Dodana: 14 październik 2018 15:26

Zmodyfikowana: 14 październik 2018 19:35

Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowcu ma nową siedzibę

To najstarsza instytucja kulturalna w Ciechanowcu. Swoją działalność rozpoczęła od 1949 r. Wtedy jej księgozbiór liczył 289 woluminów, a wyposażeniem były szafa, krzesło i stół. Od tamtej pory wiele się zmieniło. Obecnie w jej zasobach jest blisko 30 tys. pozycji dla dorosłych i dla dzieci. Ma blisko ośmiuset zarejestrowanych czytelników i stanowi ważny punkt na mapie kulturalnej Ciechanowca. Teraz instytucja będzie mieścić się w rozbudowanym i dostosowanym do jej potrzeb budynku ciechanowieckiego kina. W niedzielę, 14 października br. odbyło się oficjalne otwarcie nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowcu.

Ilustracja do artykułu otwarcie biblioteki w ciechanowcu (11).JPG

Uroczyste otwarcie nowej siedziby biblioteki poprzedziła msza św. w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu. Następnie odbył się przemarsz w asyście Orkiestry Dętej COKiS z kościoła do biblioteki. Nowy budynek został wyświęcony, a oficjalnego otwarcia dokonali m.in. przedstawiciele Instytutu Książki, reprezentanci miast partnerskich, wykonawcy inwestycji,  a także dyrektor placówki Iwona Litwińczuk, burmistrz Ciechanowca Mirosław Reczko i Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński.

- Biblioteka to szczególne miejsce, które w dzisiejszych czasach pełni wiele ról. To nie tylko wypożyczalnia i czytelnia książek, jest to także centrum wydarzeń kulturalnych – mówił marszałek Jerzy Leszczyński podczas uroczystości otwarcia biblioteki – Biblioteka Miejska w Ciechanowcu znakomicie spełnia te zadania i mam nadzieję, że ta nowa, piękna siedziba, będzie miejscem spotkań wiele różnych środowisk, będzie służyć mieszkańcom Ciechanowca i okolic.

Jerzy Leszczyński przekazał bibliotece okolicznościowy grawerton, a także egzemplarz niezwykłego albumu, którego współwydawcą jest Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego „Saga Prastarej puszczy. Opowieść filmowa” Bożeny i Jana Walencików.


Burmistrz Ciechanowca Mirosław Reczko podkreślał, że otwarcie nowej siedziby biblioteki miejskiej, to początek nowego rozdziału w życiu tej instytucji.
- Wielu z nas ma przepiękne wspomnienia związane z naszą biblioteką – mówił burmistrz Ciechanowca Mirosław Reczko - To miejsce  dla wielu z nas szczególne, dziś rozpoczyna nowa etap swego istnienia.

***

Nowa siedziba Biblioteki

2 mln złotych to kwota dotacji jaką otrzymała biblioteka w roku 2016 na realizację zadania „Przebudowa i rozbudowa istniejącego budynku kina na bibliotekę publiczną w Ciechanowcu wraz z wyposażeniem filii w Winnej-Poświętnej” w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 2 „Infrastruktura bibliotek 2016-2020”.

W lipcu 2017 roku na teren budowy wkroczyła, wyłoniona w przetargu, firma DARTOM z Białegostoku rozpoczynając prace przygotowawcze: oczyszczanie terenu i prace rozbiórkowe. Z końcem roku doprowadzono do "stanu surowego zamkniętego”: wylano fundamenty,  wykonano konstrukcje i pokrycie dachowe, zamontowano częściowo stolarkę zewnętrzną i wewnętrzną, położono część tynków wewnętrznych, izolacje cieplne, ocieplono częściowo ściany budynków, z konstrukcji żelbetowych i betonowych powstały dwie bryły, które będą spełniać funkcję biblioteczną. Prace zakończyły się we wrześniu  2018 roku.

Powstała wielofunkcyjna sala  widowiskowa i foyer wraz z pomieszczeniami towarzyszącymi. W istniejącej bryle budynku wprowadzone zostały zmiany m.in. w postaci nowego wejścia głównego wraz z holem wejściowym. Budynek kina został  rozbudowany od strony zachodniej i wzbogacony o dwie bryły bezpośrednio z nim połączone. Pierwsza dobudowana część jest przeznaczona na bibliotekę dla dzieci, gabinet dyrektora i komunikację wraz z wyjściem na taras, druga część będzie pełniła funkcję biblioteki głównej.
Po rozbudowie powierzchnia użytkowa biblioteki wynosi 749,81 m2.

 

ak
informacje na temat inwestycji za www.ciechanowiec.pl
fot. Anna Augustynowicz

 

 

 

 

 

facebook