Dodana: 11 luty 2018 15:28

Zmodyfikowana: 11 luty 2018 15:28

Luty w Galerii im. Sleńdzińskich

Luty w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku to m.in. pełne pasji dialogi poetyckie, koncerty fenomenalnych lutnistów, wystawy i recitale. Poniżej szczegóły dotyczące wydarzeń, jakie Galeria przygotowała na ten miesiąc.

Ilustracja do artykułu gs1.png

24. Dialogi Poetyckie Jerzego Binkowskiego i Waldemara Smaszcza
„Nowa poezja w nowej Polsce – Zaczęło się pod Pikadorem”.

Dwaj wybitni przedstawiciele białostockiego życia literackiego będą rozmawiać o początkach nowej poezji w wolnej Polsce. Czeka nas porywająca recytacja i zajmujący dwugłos z zaskakującą puentą.

Jerzy Binkowski (ur. 1949) – reżyser teatralny, psycholog, poeta, laureat literackiej nagrody Prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Organizator konkursów poetyckich, autor licznych publikacji o tematyce literackiej i pedagogicznej.

Waldemar Smaszcz (ur. 1951) – historyk literatury, krytyk, eseista. Autor wyborów i komentator polskiej poezji od renesansu (Kasper Miaskowski) do współczesności (Jan Twardowski). Był pracownikiem naukowym i wykładowcą w białostockiej filii Uniwersytetu Warszawskiego (obecny Uniwersytet w Białymstoku).

Spotkanie w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Termin: 08.02.2018 r.

Godz: 18:00

Miejsce: Waryńskiego 24a
wstęp bezpłatny


***

Jak ugryźć sztukę? - wernisaż

W małej sali, mieszczącej się w Galerii przy ul. Legionowej, otworzona zostanie kolejna wystawa prezentująca prace, które powstają w ramach warsztatów w siedzibie przy ul. Wiktorii. Tym razem sięgnięto po artystyczne rezultaty cyklicznych zajęć „Jak ugryźć sztukę?”, adresowanych do osób dorosłych.

Wystawę można oglądać do 29 kwietnia.

Koordynator: Jowita Wiśniewska, Katarzyna Hryszko

Termin:10.02.2018 r.

Godz: 16:00

Miejsce: Legionowa 2


***

Koncerty w samo południe Luteduo: Anna Kowalska i Anton Birula

Dwójka fenomenalnych lutnistów, Anna Kowalska i Anton Birula, zagra utwory niemieckiego barokowego kompozytora Silviusa Leopolda Weissa.

Anna Kowalska – studiowała lutnię u prof. Toyohiko Satoh, Nigela Northa i Joachima Helda w Królewskim Konserwatorium w Hadze.
Gra także na gitarze (w jej historycznych odmianach), wykonując utwory od kompozycji renesansowych do dziewiętnastowiecznych.
Zajmuje się głównie dziełami francuskiego i niemieckiego baroku.
Jest autorką transkrypcji lutniowych Sonat i Partit Jana Sebastiana Bacha na skrzypce solo oraz jego suit wiolonczelowych.

Anton Birula – wykładowca w Akademii Muzycznej im.
F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Studiował lutnię u prof. Toyohiko Satoh w Królewskim Konserwatorium w Hadze oraz u prof. Konrada Junghaenela w Wyższej Szkole Muzycznej w Kolonii.
Koncentruje się na utworach solowych napisanych na lutnię barokową.

Termin:11.02.2018 r.

Godz: 12:00

Miejsce: Waryńskiego 24a


***

"Od Mozarta do Piazzolli." Recital Romana Zielińskiego i Magdaleny Wiluk

Recital Romana Zielińskiego (skrzypce) i Magdaleny Wiluk (fortepian).

W programie m.in. sonata G-dur na fortepian i skrzypce W. A. Mozarta, jedna z pierwszych „koncertujących” fortepianowo-skrzypcowych sonat kompozytora. Usłyszymy również: „Danse macabre op.40” Camille’a Saint-Saensa, „La capricieuse” Eduarda Elgara, preludium fortepianowe George’a Gershwina oraz cztery tanga Astora Piazzolli.

Prowadzenie: Marta Pietruszko

Roman Zieliński – skrzypek i dyrygent. Absolwent klasy skrzypiec w klasie prof. K. Porębskiego w Liceum Muzycznym w Bytomiu oraz Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Stanisława Tawroszewicza i Bolesława Bieniasza.

Dyrygenturę studiował u prof. Krzysztofa Missony. W przeszłości dyrygent Filharmonii Pomorskiej i Podlaskiej, długoletni dyrygent chóru Akademii Medycznej, krótko kierownik chóru Teatru Wielkiego w Łodzi. Laureat Dyplomu Honorowego Ministra Kultury i Sztuki, Srebrnego Krzyża Zasługi oraz Medalu Komisji Edukacji Narodowej.

Magdalena Wiluk – absolwentka klasy fortepianu prof. A. Szwengier w Zespole Szkół Muzycznych im. I. J. Paderewskiego w Białymstoku oraz Uniwersytetu Muzycznego w Białymstoku w klasie fortepianu prof. L. Kota. Pedagog i akompaniator w PSM I stopnia w Bielsku Podlaskim oraz ZSM im. I. J. Paderewskiego w Białymstoku. Od 2014 roku regularnie współpracuje z Fundacją „Teraz Muzyka”.
Wraz ze skrzypkiem R. Zielińskim tworzy duet skrzypcowo-fortepianowy, koncertujący na terenie całego regionu podlaskiego.

Termin: 11.02.2018

Godz: 17:00

Miejsce: Wiktorii 5
wstęp bezpłatny


***

Koncert walentynkowy. Recital Dmitrija Makliakowa "Miłość od romansu do bluesa"

Najwybitniejsze utwory o miłości w języku rosyjskim, ukraińskim oraz polskim. Okudżawa, Wysocki, Cohen, Stachura, Grechuta, Osiecka Cygański romanse Ukraiński ludowe dumki.

Dmitrij Makliakow – aktor Kijowskiego Teatru Piosenki i Poezji,
autor i wykonawca własnych utworów, jeden z najlepszych interpretatorów piosenek Włodzimierza Wysockiego. Pracuje również jako aktor dramatyczny. Specjalizuje się w monodramach, wśród których są m.in. „Życie bez snu...” W. Wysockiego. Występował na Ukrainie, a także w Rosji, Mołdawii, Białorusi i Polsce.

Termin: 18.02.2018 r.

Godz: 17:00

Miejsce: Wiktorii 5
wstęp bezpłatny

facebook