Dodana: 13 marzec 2019 16:49

Zmodyfikowana: 13 marzec 2019 16:49

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży otrzymała FRYDERYKA!

Nagrodzona płyta "Polish Contemporary Concertos" zawiera kompozycje Marcina Błażewicza, Pawła Łukaszewskiego i Sławomira Czarneckiego, które wykonują wybitni polscy soliści: gitarzysta Marcin Dylla, saksofonista Paweł Gusnar, skrzypek Jakub Jakowicz i wiolonczelista Tomasz Strahl.

Ilustracja do artykułu fryderyk-2019.jpg

Album "Polish Contemporary Concertos", który wydała prestiżowa wytwórnia płytowa DUX otrzymał FRYDERYKA 2019 w kategorii Album Roku – Muzyka Symfoniczna i Koncertująca. Rywalizował z najlepszymi polskimi orkiestrami: Sinfonią Varsovią, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach oraz Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, prowadzonymi przez takich mistrzów batuty jak Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit i Jacek Kaspszyk.

 

- Otrzymana nagroda jest zasługą wielu osób: wybitnych solistów, wspaniałych muzyków naszej orkiestry, znakomitego reżysera dźwięku Pana Andrzeja Brzoski oraz tych, których na co dzień nie widać, czyli pracowników administracji, a także - melomanów, którzy trzymali za nas kciuki. To dla nas wszystkich wielka satysfakcja!

 

Na płycie znajdują się polskie współczesne koncerty instrumentalne: „Koncert na gitarę i orkiestrę smyczkową" Marcina Błażewicza, „Trinity Concerto" na saksofon sopranowy i orkiestrę smyczkową Pawła Łukaszewskiego oraz „Concerto Lendinum" Sławomira Czarneckiego.

– Bardzo się cieszę, że udało się zebrać tak znakomitych solistów na jednej płycie. Co ciekawe, wszystkie koncerty zostały wykonane przez solistów, którym były dedykowane! – zaznacza Jan Miłosz Zarzycki.

Warto wspomnieć, że Łomżyńscy Filharmonicy byli nominowani do Fryderyków już pięciokrotnie. Nominacje otrzymali za płyty "John Rutter – Requiem" (2012), „Saxophone Impressions" (2013) i „Polska Liryka Wokalna" (2014), „Accordiofonica" (2017), „Stanisław Moryto" (2017). Natomiast płyta „Flute Reflection" otrzymała nominację do International Classical Music Awards (2018).

 

 

 

źródło: Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży 

facebook