Dodana: 19 wrzesień 2018 13:38

Zmodyfikowana: 19 wrzesień 2018 13:38

Kultura ponad podziałami. Deklaracja na rzecz wspólnego finansowania inicjatyw kulturalnych

Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Maciej Żywno, jednocześnie kandydat Koalicji Obywatelskiej na radnego Sejmiku, Cezary Mielko dyrektor WOAK-u i kandydat na radnego do Rady Miasta Białegostoku i Marek Tyszkiewicz, aktor Teatru Dramatycznego w Białymstoku i kandydat na radnego miejskiego zorganizowali dziś, 18 września przed gmachem Opery i Filharmonii Podlaskiej konferencje prasową, by poinformować o zawiązaniu swoistej koalicji na rzecz współpracy samorządu wojewódzkiego z miejskim w zakresie finansowania inicjatyw kulturalnych.

Ilustracja do artykułu IMG_3144.JPG

-  W gronie kandydatów Koalicji Obywatelskiej na radnych mamy plan zawiązania swoistego rodzaju koalicji na rzecz mieszkańców Białegostoku i regionu. Mieszkańców nie interesuje do kogo należy teatr, a do kogo opera, chce iść po prostu na interesujące wydarzenie kulturalne. Wcześniejsze konflikty pokazały, że zagrożone były bardzo dobre imprezy. Chcemy tego uniknąć. Dla naszych mieszkańców będziemy łączyć siły, by tych dobrych wydarzeń było więcej, miały lepszą jakość, a co za tym idzie, by skorzystał na tym widz, i to nie tylko z Białegostoku, ale całego regionu – powiedział wicemarszałek Maciej Żywno.

- Taka współpraca z punktu widzenia dyrektora placówki kultury jest niezwykle istotna, bo pomaga mu zaplanować budżet, a w ramach budżetu bardziej atrakcyjne wydarzenia. Kultura powinna być poza podziałami. Ludzie chcą przyjść po prostu na ciekawe wydarzenia. Takie zawarcie porozumienia to myślenie długofalowe i bardziej stabilne – dodał Cezary Mielko.

- Kultura nie jest dziedziną dochodową. Kultura ma rozwijać świadomość, kształcić pewne postawy. Na kulturę zawsze jest za mało pieniędzy. I nie chodzi tylko o gaże artystów, ale całą organizację. Nie potrzebne więc są zgrzyty na poziomie władzy, kiedy może być zgoda w kwestii budżetu miejskiego i wojewódzkiego. I to chcielibyśmy zagwarantować – uzupełnił Marek Tyszkiewicz.

(at)

facebook