Dodana: 12 wrzesień 2017 11:44

Zmodyfikowana: 12 wrzesień 2017 11:44

Kraina wątku i osnowy – warsztaty z WOAK-iem

Projekt „Kraina wątku i osnowy” realizowany przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku ma na celu promowanie bogactwa tradycji tkackich nie tylko wśród osób dorosłych, ale także wśród młodzieży. Już w najbliższy weekend w Korycinie i Janowie – czyli w gminach skupiających największą ilość aktywnych tkaczek – rozpoczną się trzy rodzaje warsztatów, podczas których inspiracją będzie tradycyjne wzornictwo i technika tkacka. Na młodych warsztatowiczów czekają zajęcia z etno desingu, animacji poklatkowej czy krajki – a wszystkie poprzez wykorzystanie nowoczesnych form – mają być pretekstem do zainteresowania, ożywienia i promowania tradycyjnego tkactwa.

Ilustracja do artykułu kraina_watku_i_osnowy.jpg

Obecnie większość młodzieży interesuje się modą i multimediami, a WOAK chce wykorzystać to zainteresowanie i zaproponować działania warsztatowe popularyzujące ginące rękodzieło. Spotkania mają uświadomić młodym ludziom, że tradycyjne wzory są nie tylko piękne i obecnie bardzo modne, ale że można wykorzystać je w sztuce użytkowej. W programie przewidziano zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne. W części teoretycznej zaplanowano spotkanie z działającą na terenie Podhala, projektantką  Anetą Larysą Knap, twórczynią marki Folk Design. Artystka w swoich projektach wykorzystuje charakterystyczne tradycyjne motywy góralskie, łącząc je z innymi materiałami i nowoczesnymi fasonami. Prócz tego swoją pasją i doświadczeniem z młodzieżą podzielą się lokalne twórczynie ludowe.  W części praktycznej przewidziano trzy tematy. Na początek warsztaty pod nazwą „Etno Design”, które to mają zachęcić uczestników do samodzielnego przenoszenia motywów ludowych za pomocą szablonów oraz folii z nadrukiem na elementy odzieży, torby, itp. Następnie w związku z tym, że w rejonie Korycina oraz Janowa szczególnie żywa była tradycja obrzędowego wykorzystania tkanego pasa, a obecnie odchodzi niestety w zapomnienie, WOAK przygotował warsztaty „Krajki w nowoczesnej formie”, które będą odwołać się do tej tradycji, ale w nowej formie. Wstępem będzie spotkanie z projektantem, zaś zasadnicza część skupi się na tkaniu, które to dzięki zastosowaniu wielorakich rozwiązań kolorystycznych powinno przynieść młodzieży sporo satysfakcji. Ostatnią propozycją będą zajęcia z animacji poklatkowej, gdzie młodzież podejmie się tworzenia własnego filmu w oparciu o tradycję i wzornictwo tkanin dwuosnowowych. Bazowanie na ornamentach zaczerpniętych z tradycyjnych tkanin będzie też skutecznym sposobem ich poznawania i promocji. Na bezpłatne warsztaty można się jeszcze zapisać, za pośrednictwem lokalnych ośrodków kultury:

- Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Janowie, ul. Sokólska 18, tel. 85 721 60 43,

- Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie, ul. Knyszyńska 2a, tel. 85 722 91 87

Informacji o całym projekcie można zasięgnąć w Dziale Sztuk Plastycznych WOAK (tel. 85 740 37 15) oraz na stronie www.dwuosnowowa.pl 

źródło: WOAK

facebook