Dodana: 6 listopad 2018 15:17

Zmodyfikowana: 6 listopad 2018 15:17

Środy Literackie w Książnicy. Spotkanie autorskie z Marcinem Tomkielem

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zaprasza na spotkanie autorskie w ramach cyklu „Środy Literackie”. 7 listopada 2018 r. (środa) o godz. 17.00 gościem cyklu będzie dziennikarz, publicysta i konferansjer Marcin Tomkiel.

Ilustracja do artykułu marcin_tomkiel_banerm.jpg

Marcin Tomkiel przez wiele lat związany był z Polskim Radiem Białystok i TVP3 Białystok. Autor i współautor kilku książek (m.in. „Wojna mocarstw. Podlasie 1914-15”, „Bielsk 1915. Zapomniana Bitwa”, „Białostoczanie XX wieku”). Obecnie redaktor naczelny „Medyka Białostockiego” i wykładowca PR na studiach menedżerskich.

Podczas spotkania odbędzie się premiera jego najnowszej książki „Zaufany sztabowiec Piłsudskiego. Historia życia Stanisława Nilskiego-Łapińskiego", wydanej przez Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

To opowieść o młodym patriocie, który poświęcił swoje życie dla idei wolnej Polski. Szlacheckie korzenie, niezwykle chłonny, analityczny umysł i fascynacja Piłsudskim zaprowadziły go z Podlasia w wir najbardziej niesamowitych wojennych i politycznych wydarzeń okresu I wojny światowej, bojów o polskość Lwowa, Powstania Wielkopolskiego, zajęcia Wilna, przyłączenia Polski do morza, walk
z bolszewikami w 1920 r. i wreszcie pracy w Sztabie Generalnym u boku Marszałka Piłsudskiego w wolnej ojczyźnie.

Stanisław Nilski-Łapiński przygotowywał wszystkie strategiczne operacje wojenne, mające wpływ na ostateczny kształt II Rzeczpospolitej, brał udział w oficjalnych dyplomatycznych i tajnych misjach. Zmarł w wieku zaledwie 31 lat, a jego postać została zapomniana.

100–lecie odzyskania przez Polskę niepodległości to doskonały moment, aby przypomnieć Polakom o Stanisławie Nilskim-Łapińskim, zaufanym sztabowcu Marszałka i bohaterze polskich rubieży.

Książka zawiera blisko 100 unikatowych zdjęć i dokumentów. To lektura obowiązkowa każdego miłośnika historii. 

Wydanie publikacji zostało dofinansowane z budżetu Gminy Łapy.  

Spotkanie autorskie z Marcinem Tomkielem odbędzie się 7 listopada 2018 r., o godz. 17.00 w budynku głównym Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14 A, VI piętro.

WSTĘP WOLNY

facebook