Dodana: 10 styczeń 2018 10:05

Zmodyfikowana: 10 styczeń 2018 10:05

Karnawał z Zelenką w Teatrze Dramatycznym

W najbliższy weekend, w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku widzowie będą mogli obejrzeć spektakl „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” Petra Zelenki. Z okazji trwającego karnawału, od środy (10 stycznia) bilety na przedstawienie dostępne są w promocyjnej cenie 30 zł.

Ilustracja do artykułu Opowiesci o zwyczajnym szalenstwie INTERNET_fot_Bartek_Warzecha_(C) (3).jpg

"Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" (w oryginale: „Příběhy obyčejného šílenství”)
to wielowątkowa komedia twórcy związanego z czeskim kinem. Operując absurdalnym dowcipem i surrealistycznym poczuciem humoru, Zelenka w niekonwencjonalny sposób opowiada historię ludzi, którzy próbują znaleźć sens życia, szczęście i miłość.

 

Premiera przedstawienia w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza odbyła się w listopadzie 2017 roku. Scenografię do spektaklu zaprojektował Wojciech Stefaniak, a kostiumy Aneta Suskiewicz. Muzykę skomponował Szymon Wysocki. Za reżyserię świateł odpowiadają Grzegorz Chrapkiewicz oraz Olaf Tryzna.

 

Na Dużej Scenie Teatru Dramatycznego zagrają: Justyna Godlewska-Kruczkowska, Arleta Godziszewska, Urszula Mazur, Monika Zaborska, Bernard Bania, Marek Cichucki, Patryk Ołdziejewski, Piotr Szekowski oraz gościnnie: Aleksandra Przesław, Łukasz Borkowski i Dawid Malec.

 

Najbliższe spektakle odbędą się 12, 13 i 14 stycznia o godz. 19.00. Bilety w promocyjnej cenie 30 zł dostępne są w Kasie Teatru oraz w sprzedaży internetowej, na stronie: bilety.dramatyczny.pl.

 


 

 

 

 

 

Opowieści o zwyczajnym szaleństwie”

Tytuł oryginalny: „Příběhy obyčejného šílenství”

Autor: Petr Zelenka

Przekład: Krystyna Krauze

Premiera: 4 listopada 2017 r.

Scena Duża

Czas trwania: ok. 120 minut (z przerwą)


Reżyseria - Grzegorz Chrapkiewicz
Kostiumy - Aneta Suskiewicz
Scenografia - Wojciech Stefaniak
Muzyka - Szymon Wysocki
Reżyseria świateł – Grzegorz Chrapkiewicz i Olaf Tryzna
Asystent reżysera - Patryk Ołdziejewski
Inspicjent - Jerzy Taborski

Obsada:
Justyna Godlewska-Kruczkowska - Sylwia
Arleta Godziszewska - Matka
Urszula Mazur - Jana
Aleksandra Przesław (gościnnie) - Anna, Ewa (Manekin)
Monika Zaborska - Alicja
Bernard Bania - Alesz
Łukasz Borkowski (gościnnie)- Piotr
Marek Cichucki - Ojciec
Dawid Malec (gościnnie) - Mucha
Patryk Ołdziejewski - Szef, Mężczyzna
Piotr Szekowski - Jerzy

 

Prawa autorskie do w/w sztuki reprezentuje w Polsce Agencja AdiT Elżbieta Manthey

Projekt plakatu: Agnieszka Popek-Banach i Kamil Banach

 

 

Nota biograficzna autora:

Petr Zelenka

Urodził się w 1967 r. w Pradze, tam też ukończył scenopisarstwo w szkole filmowej FAMU. Na początku lat 90. pracował jako scenarzysta w studiu filmowym Barrandov i dla czeskiej telewizji (gdzie również redagował programy). Już jego debiut reżyserski pt. Mnaga – Happy End (Mňága – Happy end) z 1996 r., o przygodach pewnej kapeli rockowej, zdobył nagrodę na festiwalu filmowym w Pilznie i był pokazywany w kinach za granicą. Guzikowcy (Knoflíkáři) z 1997 roku, drugi film pełnometrażowy, stał się kultowym obrazem dekady
w Czechach, który zdobył wiele nagród (w tym Czeskiego Lwa, najważniejszą nagrodę filmową w tym kraju), również na arenie międzynarodowej.

Film z roku 2000 pt. Samotni (Samotáři), którego Zelenka był pomysłodawcą
i współscenarzystą, stał się hitem w Czechach i został m.in. nominowany do nagrody FIPRESCI. Sukces odniósł również Rok diabła (Rok ďábla, 2002), fabularyzowany dokument o muzyku Jaromírze Nohavicy. Zdobył Czeskiego Lwa za najlepszą reżyserię, nominację
do tej nagrody za najlepszy scenariusz oraz Kryształowy Globus, nagrodę główną na MFF
w Karlowych Warach. W 2008 r. Zelenka nakręcił w Polsce (z udziałem polskich aktorów) Braci Karamazow (Karamazovi). Film ten otrzymał nagrodę Czeskiego Lwa dla najlepszego reżysera, nominację do Czeskiego Lwa za najlepszy scenariusz, a także Nagrodę Specjalną Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI). Zelenka był również pomysłodawcą i scenarzystą serialu telewizyjnego Terapie z 2011 roku. W 2015 nakręcił obraz Zagubieni, który zdobył Czeskiego Lwa za najlepszy scenariusz oraz nominację do tej nagrody za najlepszą reżyserię. Począwszy od debiutu, każdy jego film stawał się wydarzeniem.

Zelenka jest autorem takich sztuk teatralnych jak m.in. Odjazdy pociągów (Odjezdy vlaků, 2004), Teremin (2005) i Skutki uboczne (Ohrožené druhy, 2011). Sztuka Dubbing street (Dubbing street, 2012) jest wielkim powrotem Zelenki do „macierzystego” teatru Dejvické Divadlo. Sztuka Opowieści o zwyczajnym szaleństwie (Příběhy obyčejného šílenství, 2001; w 2005 r. powstał również film), w tłumaczeniu Krystyny Krauze, jest z powodzeniem grana w wielu polskich teatrach. W Czechach sztuka ta otrzymała najważniejszą czeską nagrodę dramaturgiczną – Nagrodę Alfréda Radoka. W Polsce ukazała się w antologii sztuk czeskich Opowieści o zwyczajnym szaleństwie(wydawnictwo ATUT, Wrocław 2006).

 źródło: Teatr Dramatyczny w Białymstoku

facebook