Dodana: 16 wrzesień 2018 08:41

Zmodyfikowana: 16 wrzesień 2018 13:53

Europejskie Dni Dziedzictwa 2018 w Ciechanowcu - Sto lat temu u Hrabiów Starzeńskich...

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu zaprasza 15 I 16 września na wydarzenie pn. „Sto lat temu u Hrabiów Starzeńskich...”. Już w sobotę chętni do poznania tajemnicy Hrabiów Starzeńskich odwiedzili pałac, gdzie mogli zobaczyć, jak wyglądała dworska codzienność w Ciechanowcu-Nowodworach w czasach, gdy Polska walczyła o niepodległość.

Ilustracja do artykułu Europejskie Dni Dziedzictwa w Ciechanowcu (6).jpg

Europejskie Dni Dziedzictwa to inicjatywa Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska. Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna. Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, organizują imprezy towarzyszące.

W tym roku, w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości, Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, zorganizowało wydarzenie nawiązujące do życia rodziny Starzeńskich sto lat temu - codzienność dworską pałacu w Ciechanowcu-Nowodworach w czasach, gdy Polska walczyła o niepodległość.

W weekend 15-16 września dostępne dla zwiedzających są zabytkowe obiekty dworskie: pałac hr. Starzeńskich, wozownia z kolekcją XIX-wiecznych karet, dawna stajnia, podziemia oficyny, a tam wystawa tradycji zielarskich, która urozmaicona jest niezwykle ciekawym ogrodem roślin zdatnych do zażycia lekarskiego, stworzonego wg. słynnego Dykcjonarza ks. Krzysztofa Kluka.

Wyjątkową atmosferę życia w pałacu Starzeńskich w Ciechanowcu-Nowodworach można poczuć dzięki spotkaniom z pałacową arystokracją z przed stu lat. Z bliska można zobaczyć ubrania, pojazdy, zwyczaje, zabawy ludzi z epoki. To niepowtarzalna okazja, aby poznać historię rodu Starzeńskich z Nowodworów i zwiedzić ich posiadłość, czyli siedzibę muzeum. Wydarzeniu towarzyszą rozmowy z historykami i prelekcje o rodzie Starzeńskich.

(oprac.at)

 

facebook