Dodana: 11 maj 2018 13:38

Zmodyfikowana: 11 maj 2018 13:38

Biedermeier - mieszczaństwo w białostockim Ratuszu

W piątek, 11 maja w białostockim Ratuszu odbędzie się wernisaż wyjątkowej wystawy “Biedermeier”. Początek o godz. 18.00. Ekspozycję będzie można podziwiać w terminie 11 maja - 2 września 2018 r.

Ilustracja do artykułu biedermeier_talerz_z_krolikiem_wsrod_kwiatow_wieden_cesarska_manufaktura_porcelany_miniatura_josef_nigg,.jpg

Zaprezentowanych zostanie blisko 300 eksponatów, pochodzących w większości z Muzeum Narodowego w Warszawie. Wystawa składa się z 4 problemowych części oraz aranżacji biedermeierowskiego salonu.

Biedermeier to określenie mieszczańskiego stylu panującego przede wszystkim w sztukach użytkowych, ale też w malarstwie i literaturze Europy Środkowej pierwszej połowy XIX wieku. W rzemiośle wyróżniał się on prostotą, solidnością, kunsztownym ręcznym wykonaniem, naturalnością szlachetnych materiałów, funkcjonalnością i dążeniem do wygody. W malarstwie i literaturze przejawiał się w języku realizmu, w rzeczowym i opisowym podejściu do rzeczywistości.

Wystawa Biedermeier w Muzeum Podlaskim w Białymstoku (kolejna po Warszawie i Szczecinie odsłona ekspozycji), jest wszechstronną prezentacją kultury 1. połowy XIX w., meblarstwa, złotnictwa, ceramiki, szkła oraz, mody, malarstwa, grafiki i rysunku. Mapa wystawy rozciąga się między Wiedniem a Krakowem i Lwowem, Berlinem a Warszawą i Wilnem. Sztuka polska włączona została w europejski kontekst, głównie niemiecki i austriacki.

Wystawa została zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Warszawie we współpracy z Muzeum Podlaskim w Białymstoku.

facebook