustycznego i elektroakustycznego, zamontowano kratownicę i system kulis, scena została wygłuszona, a na widowni zamontowano klimatyzatory. Inwestycja obejmowała też zakup głośników.

W pierwszym etapie inwestycji, w 2017 r. wykonano dokumentację techniczną modernizacji podłogi i widowni oraz montaż widowni. W 2017 r. zostały również wymienione podłogi, pomalowano ściany. Opracowano projekt konstrukcyjno-wykonawczy modernizacji kratownicy i sytemu kulis, a następnie zakupiono kratownicę i system kulis mobilnych. Koszty poniesione w ubiegłym roku wyniosły ok. 688,8 tys. zł, z czego 400 tys. teatr otrzymał z dotacji celowej z budżetu miasta, ze środków własnych BTL wydał ok. 78,8 tys. zł, a z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymał 210 tys. zł.

Całkowity koszt tej inwestycji realizowanej w latach 2017-18 to ok. 1,3 mln zł.

 

ak

 

 

facebook