Dodana: 25 czerwiec 2017 11:32

Zmodyfikowana: 25 czerwiec 2017 15:53

Muzeum Podlaskie zaprasza na Jarmark Świętojański 2017

Jarmark Świętojański odbędzie się w najbliższą niedzielę, 25 czerwca na Rynku Kościuszki w Białymstoku. W tym roku w Jarmarku weźmie udział 120 wystawców. Oferta jest przebogata – każdy znajdzie coś dla siebie. Będzie można wzmocnić ciało, zaspokoić pragnienie, wzbogacić wyposażenie domu, zadbać o zdrowie i urodę, oczy nacieszyć lub nabyć jedyny w swoim rodzaju prezent.

Ilustracja do artykułu _1190410.JPG

Tradycja Białostockiego Jarmarku Świętojańskiego sięga 1749 roku. Wówczas to Jan Klemens Branicki – wielki hetman koronny uzyskał od króla Augusta III przywilej na jego organizowanie. Jarmarki odbywały się corocznie, choć ich tradycja zaczęła zamierać w XIX wieku. Od 1919 roku powróciły i z niewielkimi przerwami corocznie na Świętego Jana ściągają kupców i kupujących. Od 1993 roku organizuje je Muzeum Podlaskie w Białymstoku.

Przez wieki jarmark zmieniał się. Branicki chciał by miał on charakter ogólnopolski. Sprowadzał kupców warszawskich, a nawet z innych miast europejskich. Przez następne dziesięciolecia jarmark nabrał charakteru lokalnego. Dziś jest imprezą handlową i promocyjną. Na Białostockim Jarmarku Świętojańskim gości wielu wystawców, nie tylko z Polski, ale również z Litwy i Białorusi. Można na nim kupić specjały regionalnej kuchni i rękodzieło.

Oto wybrane pozycje z jarmarkowej oferty:

 

Dla ciała:

Wędliny tradycyjne, robione ręcznie, pachnące znakomicie, z Litwy i z okolicy, kiełbasy palcówki, polędwice, szynki, kindziuki, słoniny, wędzonki dojrzewające, a dla smakoszy kiełbasa ze strusia.
Pieczywo żytnie i pszenne, jasne i ciemne, kurpiowskie, podlaskie i litewskie.

Sery korycińskie, podpuszczkowe, kozie, twarogi.

Pierogi najróżniejsze, nadziewane mięsem, warzywami i owocami, gotowane i pieczone.

Kiszone ogórki, kapusta, pomidory, a nawet jabłka. 
Trunki i napoje, czyli piwa, miody i nalewki, kwas chlebowy, herbata lemoniada,, ziołowe napary i wyborna kawa.

Słodkości wybór będzie wielki: sękacze, mrowiska i stuliściec, wyroby z karmelu, obwarzanki, keksy, makowce i chałwa w wielu smakach, miody, pyłek pszczeli, wata cukrowa.  

Dla domu:

Ceramika – talerze, misy, garnki, dzbanki, donice w dużym wyborze, a także zabawki, instrumenty muzyczne, miniaturki.

Wyroby z drewna – do kuchni, do salonu, nadziałkę do codziennego użytku, do ozdoby i do zabawy, łyżki, ptaszki, grabie, szkatułki, anioły, koniki, wyroby rzeźbione i toczone.

Kowalstwo – sprzęty kominkowe i grillowe, meble, ozdoby, pamiątki.

Wiklina – meble, skrzynie, kosze i koszyki.

Tkaniny – obrusy, serwery, serwetki, ściereczki, koronki, mereżki, wyroby z lnu i bawełny, haftowane i malowane, kapelusze, torby i biżuteria, zabawki, pościel i chodniki tkane na krosnach.

Obrazy – olejne, pastelowe, grafika.

 

Dla urody:

Biżuteria – z kamieni naturalnych i metali kolorowych, z filcu, skóry i szydełkowa, wyroby etniczne, tradycyjne i całkiem współczesne.

Drogeria – kosmetyki naturalne, mydła.

RĘCZNIK JAK MALOWANY warsztaty rodzinne

25 czerwca, godz. 12.00

Noc Świętojańska to czas szczególny dla dziewcząt na wydaniu. Czas zalotów, kojarzenia w pary, czas miłości. A zgodnie z tradycją każda panienka szykująca się do zamążpójścia powinna przygotować sobie ręcznik. Białostocki Jarmark Świętojański będzie ku temu doskonałą okazją.

Zapraszamy 25 czerwca 2017 r. o godz. 12.00 do białostockiego Ratusza panie (i chętnych panów) od 10 lat wzwyż na warsztaty, podczas których stworzą własne ręczniki. Ze względu na ograniczenia czasowe kwiatowe wzory powstaną na płótnie przy użyciu pędzla i farby, a nie igły i nici.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook