Dodana: 16 kwiecień 2018 09:19

Zmodyfikowana: 16 kwiecień 2018 09:19

Propozycje Muzeum Podlaskiego w Białymstoku - kwiecień 2018

Wystawy, spotkania, koncerty, warsztaty rodzinne... Będzie m.in. o magii, Jaćwingach i o tajemnicach sztuki. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kulturalną Muzeum Podlaskiego na najbliższe tygodnie.

Ilustracja do artykułu Wystawa Dyplomów LP w Supraślu Przemysław Tomaszewski_Cykl Zawody_OGRODNIK.jpg

WYSTAWY

Zych Bujnowski – Polska i krajobraz nade wszystko

Wernisaż wystawy: 6 kwietnia 2018 r. godz. 18.00, Galeria pod Arkadami Miejskiego Domu Kultury – Dom Środowisk Twórczych w Łomży przy Starym Rynku.

Wystawa czynna do 15 maja 2018 r.

Na wystawie w łomżyńskiej Galerii pod Arkadami zaprezentowanych zostanie 42 obrazy Zygmunta Tadeusza Bujnowskiego ze zbiorów Muzeum w Tykocinie Oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Zygmunt Tadeusz Bujnowski (22.02.1895 – 5.03.1927) – przez najbliższych nazywany Zychem, urodził się w mazowieckiej wsi Kutyłowo–Perysie, jako syn Jana Wojciecha Bujnowskiego oraz Klementyny Zygmunty z domu Szczycińskiej, którzy zamieszkiwali na stałe w Tykocinie. Czas dzieciństwa i nauki spędził w Kijowie, mieszkając u rodziny swojej matki.
Więcej na: http://muzeum.bialystok.pl/zych-bujnowski-polska-i-krajobraz-nade-wszystko/ 

 

Ogród Saski w Supraślu - topos miejsca przyjemnego

Otwarcie wystawy: 12 kwietnia 2018 r., godz. 12.00, Urząd Miejski w Supraślu (ul. Piłsudskiego 58)

W sezonie wiosenno-letnim wystawa będzie prezentowana w plenerze, w Ogrodzie Saskim w Supraślu.

Na terenie województwa podlaskiego najbardziej znanym założeniem ogrodowym jest barokowy ogród przy pałacu Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku, określany ze względu na wspaniały, iście królewski splendor mianem Wersalu Polski. W wieku XVIII, w odległości kilkunastu kilometrów od jaśniejącej przepychem i gustem białostockiej rezydencji Hetmana, znajdował się włoski ogród przy klasztorze oo. Bazylianów w Supraślu.

Wystawa przedstawia fascynującą historię supraskiego ogrodu od czasu jego powstania, gdy stanowił część założenia klasztornego oo. Bazylianów, do przekształcenia w pierwszy w województwie park publiczny. Ekspozycja składa się z 22 plansz, na których umieszczono archiwalne i współczesne fotografie, źródła kartograficzne, cytaty ze źródeł historycznych dotyczące monasteru Przenajświętszej Bogurodzicy i supraskiego ogrodu oraz bogaty materiał porównawczy z europejskich klasztorów i założeń ogrodowych.

Wystawa przygotowana przez: Dział Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku i Urząd Miejski w Supraślu.

Autorzy wystawy: prof. Mirosława Kupryjanowicz (Instytut Biologii Uniwersytetu w Białymstoku), dr Radosław Dobrowolski (Burmistrz Supraśla) i Irena Taranta (Dział Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku).
Więcej na: http://muzeum.bialystok.pl/muzeum-podlaskie-w-bialymstoku/dzial-archeologii-2/wystawy-czasowe-dzial-archeologii/

 

Wokół twórczości Władysława Skoczylasa

Oprowadzanie kuratorskie

Oprowadzanie po wystawie "Władysław Skoczylas (1883 – 1934). Malarstwo i grafika" w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego (ul. Świętojańska 17) odbędzie się w dniu 15 kwietnia 2018 r., godz. 11.00

Po wystawie Władysława Skoczylasa oprowadzi kurator Katarzyna Karpińska. Spotkanie będzie ostatnią okazją do obejrzenia wystawy.

Opłata: 2 zł

 

Wystawa Dyplomów LP w Supraślu

Wernisaż 19 kwietnia 2018 r., godz. 17.00, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego (Świętojańska 17)

 

Wystawa czynna do 13 maja 2018 r.

Na wystawie zostaną zaprezentowane pierwsze dyplomy z nowo powstałych specjalizacji w Liceum Plastycznym im. Artura Grottgera w Supraślu: Realizacje Intermedialne i Techniki Rzeźbiarskie. Tradycyjnie już zaprezentujemy dyplomy specjalizacji: Tkanina Artystyczna i Techniki Druku Artystycznego.

Techniki w jakich powstały tegoroczne dyplomy: animacja, fotografia- emulsje światłoczułe, fotokolaż, fotomontaż, ceramika szkliwiona, drewno, metal, tkanina przestrzenna, aplikacja, akwaforta, akwatinta, linoryt oraz oryginalne rozwiązania autorskie. 

 

Klejnoty i uczucia. Biżuteria dawna ze zbiorów Muzeum w Gliwicach  

Wernisaż wystawy 27 kwietnia 2018 r., godz. 18.00, Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy.

 

Wystawa czynna do 31 sierpnia 2018 r.

Niegdyś okazji do nabycia nowych precjozów w życiu każdej damy było co najmniej kilka, a jeszcze więcej – aby na nie popatrzeć. Taką okazję postanowiło stworzyć Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, w którym od 27.04.2018 r. do 31.08.2018 r. będzie można podziwiać dawną biżuterią ze zbiorów Muzeum w Gliwicach.

Na wystawie prezentowana będzie biżuteria dawna, która przypomni, co nosiły nasze prababki, czego zazdrościły i czego pożądały.

W Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy pysznić się będą precjoza bursztynowe, z zakazanej dziś już kości słoniowej oraz… ludzkich włosów. Ametystowa brosza, żeliwny diadem czy bransoleta ze szmaragdem opowiedzą o modzie i gustach XIX-wiecznych pań.
Więcej na: http://muzeum.bialystok.pl/muzeum-wnetrz-palacowych-w-choroszczy/wystawy-czasowe/

 

 


SPOTKANIA WYKŁADY PROMOCJE

WIECZÓR HISTORYCZNY: Promocja tomu poezji „Pamięć” autorstwa Musy Çaxarxan Czachorowskiego

20 kwietnia 2018 r., godz. 18.00, Muzeum Historyczne (ul. Warszawska 37)

 

Nowe wydawnictwo Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego oraz Inicjatywy Wydawniczej Çaxarxan Xucalıqto to zbiór poezji cenionego w społeczności tatarskiej poety Musy Çaxarxana Czachorowskiego.

Wstęp wolny.

Musa Çaxarxan Czachorowski – dziennikarz, poeta, tłumacz, wydawca. Rzecznik prasowy Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, przedstawiciel MZR w RP na Dolny Śląsk. Redaktor naczelny kwartalnika „Przegląd Tatarski”, redaktor prowadzący „Rocznika Tatarów Polskich”, redaktor polskiej edycji czasopisma Tatarów litewskich „Lietuvostotoriai”. Założyciel i redaktor naczelny Inicjatywy Wydawniczej Çaxarxan Xucalıq, autor kilkunastu zbiorów poetyckich oraz licznych publikacji związanych z tematyką tatarską i muzułmańską. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

 

Magia i czary – rzecz o niezwykłej mocy biżuterii

Wykład dr Dagmary Wójcik

28 kwietnia 2018 r., godz. 17.00, Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy

 

Dziś doskonale wiemy, co zrobić, by zdusić przeziębienie w zarodku. Ba – nawet co zrobić, żeby wzmocnić organizm, uniknąć uciążliwego kataru, bólu głowy, gorączki. Nie łudźmy się – w niczym nie różnimy się od naszych średniowiecznych czy nowożytnych poprzedników. Oni jednak nie wyciągali błyszczących listków tabletek, a lśniące pierścienie, wisiory czy też manele, popularnie zwane bransoletami. Sęk w tym, co zawierały owe ozdoby! Zamiast całej gamy witamin, probiotyków czy uważnie wyselekcjonowanych pierwiastków Tablicy Mendelejewa działały rogiem jednorożca, kogucim lub ropuszym kamieniem, łosim kopytem lub smoczym zębem.

Wykład dr Dagmary Wójcik towarzyszy wystawie “Klejnoty i uczucia”.

Wstęp 2 zł.
Więcej na: http://muzeum.bialystok.pl/wyklad-magia-i-czary-rzecz-o-niezwyklej-mocy-bizuterii/

 

SALON BUJNOWSKIEGO: Zygmunt Gloger – pisma rozproszone i nie tylko

22 kwietnia 2018 r., godz. 13.15, ze względu na remont Muzeum, spotkanie odbędzie się w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Tykocinie przy ul. Choroszczańskiej 4. 

Organizatorzy: 

Muzeum w Tykocinie – Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

Centrum Kultury, Sportu i Turystyki Ziemi Tykocińskiej

Ochotnicza Straż Pożarna w Tykocinie ul. Choroszczańska 4

W programie:

Prezentacja „Pism rozproszonych” Zygmunta Glogera – wykład prof. Jarosława Ławskiego, Dziekana Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku

Wspomnienia i refleksje Magdaleny Zawidzkiej-Kwiatkowskiej, prawnuczki Zygmunta Glogera, opiekunki pamięci i pamiątek po pradziadku

Występ zespołu „Hetmanki” – z tradycyjną pieśnią bliską Glogerowi

Wstęp wolny.
Więcej na: http://muzeum.bialystok.pl/salon-bujnowskiego-zygmunt-gloger-pisma-rozproszone-i-nie-tylko/

 


 

 

MUZEALNE ŚRODY DLA SENIORÓW  

Wokół twórczości Władysława Skoczylasa

11 kwietnia 2018 r., godz. 11.00, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku (ul. Świętojańska 17)

Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu pt. „Muzealne środy dla Seniorów”. Tym razem uczestnicy poznają inspiracje artystyczne oraz twórczość Władysława Skoczylasa, jednego z najważniejszych artystów lat 20. i 30. XX wieku.

Opłata: 2 zł

Czas trwania: ok. 60 min.

Prosimy o wcześniejsze zapisy pod nr tel. 509 336 862 lub mailowo: muzeum.karnego@muzeum.bialystok.pl

 

Pocztówki okolicznościowe w zbiorach Muzeum Historycznego

18 kwietnia 2018 r., godz. 11.00, Muzeum Historyczne w Białymstoku (ul. Warszawska 37)

Zapraszamy na prezentację zbiorów ikonograficznych Muzeum Historycznego – tym razem będą to pocztówki rodzajowe poświęcone imieninom. Ta kategoria pocztówek jest niezbyt liczna w stosunku do pocztówek świątecznych, ale bardzo ciekawa. Prześledzimy jak na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat zmieniły się kanony estetyczne, techniki druku i obyczaje imieninowe.

Czas trwania zajęć – 60 minut

Opłata: 2 zł

Zapisy na spotkanie z minimum trzydniowym wyprzedzeniem: 85 748 21 19, 517 484 349.

 

Jaćwingowie. Zapomniani wojownicy – spotkanie na wystawie

25 kwietnia 2018 r., godz. 11.00, Ratusz (Rynek Kościuszki 10)

Wystawa "Jaćwingowie. Zapomniani wojownicy" prezentuje w oparciu o materiały źródłowe i znaleziska archeologiczne zarys dziejów najpotężniejszego z plemion pruskich. Jaćwiescy konni wojownicy we wczesnym średniowieczu siali postrach wśród swoich sąsiadów. Pierwsza wzmianka o Jaćwingach pochodzi z 944 r., natomiast rok 1283 r. jest datą ostatecznej klęski Jaćwieży. Kilkaset lat istnienia tej zmilitaryzowanej społeczności zapisało się na kartach historii licznymi najazdami i pustoszeniem okolicznych ziem. Jaćwingowie fascynują zawodowych historyków i pasjonatów. Ich historia, wierzenia i obyczaje są pełne zagadek i niewyjaśnionych tajemnic.

Zapraszamy na spotkanie z Jaćwingami na wystawie przygotowanej przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie. Ekspozycja przedstawia historię Jaćwieży w świetle najnowszych odkryć archeologicznych i ustaleń historyków.
Więcej na: http://muzeum.bialystok.pl/ratusz-w-bialymstoku/wystawy-czasowe/

Czas trwania: 60 min.

Koszt: 2 zł

Zapisy na spotkanie: 509 336 740,  85 740 77 41

 


EDUKACJA DLA RODZIN Z DZIEĆMI

 

SOBOTA RODZINNA W MUZEUM HISTORYCZNYM: Pożegnanie z makietą

7 kwietnia 2018 r., godz. 11.00, Muzeum Historyczne w Białymstoku (ul. Warszawska 37)

Wystawa „Białystok – makieta barokowego miasta” to jedna z największych atrakcji Muzeum Historycznego. To na jej podstawie uczestnicy spotkania poznają historię Białegostoku za czasów Jana Klemensa Branickiego. W części plastycznej uczestnicy wykonają projekty strojów szlachcica i szlachcianki inspirowane replikami barokowych strojów, które będzie można przymierzyć. Zajęcia plastyczne urozmaicone zostaną koncertem muzyki barokowej nagranym w auli Pałacu Branickich. Będzie to jedna z ostatnich okazji, by obejrzeć wystawę „Białystok – makieta barokowego miasta”, która – z powodu remontu – jest nieczynna dla zwiedzających od 9 kwietnia do 31 grudnia 2018 r.

Wiek uczestników: 6-15 lat

Czas trwania zajęć: 90 min.

Koszt: 10 zł dziecko, 5 zł opiekun (z Kartą Dużej Rodziny: 2 zł dziecko, 2 zł opiekun).

Liczba miejsc: 20 osób w grupie

Zapisy na zajęcia z min. trzydniowym wyprzedzeniem: tel. 517 484 349, 85 748 21 19

 

PODRÓŻE ZE SZTUKĄ: Grafika – miedzy przeszłością a współczesnością

7 kwietnia 2018 r., godz. 11.00, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego (ul. Świętojańska 17)

Z czym obecnie kojarzona jest grafika? Czy może mieć swój indywidualny, artystyczny charakter? W trakcie zajęć uczestnicy poznają twórczość Władysława Skoczylasa. Dowiedzą się jaka idea przyświecała artyście podczas projektowania grafik. Spotkanie zakończone będzie wykonaniem grafiki różnymi technikami plastycznymi.

Czas trwania: ok. 90 min.

Zajęcia dla dzieci w wieku 7-12 lat wraz z opiekunami.

Liczba miejsc: 15 osób.

 

Opłaty:

 

dzieci - 10 zł od osoby, z Kartą Dużej Rodziny – 2 zł od osoby

opiekunowie - 5 zł od osoby, z Kartą Dużej Rodziny – 2 zł od osoby

Prosimy o wcześniejsze zapisy pod nr tel. 509 336 862 lub mailowo:

muzeum.karnego@muzeum.bialystok.pl

 

Muzealni detektywi na tropie! Tajemnice malarstwa

Zajęcia dla dzieci w wieku 7 – 12 lat z zeszytem edukacyjnym „Muzealni detektywi na tropie! Tajemnice malarstwa”

Zapraszamy do białostockiego Ratusza (Rynek Kościuszki 10) w wybrane niedziele o godz. 12.00 na zajęcia interaktywne, na których zwiedzamy wystawę, rozwiązujemy zadania z zeszytu  „Muzealni detektywi na tropie! Tajemnice malarstwa”, a w części warsztatowej tworzymy ciekawe prace plastyczne i nie tylko!

W kwietniu zapraszamy na:

Na tropie zwierząt w muzeum, 15 kwietnia 2018 r., godz. 12.00

Lupy w dłoń! Przed nami niezwykłe śledztwo: tropimy futerkowych, skrzydlatych i rogatych bohaterów obrazów. Mali muzealni detektywi przekonają się, który polski artysta najbardziej lubił malować konie oraz jakie zwierzęta najczęściej występowały na pejzażu wiejskim. W części warsztatowej dzieci stworzą kolorowe magnesy przedstawiające ich ulubione zwierzęta.

Czas trwania zajęć ok. 90 min.

Liczba uczestników w grupie do 15 osób.

Koszt: 10 zł - dziecko, 5 zł - opiekun, z Kartą Dużej Rodziny 2 zł - dziecko, 2 zł - opiekun.

Na każdych z piętnastu zajęć z cyklu „Muzealni detektywi na tropie!” wykorzystujemy zeszyt edukacyjny w cenie 8 zł (jeden zeszyt zawiera materiały do wszystkich 15 tematów zajęć).
Informacje i zapisy: 85 740-77-41, 509 336 740

 

MALUCHY W KRAINIE SZTUKI: Czy rzeźby mają coś do powiedzenia?

14 kwietnia 2018 r., godz. 11.00, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego (ul. Świętojańska 17)

Rzeźba to sztuka plastyczna, która znana była już ludziom pierwotnym. Wykonywano ją z łatwo dostępnych materiałów, takich jak glina, kamień czy drewno.

Czy artysta tworząc rzeźbę ma całkowitą dowolność?

Czy rzeźba może przemówić do swojego twórcy?

Podczas spotkania uczestnicy poznają relacje łączące rzeźbiarza z jego dziełem.

Zajęcia zakończone zostaną wykonaniem kolażu z wykorzystaniem rzeźb znajdujących się w muzeum.

 

Czas trwania: ok. 60 min.

Zajęcia dla dzieci w wieku 4-6 lat wraz z opiekunami.

Liczba miejsc: 15 osób.

Opłaty: dzieci bezpłatnie, opiekunowie - 10 zł (z Kartą Dużej Rodziny - 5 zł).

Prosimy o wcześniejsze zapisy pod nr tel. 509 336 862 lub mailowo: 

muzeum.karnego@muzeum.bialystok.pl

 


KOMUNIKATY

Muzeum w Tykocinie, z powodu remontu, jest nieczynne dla zwiedzających do końca kwietnia 2018 r.

Przyjmowane będą tylko te grupy, które mają już rezerwację zwiedzania.

Przepraszamy za utrudnienia.

 

Muzeum Historyczne w Białymstoku (ul. Warszawska 37) informuje, że z powodu remontu wystawa Białystok – makieta barokowego miasta będzie nieczynna dla zwiedzających od 9 kwietnia do 31 grudnia 2018 r.

 

Ratusz w Białymstoku – z powodu zmiany ekspozycji Galeria Malarstwa Polskiego nieczynna dla zwiedzających od 15 kwietnia do końca sierpnia 2018 r.

 

Więcej informacji na www.muzeum.bialystok.pl   

 

 

facebook