Dodana: 15 marzec 2019 15:49

Zmodyfikowana: 15 marzec 2019 15:50

Synagoga i Dom Talmudyczny w Tykocinie po rewitalizacji

To jedne z najważniejszych polskich zabytków. Odrestaurowanie Wielkiej i Małej Synagogi w Tykocinie zajęło blisko dwa lata i kosztowało łącznie niemal 3 mln zł. W tym dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego wyniosło ok. 1,4 mln zł. W piątek (15 marca) w Domu Talmudycznym w Tykocinie odbyła się konferencja podsumowująca realizację projektu.

Ilustracja do artykułu Synagoga i Dom Talmudyczny w Tykocinie - prace konserwatorskie (2).JPG

Inwestycja objęła szereg prac, takich jak m.in. wymiana pokrycia dachowego na Synagodze i Domu Talmudycznym, remont elewacji obu obiektów, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, instalacji grzewczej, przyłączenie kanalizacji deszczowej, izolacja fundamentów synagogi oraz obniżenie terenu wokół synagogi.

W ramach projektu zostało też zakupione wyposażenie, dzięki któremu oferta kulturalna obiektów może być prezentowana w sposób nowoczesny i atrakcyjny dla zwiedzających. To np. infokioski, stół multimedialny, bezprzewodowy system nagłośnieniowy, audio przewodniki (również w języku angielskim).

Zostały też wprowadzone udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Będą mogły korzystać ze schodołazu w Domu Talmudycznym oraz audioprzewodników z audiodeskrypcją.

– To znakomity przykład dobrego wykorzystania środków unijnych – podkreślał podczas konferencji marszałek Artur Kosicki. – Oba obiekty są perełkami architektonicznymi, wizytówką naszego województwa nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Wskazują na tradycje naszego regionu, naszą wielokulturowość.

Marszałek podziękował dyrekcji i pracownikom Muzeum Podlaskiego za realizację projektu. Zaznaczył też, że zarząd będzie wspierał kolejne kulturalne inwestycje w Tykocinie.

Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego, dziękując władzom samorządu województwa za zaufanie i przekazanie środków na rewitalizację obiektów, podkreślał ich wyjątkowość w skali całego kraju.

– Często nie zdajemy sobie sprawy, że jest to bez wątpienia jeden z najważniejszych polskich zabytków, rozpoznawalny w świecie ­­– powiedział.

Choć zniszczone przez zawieruchę wojenną budynki zostały pieczołowicie odrestaurowane w latach 60. i 70., wymagały ponownego remontu. Został on rozpoczęty w lipcu 2017 r., a zakończony w październiku ub.r. Dyrektor Lechowski zaznaczył, że czas ten był ogromnym wyzwaniem dla pracowników Muzeum. Tym bardziej, że w jego trakcie Muzeum funkcjonowało normalnie.

– Nawet nie zauważyliśmy dużego wahnięcia we frekwencji, a trzeba mieć świadomość, że rocznie Tykocin odwiedza ok. 80 tys. turystów – zaznaczył.

Najbardziej widocznym efektem rewitalizacji jest nowy kolor elewacji Wielkiej Synagogi. Nie jest on przypadkowy. Określono go w pracowni konserwacji zabytków w Toruniu na podstawie badań kilkudziesięciu próbek pobranych z budynku, które miały na celu odkrycie najstarszych pigmentów występujących w masie tynkowej.

Oficjalne otwarcie Synagogi i Domu Talmudycznego po remoncie w sobotę (16 marca) o godz. 17.00.

ms

 

facebook