Dodana: 6 sierpień 2018 09:12

Zmodyfikowana: 6 sierpień 2018 09:12

Koncert Galowy XIII Międzynarodowego Festiwalu Folkloru "Podlaskie Spotkania 2018"

W tegorocznym, trzynastym Międzynarodowym Festiwalu Folkloru (31 lipca – 5 sierpnia) wzięło udział siedemnaście zespołów, z których prawie połowa to goście zza granicy. To były dni wypełnione radością i muzyką z całego świata. W niedzielę, 5 sierpnia w Brańsku mieliśmy okazję wysłuchać koncertu finałowego festiwalu.

Ilustracja do artykułu KOncert finałowy festiwalu Podlaskie Spotkania - 5 sierpnia 2018 (11).jpeg

A wszystko dzięki zespołowi „Skowronki” i jego twórcy Mirosławowi Szymańskiemu, który od wielu lat zaprasza do Podlaskiego zaprzyjaźnione zespoły folklorystyczne z całego świata.

- W Brańsku na „Podlaskich Spotkaniach” jestem już trzeci raz jako marszałek i niezmiennie zachwyca mnie atmosfera tutaj i poziom prezentowanych zespołów. W imieniu własnym i Zarządu Województwa Podlaskiego chciałem pozdrowić wszystkie zespoły – mówił na zakończenie festiwalu marszałek Jerzy Leszczyński. - To, co się dzieje w naszym województwie w czasie trwania tego festiwalu jest niesamowite. I za to chciałem serdecznie podziękować Mirkowi i całemu zespołowi „Skowronki” – bo koszty niewielkie, a efekt widoczny. A nam wszystkim życzę, żebyśmy jeszcze przez wiele lat cieszyli się tym wspaniałym wydarzeniem.

Ludowy Zespół Pieśni i Tańca ,,SKOWRONKI" powstał 2 lutego1986 roku w Koninie na zimowisku artystycznym z inicjatywy Mirosława Szymańskiego, który jest jego kierownikiem, choreografem i menadżerem zespołu. Skowronki działają przy Zespole Szkół im. Armii Krajowej w Brańsku. Członkami zespołu są uczniowie szkół podstawowych, szkół średnich, studenci wyższych uczelni i osoby pracujące. Skowronki tworzą dwie grupy taneczno - wokalne i grupa ,,Małe Skowronki" - razem 86 osób.

Zespół jest pomysłodawcą i współorganizatorem pierwszego na Podlasiu festiwalu folkloru o randze międzynarodowej - Międzynarodowego Festiwalu Folkloru ,,Podlaskie Spotkania".

(mk)

W tym roku w festiwalu udział wzięli:

GRUPO FOLKLORICO ,,DAS LAVRADEIRAS” przyjechała na Podlasie z miejscowości Marufe, z zachodnich wzgórz Portugalii, słynnych z produkcji wytrawnego wina. Po raz pierwszy gościmy na Podlaskich Spotkaniach zespół z tego kraju. Członkowie to młodzież studencka i osoby dorosłe. Grupa prezentuje folklor z różnych regionów kraju.

POLISH DANCE GROUP ,,MAZOVIA" – CALGARY, CANADA

FOLK DANCE GROUP ,,MAZOVIA” to młodzież pochodzenia polskiego mieszkająca w Calgary. Zespół ,,Mazovia” prezentuje przede wszystkim kanadyjski folklor country. W trakcie Podlaskich Spotkań młodzi Kanadyjczycy pokażą również kilka tańców z raju swoich przodków, między innymi polkę czy oberka.

MAGURAK – KEŹMOROK, SLOVAKIA

FOLKLÓRNY SÚBOR ,,MAGURAK” to grupa z miejscowości Keźmarok w północnej Słowacji. Prezentuje folklor Wysokich Tatr. Góralskie pieśni, a także tańce do mistrzowsko wykonanej muzyki to specjalność zespołu, którego członkami są osoby dorosłe i młodzież studencka.

 

TAIPEI FOLK ORCHESTRA – TAIPEI, TAIWAN

TAIPEI FOLK ORCHESTRA przyjedzie z Taipei, z Tajwanu. To już druga wizyta tego zespołu w Polsce. Młodzi wykonawcy z Tajwanu zaprezentują nowy, przygotowany specjalnie na Podlaskie Spotkania program, na który składają się, oprócz muzyki - tańce ludowe w baletowym opracowaniu choreograficznym.

FOLK GROUP ,,MARTVILI" - MARTVILI , GEORGIA

FOLK GROUPS ,,MARTVILI” pochodzi z miejscowości Martvili w Gruzji. Członkami zespołu są osoby dorosłe, wśród nich studenci. Stali bywalcy Podlaskich Spotkań wiedzą czym charakteryzuje się folklor gruziński. To porywające widowisko w profesjonalnym wykonaniu.

NUNTASII BIHORULUI – ORADEA, ROMANIA

FOLK GROUP ,,NUNTASII BIHORULUI’’ to zespół z Oradea w Rumunii. Zespoły z tego kraju gościły na naszym festiwalu wielokrotnie. Tym razem Rumunię będzie reprezentowała grupa z północnej części kraju położonej u podnóża Karpat. Członkowie zespołu to młodzież i osoby dorosłe.

FOLK GROUP ,,VATRA" – TLMAĆE, SLOVAKIA

FOLKLÓRNY SÚBOR ,, VATRA” przyjedzie z miejscowości Tlmaće z południa Słowacji. To grupa studencka, która gościła już na naszym festiwalu w 2006 roku. Prezentuje folklor pogranicza słowacko – węgierskiego, którego cechą charakterystyczną jest radosna, żywiołowa muzyka. Dynamiczne czardasze w profesjonalnym wykonaniu to dla publiczności pod każdą szerokością geograficzną świetna zabawa.

ZIEMELBLAZ - RIGA , LOTVA

FOLK GROUP ,,ZIEMELBLAZ” z Rygi na Łotwie to kolejny zespół, który gościliśmy już na Podlaskich Spotkaniach. Jego członkowie to dzieci, młodzież i dorośli. Tym razem zaprosiliśmy grupę seniorów. Podobnie jak artyści z Holandii, którzy prezentowali nam swój folklor kilka lat temu, pokażą że taniec może dawać satysfakcję niezależnie od wieku wykonawcy.

SADADINO – KAKHATI, GEORGIA

FOLK GROUPS ,,SADADIANO” z miejscowości Kakhati w Gruzji to zespół dziecięcy . W swoim repertuarze ma wszystko to – co najbardziej charakterystyczne dla folkloru Gruzji. Przed nami wspaniale widowisko w profesjonalnym w wykonaniu młodych tancerzy obu grup.

LUDOWY ZESPÓŁ PIEŚNI i TAŃCA SKOWRONKI BRAŃSK - POLSKA

Gospodarze festiwalu, od początku uczestniczą w festiwalu. W tegorocznych prezentacjach zespół będzie prezentował nowy program składający się z tańców rzeszowskich i łowickich. Członkami zespołu są uczniowie szkół średnich, studenci i osoby pracujące.

DZIECIĘCY REGIONALNY ZESPÓŁ PIEŚNI i TAŃCA ,,PODLASIE" - SZEPIETOWO

Zespół działający w gminnym ośrodku kultury w Szepietowie. Członkami zespołu są dzieci i młodzież ze szkół podstawowych gminy Szepietowo i gimnazjum w Szepietowie. ,,Podlasie" z powodzeniem koncertowało już nie tylko w Polsce, ale też w Turcji, na Litwie, Ukrainie, w Niemczech i Bośni i Hercegowinie.

REGIONALNY LUDOWY ZESPÓŁ PIEŚNI i TAŃCA ,,MAZOWIA" – WYSOKIE MAZOWIECKIE

Członkami zespołu są osoby dorosłe i uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum. Zespół istnieje przy Miejskim Ośrodku Kultury w Wysokiem Mazowieckiem. W 2011 roku ,,Mazowia" koncertowała na Litwie.

ZESPÓŁ PIEŚNI i TAŃCA ,,KLEKOCIAKI"

Zespół działający przy gminnym ośrodku kultury w Boćkach skupia w swoich szeregach zarówno dzieci, młodzież jak i dorosłych. Zespół prezentuje tańce i przyśpiewki podlaskie. Koncertował na wielu przeglądach i festiwalach w kraju i za granicą.

MŁODZIEŻOWA ORKIESTRA DĘTA GOK w SZEPIETOWIE

Członkami orkiestry są uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum w Szepietowie i szkół średnich Podlasia.

ZESPÓŁ PIEŚNI i TAŃCA ,,CIECHANOWIEC"

Członkami zespołu są uczniowie Szkoły Podstawowej, Gimnazjum oraz Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Ciechanowcu. Mają w swoim repertuarze tańce Narodowe oraz tańce i przyśpiewki z Podlasia. Zespół istnieje przy Ciechanowieckim Ośrodku Kultury i Sportu i Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Ciechanowcu. W jego skład wchodzą dwie grupy taneczne: dziecięca i młodzieżowa. Koncertowały już w Grecji, Bułgarii, na Litwie.

MŁODZIEŻOWA ORKIESTRA DĘTA MOK Z BRAŃSKA

REGIONALNY ZESPÓŁ „MIANKA” Z DOMANOWA

facebook