Dodana: 12 wrzesień 2018 15:13

Zmodyfikowana: 13 wrzesień 2018 09:19

Co nam dał festiwal Podlasie SlowFest? Podsumowanie

140 wydarzeń, w tym 70 stricte artystycznych w 44 dni tak w największym skrócie można opisać II edycję festiwalu Podlasie SlowFest, który odbył się w Supraślu w dniach od 30 czerwca do 12 sierpnia br. Podsumowaniu festiwalu, nagrodzeniu zwycięzców konkursu Open_Slow - Kapelę Batareja oraz zarysowaniu planów na przyszły rok było poświęcone dzisiejsze, 12 września śniadanie prasowe w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.

Ilustracja do artykułu slow fest - śniadanie podsumowujące (24).JPG

W śniadaniu wzięli udział Piotr Domagała kurator muzyczny festiwalu, burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWP Anatol Wap, ks. Jarosław Jóźwik z Akademii Supraskiej oraz gospodarz obiektu dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej Artur Gaweł.

Samorząd Województwa Podlaskiego jest głównym partnerem Stowarzyszenia Dalapenia, które przygotowało festiwal. 300 tysięcy zł dotacji z budżetu województwa oraz 30 tys. zł dotacji budżetu miasta Supraśl pozwoliło organizatorom zorganizować 44 dniowy SlowFest.

- To było 44 dni bardzo intensywnych przeżyć, 44 spotkań z kulturą, sztuką, przyrodą, kulinariami, i tym wszystkim co się kryje pod nazwą Podlasie SLowFest. Był to czas bardzo owocny dla publiczności i dla nas. Przyjechali artyści z całego świata, dopisała też publiczność. Udało się wykreować wyjątkową przestrzeń w Supraślu – podsumował Piotr Domagała.

- Cieszę się, że Piotr Domagała razem z Romanem Gutkiem tak osiedli w Supraślu. Daliśmy im co mamy ulice, kamienice, Dom Ludowy  - powiedział burmistrz Radosław Dobrowolski.

Miejsc, w których odbywały się wydarzenia festiwalowe było więcej: Teatr Wierszalin, Akademia Supraska, Kościół Królowej Polski, CKiR, Liceum Plastyczne – ogrodzenie i park, a w Orli: Synagoga, Park.

W trakcie festiwalu odbyło się 20 pokazów filmowych, 15 koncertów, 11 spektakli teatralnych, 8 dni rezydencji literackich, 6 słuchowisk, w tym 4 Teatru Polskiego Radia i dwa eksperymentalne, anglojęzyczne z tłumaczeniem, 3 dni wydarzeń kulinarnych z targiem produktów lokalnych i warsztatami kulinarnymi dla dzieci, 2 wystawy plenerowe, 5 projekcji filmów dla dzieci, warsztaty artystyczne (21 dni), warsztaty rekreacyjne (14 dni), wycieczki (14 wydarzeń), wykłady (6 wykładów i spotkań o tematyce kulturalnej i tradycji regionu).

- To jest jedyny tego typu festiwal w Polsce, doskonale się wpisuje w nasz krajobraz kulturowy. Ta idea slow bardzo pasuje do naszego województwa i mamy nadzieję na dalszą współpracę – dodał dyrektor Anatol Wap.

Podczas spotkania Piotr Domagała wręczył przedstawicielce Kapeli Batareja, zwycięzcy konkursu Open Slow statuetkę. Konkurs był nowością tej edycji. Brali w nim udział artyści sceniczni, których sześciu w drodze eliminacji wyłoniło jury. Ostateczną decyzję, komu przypada zwycięstwo, podjęła publiczność, a ta wybrała Kapelę Batareja.

- To było dla nas wyjątkowe spotkanie z publicznością. To co pokazujemy, to muzyka znana naszym dziadkom, a naszą misją jest łączyć ludzi, chcemy, by taniec i śpiew łączyły pokolenia – powiedziała Magda z Kapeli Batareja.

(at)

facebook