Dodana: 25 lipiec 2018 14:12

Zmodyfikowana: 25 lipiec 2018 14:12

Muzeum Podlaskie poszukuje pamiątek po Robercie Karacie

W przyszłym roku Muzeum Podlaskie kończy siedemdziesiąt lat. Z tej okazji szacowny jubilat planuje wystawę przypominającą postać Roberta Karata (1901-1992), pierwszego kierownika Muzeum. Pracownicy Muzeum Podlaskiego zwracają się z prośbą podzielenie się wspomnieniami i udostępnienie posiadanych obrazów, zdjęć oraz wszelkich innych pamiątek związanych z Robertem Karatem.

Ilustracja do artykułu Robert Karat, Pejzaż rzeszowski, olej na płótnie, 79,5 x 104 cm, Muzeum Podlaskie, Białystok.jpg

Robert Karat zapisał się w pamięci współpracowników nie tylko jako muzealnik, ale także – a może przede wszystkim – artysta silnie obecny w głównym nurcie rozwoju białostockiej kultury.

- Robert Karat był postacią niezwykle barwną, pełną życia i ciekawości świata - wspomina Joanna Tomalska-Więcek, kierownik Działu Sztuki Muzeum Podlaskiego. – W początkach ostatniej dekady minionego wieku, kiedy miał już blisko 90 lat, snuł plany kolejnego wyjazdu do Stanów Zjednoczonych. Nie wiem, czy swoje zamierzenie zrealizował… Choć był znanym białostockim artystą i uczestnikiem wielu plenerów, jego życie i twórczość są stosunkowo mało znane.

 

Każda informacja i wspomnienie, fotografia, obraz czy przedmiot związany z Robertem Karatem pomogą stworzyć wystawę o interesującej postaci i jednocześnie fragmencie historii miasta.

 

KONTAKT: 509 337 095, sztuka@muzeum.bialystok.pl 

 

 

facebook