Dodana: 17 październik 2018 14:07

Zmodyfikowana: 17 październik 2018 14:07

Na podróż z książką historyczną zaprasza Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku

Z książką w podróż historyczną to projekt czytelniczy Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, na który biblioteka pozyskała dotację w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Partnerstwo dla książki. Jego głównym celem jest niekonwencjonalne promowanie i inspirowanie kultury literackiej oraz czytelnictwa, jak również edukacja historyczna, regionalna i obywatelska społeczności lokalnej.

Ilustracja do artykułu z książką w podróż historyczną 2.jpg

Od 19 do 20 października br. w siedzibie głównej Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego oraz na terenie kilku miejskich filii bibliotecznych odbędą się liczne wydarzenia kulturalno-literackie skupione wokół książki, głównie o tematyce historycznej (warsztaty: historyczno-plastyczne, teatralno-muzyczne, grywalizacyjne, bibliograficzne, literacko-historyczne, spotkania z autorami, lekcje żywej historii, spacer z przewodnikiem po mieście, kiermasz książek, a także wykład połączony z panelem dyskusyjnym).

Pierwszy dzień imprezy Z książką w podróż historyczną, adresowany jest głównie do mieszkańców regionu, a szczególnie do nauczycieli, bibliotekarzy woj. podlaskiego, uczniów szkół podstawowych i średnich. Drugi dzień przedsięwzięcia będzie dniem rodzinnym. Dzieci z rodzicami lub dziadkami będą miały okazję wspólnie uczestniczyć w spotkaniach czytelniczych i innych atrakcjach.

W czasie dwudniowej akcji czytelniczej w bibliotece wojewódzkiej będziemy gościć znanych polskich autorów książek, animatorów grup muzycznych i tanecznych, pedagogów, plastyków, księgarzy, przewodników turystycznych, aktorów, którzy w sposób atrakcyjny dla  odbiorców – dzieci, młodzieży, dorosłych mieszkańców Białegostoku i okolic, zaprezentują swoje umiejętności i zaproszą uczestników w fascynującą podróż historyczną.

Najmłodsi czytelnicy będą mieli okazję wziąć udział m.in. w warsztatach historyczno-plastycznych z Pawłem Wakułą i Grażyną Bąkiewicz oraz teatralno-muzycznych z aktorką Białostockiego Teatru Lalek Łucją Grzeszczyk. Niewątpliwą atrakcją będzie lekcja żywej historii zorganizowana przez Barbarę i Tomasza Paców – założycieli Pacowej Chaty.

 Gra terenowa „Gra o historię”, wykłady poświęcone literaturze czy też spotkanie autorskie z Jackiem Komudą – to atrakcje skierowane do dorosłych odbiorców.

Wydarzeniom będzie towarzyszyć kiermasz książek, a całość zostanie zamknięta koncertem Zespołu Muzyki i Tańca Dawnego „CAPELLA ANTIQUA BIALOSTOCIENSIS”.

Wymienione wydarzenia realizowane są we współpracy z PTTK Regionalnym Oddziałem w Białymstoku oraz Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich Okręgu Podlaskiego.

            

            

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy. Ponieważ liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Szczegółowy program w załączniku.

 

źródło: Książnica Podlaska

Pliki do pobrania

facebook