Dodana: 25 marzec 2018 16:45

Zmodyfikowana: 25 marzec 2018 16:45

Niedziela Palmowa w Ciechanowcu

Gałązki palmowe to symbol odradzającego się życia. Po poświęceniu niektórzy wkładają je za krzyże i obrazy, by strzegły domu od nieszczęść i zapewniały Boże błogosławieństwo. Święcenie palm niezwykle uroczysty charakter ma w Ciechanowcu. W tym roku w procesji i Mszy Świętej w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu wzięli udział uczestnicy tegorocznej edycji Konkursu na Wykonanie Palmy Wielkanocnej. Po Mszy, w Muzeum zostały rozdane nagrody tegorocznym laureatom (pełna lista w załączniku).

Ilustracja do artykułu glowne.jpg

 

W uroczystości obchodów Niedzieli Palmowej wziął też udział Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego.

- Bardzo dziękuję za piękną biało-czerwoną palmę wykonaną z okazji 100-lecia Niepodległości Rzeczpospolitej – mówił już po uroczystościach marszałek Jerzy Leszczyński. Warto podkreślić, że Województwo Podlaskie już od kilku tygodni włącza się aktywnie w tegoroczne obchody jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Na tegoroczny, XXI Konkurs na Wykonanie Palmy Wielkanocnej, zorganizowany przez Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem, Parafię p.w. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu, pod Patronatem Ordynariusza Diecezji Drohiczyńskiej Jego Ekscelencji Księdza Biskupa prof. dr hab. Tadeusza Pikusa zgłoszono 543 palmy wykonane w 43 placówkach oraz palmy 19 osób indywidualnych. Nagrody zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem, Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Teresę i Mariana Leszczyńskich z Ciechanowca.

JURY oceniło 542 palm oraz przyznało nagrody: nagroda specjalna – 12 palm, I nagroda – 24 palmy, II nagroda – 35 palmy, III nagroda – 69 palm, IV nagroda – 106 palm, Jury wyróżniło 208 palm, pozostałym wykonawcom 88 palm przyznało nagrody pocieszenia. 1 palma nie została oceniona ze względu na użycie gotowych elementów i ozdób.

Protokol XXI Konkursu na Wykonanie Palmy Wielkanocnej.doc
Zalacznik do protokolu - wykaz nagrodzonych_wykonawcow palm.doc

 

facebook