Dodana: 3 grudzień 2018 10:44

Zmodyfikowana: 3 grudzień 2018 10:44

Mikołajki u łomżyńskich filharmoników

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży zaprasza melomanów tych najmłodszych i tych trochę starszych na wyjątkowy mikołajkowy wieczór. W czwartek 6 grudnia o godzinie 18:30 w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży odbędzie się koncert zatytułowany "Przeciąganie struny". W partiach solowych usłyszymy: Martę Książek (sopran), Joannę Śliwę (wiolonczela). Orkiestrę łomżyńskich filharmoników poprowadzi Mariusz Smolij.

Ilustracja do artykułu 2018-12-06-small.jpg

Koncert odbędzie się w czwartek 6 grudnia 2018 o godzinie 18:30 w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży, ul. Sadowa 12A.

W programie koncertu dzieła między innymi Antonio Vivaldiego, Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz najpiękniejsze piosenki z bajek Disneya.

Mariusz Smolij jest jednym z najwybitniejszych dyrygentów swojego pokolenia, prowadzący orkiestry w Stanach Zjednoczonych i Europie. Opinię tą potwierdzają zarówno krytycy muzyczni po obu stronach Atlantyku jak i American Symphony Orchestra League. Ta prestiżowa organizacja z siedzibą w Nowym Jorku, zrzeszająca wszystkie orkiestry symfoniczne w Ameryce Północnej wyróżniła jego nazwisko na prestiżowej liście najwybitniejszych mistrzów batuty. W wyniku zwycięstw w szeregu poważnych konkursach, Mariusz Smolij od wielu lat związany jest stałymi kontraktami z wybitnymi instytucjami muzycznymi w USA. Dyrygował on ponad 120 orkiestrami w 26 krajach, na czterech kontynentach występując na najbardziej prestiżowych estradach koncertowych świata, m. in. nowojorskiej Carnegie Hall, nowojorskim Lincoln Center, Kimmel Center w Filadelfii, ABC Hall w Johannesburgu, Narodowym Centrum Kultury w Pekinie, Sali Concertgebauw w Amsterdamie, Tonehalle w Zurichu, Salle Gaveau w Paryżu oraz narodowych centrach kulturalnych Polski, Czech, Słowacji, Bułgarii, Serbii, Cypru, Niemiec, Austrii, Węgier, Włoch, Meksyku, Kolumbii, Boliwii i Korei Płdn.

Marta Książek w 2016 roku uzyskała tytuł magistra sztuki wokalnej na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Studia wokalne odbyłam pod kierunkiem prof. dr hab. Anny Jeremus-Lewandowskiej. Laureatka II miejsca na V Ogólnopolskim Festiwalu Wokalnym im. M. Stankowej. We wrześniu 2018 roku, na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Złote głosy mazowsza” otrzymała specjalną nagrodę za najlepsze wykonanie Arii Operowej Mozarta. Jest również finalistką III Międzynarodowego Konkursu Wokalnego na Uniwersytecie Sztuk im. I.P. Kotlarewskiego w Charkowie. Występuje z orkiestrami oraz na koncertach kameralnych na terenie całego kraju oraz Festiwalach m.in. Sacrum et Musica w Łomży, Letnim Festiwalu Muzycznym w Kutnie, Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej Convallaria w Ośnie Lubuskim, w Festiwalu Opera Know-how w Poznaniu, Międzynarodowym Festiwalu im. A. Gryphiusa w Głogowie, XIII Poznańskim Festiwalu Mozartowskim.

 

facebook