Dodana: 26 październik 2018 15:29

Zmodyfikowana: 26 październik 2018 15:29

W Białymstoku droga do wolności była dłuższa…

Kiedy mieszkańcy centralnej Polski cieszyli się z odzyskania niepodległości jesienią 1918 r., białostoczanie na upragnioną wolność musieli czekać aż do 19 lutego 1919 r. O tym, dlaczego nasze miasto musiało czekać kilka miesięcy na wejście Wojska Polskiego, jaka była atmosfera tamtych dni, opowiada najnowsza ekspozycja przygotowana przez Muzeum Historyczne ( oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku) „Białystok wkracza w niepodległość”. Wernisaż wystawy już 26 października br. Dopełnieniem ekspozycji jest wystawa plenerowa prezentowana przed Ratuszem „ Ludzie Niepodległości”, a także zeszyt edukacyjny dla dzieci, z którego dowiedzą się o drodze naszego miasta do wolności. Muzeum przygotowało również miniatury zabytków znajdujących się w zasobach zbiorów upamiętniające setną rocznicę odzyskania niepodległości.

Ilustracja do artykułu muzeum historyczne 31.JPG

O najnowszym projekcie Muzeum informowali podczas konferencji prasowej 26 października br. dyrektor Muzeum Podlaskiego Andrzej Lechowski, kierownik Muzeum Historycznego Lucyna Lesisz i autorka zeszytu edukacyjnego Joanna Januszkiewicz.
- Jesienią 1918r  niepodległość do Białegostoku wpadła tylko na trzy dni, po tych trzech dniach Białystok wrócił pod niemieckie władztwo i myślę że to były jedne z najtrudniejszych w dziejach miasta miesiące – mówił podczas konferencji Andrzej Lechowski -  Pełną wolnością Białystok mógł się cieszyć dopiero w lutym 1919 r.  Wystawa przygotowana przez nasze Muzeum ma służyć temu, aby przypomnieć, pokazać to mozolne i trudne dochodzenie do wolności białostoczan.„Białystok wkracza w niepodległość” to m.in. zdjęcia, prywatne zapiski, ale także oficjalne dokumenty, plakaty, afisze teatralne, monety, odznaczenia… - wszystko to, co składa się na codzienność. Są tu fragmenty pamiętników, dzięki którym można dowiedzieć się jak wyglądało to życie w Białymstoku w oczekiwaniu na wolność.
Uzupełnieniem wystawy we wnętrzach Muzeum Historycznego jest ekspozycja plenerowa „ Ludzie niepodległości” prezentująca sylwetki lokalnych działaczy społecznych, polityków, wojskowych, duchownych – tych których działalność przyczyniła się do budowy nowych władz samorządowych i włączenie miasta w struktury niepodległego państwa polskiego.
Można tu poczytać m.in. o   Feliksie Filipowiczu, pierwszym przewodniczącym białostockiej rady miejskiej, Józefie Puchalskim, który od lutego 1919 do wrześniowych wyborów pełnił funkcję prezydenta Białegostoku. Znajdziemy tu sylwetkę komisarza rządowego, jednej z najbardziej wpływowych osób w mieście, prawdziwej szarej eminencji  Napoleona Cydzika.
Wystawę można oglądać przed Muzeum Podlaskim w Białymstoku na Rynku Kościuszki.
Materiałem, który ma przybliżyć młodzieży historię odzyskiwania niepodległości  przez Białystok jest przygotowany przez Joannę Januszkiewicz zeszyt edukacyjny
- Staraliśmy się w sposób przystępny i interesujący dla młodszych białostoczan zaprezentować tę kartę historii miasta – podkreśla autorka publikacji. – To ciekawy materiał do pracy dydaktycznej w klasie, ale także do prowadzenia zajęć edukacyjnych w Muzeum.

Wydawnictwo zawiera informacje historyczne, zadania, łamigłówki, zdjęcia dawnego Białegostoku, fragmenty pamiętnika uczniowskiego, które dla rówieśników autora mogą być ciekawą lekcją o przeszłości . Zeszyt edukacyjny przeznaczony jest dla dzieci powyżej 10 roku życia.

Wernisaż wystawy w piątek, 26 października br. w Muzeum Historycznym w Białymstoku ul. Warszawska 37.
Wystawę będzie można oglądać do końca lutego 2019 r. 

 ak

facebook